Jak dobrze oświetlić dom?

Oświetlenie domu czy mieszkania to ważny element wystroju wnętrz. Światło podkreśla elementy dekoracyjne i architektoniczne domu. Stanowi ważny element kształtowania przestrzeni, jednocześnie tworząc indywidualny klimat pomieszczenia. Dobór właściwego oświetlenia wnętrz jest niekiedy prawdziwym wyzwaniem. Każde wnętrze niezależnie od funkcji wymaga odpowiedniego oświetlenia. Trzeba zatem tak rozplanować elementy świetlne by światło pełniło swą funkcję użytkową i estetyczną.
[ad name=”gora”]

Oświetlenie pomieszczeń

Oświetlenie wnętrz według funkcji

Planując oświetlenie mieszkania trzeba brać pod uwagę podstawowe funkcje poszczególnych pomieszczeń. Są w domu miejsca gdzie podstawowym kryterium doboru jest funkcjonalność światła jak np. piwnica, garaż, czy strych. Ale są również takie pomieszczenia gdzie najważniejsza wydaje się estetyka, choć i tam funkcjonalność oświetlenia nie jest bez znaczenia. W każdym pomieszczeniu za punkt wyjścia należy brać funkcje podstawową oświetlenia przestrzeni.

LampyWatro zastosować trzy główne rodzaje oświetlenia :

  • górne,
  • miejscowe
  • dekoracyjne

W różnych pomieszczeniach będzie dominował inny rodzaj oświetlenia. Są też pomieszczenia gdzie okaże się, że potrzebne są wszystkie trzy rodzaje oświetlenia, które się uzupełniają, a dobrze dobrane stworzą niepowtarzalny klimat wnętrza. Oświetlenie górne ma za zadanie równomiernie oświetlić całe pomieszczenie i zapewnić w nim dobrą widoczność. Stosowane lampy umieszcza się najczęściej w centralnej części sufitu.

Światło miejscowe ma za zadanie oświetlenie miejsc, w których wykonujemy jakieś czynności. Stosowane lampy powinny umożliwiać ustawianie kierunku padania światła.

Światła dekoracyjnego używa się do akcentowania i podświetlania konkretnych punktów wnętrza np. kolumn, wnęk bądź detali obrazów czy roślin. Odpowiednie w tym przypadku okażą się lampy dające liniowe lub skupione .I tak każde pomieszczenie ze względu na swój charakter użytkowania i funkcje wymaga innego rodzaju oświetlenia.

W kuchni zazwyczaj stosujemy centralne oświetlenie na suficie. Dodatkowo warto oświetlić blaty robocze za pomocą np. miejscowych reflektorów pod szafkami. W jadalni natomiast najważniejsze jest oświetlenie stołu. Stół można oświetlić za pomocą lampy zawieszonej centralnie nad nim lub też wykorzystać szereg mniejszych identycznych lamp, zaświecanych niezależnie. Światło w sypialni powinno być nastrojowe i relaksujące. Można tam zrezygnować z centralnego oświetlenia w suficie i wybrać szereg lamp skupiających światło. W garderobie najlepiej zastosować oświetlenie halogenowe w formie kilku opraw punktowych lub też jednej pionowej świetlówki. W łazience należy szczególnie zadbać o światło przy lustrze. Najlepiej oświetlić je prawej strony, z lewej i z góry. W ten sposób by światło równomiernie oświetlało nam twarz, co jest szczególnie ważne podczas wykonywania makijażu.

Rodzaje źródeł światła

Źródło światła mamy dostarczane za pomocą żarówek lub świetlówek. Różnią się one długością świecenia wydajnością i ceną. Żarówki mogą być tradycyjne lub halogenowe. Tradycyjne żarówki dają ciepłe, żółte światło ich bańki mogą być przezroczyste lub matowe. Natężenie światła uzależnione jest od mocy żarówek. Żarówki halogenowe dają białe światło podobne do dziennego. Dają około dwa razy więcej światła niż tradycyjne żarówki tej samej mocy i świecą dwa razy dłużej. Żarówki halogenowe mogą wysyłać światło rozproszone lub skupione. Świetlówki natomiast dają różne barwy światła zużywają średnio pięć razy mniej prądu niż tradycyjne żarówki i świecą kilka razy dłużej. Świetlówki polecane są raczej do pomieszczeń , gdzie światło włącza się na dłużej np. w holach, czy na zewnątrz domów.

Barwa światła

Oswietlanie łazienkiNie bez znaczenia dla poszczególnych pomieszczeń jest barwa światła. W pomieszczeniach przeznaczonych do pracy i w łazienkach światło powinno mieć białą barwę, podobną do światła dziennego, takie światło bowiem pobudza do działania. A w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku odpowiednie będzie ciepłe, miękkie światło.

Oświetlenie domu ma znaczenie funkcjonalne i estetyczne. Z pomocą światła można kształtować nastrój i wydobywać elementy wystroju. Choć każde pomieszczenie ze względu na swój charakter wymaga innego rodzaju światła, przy jego oświetleniu watro kierować się kilkoma podstawowymi kryteriami. Przede wszystkim oświetlenie danego pomieszczenia powinno być funkcjonalne i energooszczędne, a zastosowane lampy powinny dawać odpowiednią ilość światła potrzebna do czynności wykonywanych w danym pomieszczeniu. Pamiętajmy też o tym by forma opraw oświetleniowych była dopasowana do stylu panującego w domu. Wzornictwo i forma opraw powinna harmonizować z klimatem całego domu.

One comment

  1. Nasza kuchnia jest stosunkowo duża, więc projektantka zasugerowała, żeby zamiast jednej lampy na suficie zamontować kilka i rzeczywiście to się sprawdza. Miałam też pomysł, żeby zrobić wnękę w ścianie na dekoracje i tam dać kolorowe światło. Na szczęście projektantka od razu widziała jak to zaprojektować, aby łączyło się z resztą i kiedy po raz pierwszy zobaczyłam wizualizację z cad’a z zapalonymi wszystkimi światłami, wiedziałam że po skończonym remoncie będzie to kuchnia moich marzeń:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *