Urządzić kuchnię praktycznie

Urządzając mieszkanie z reguły kierujemy się własnym gustem i poczuciem estetyki. Dla wielu osób liczy się przede wszystkim wygląd sprzętu i mebli, co powoduje niejednokrotnie popełnianie wielu błędów natury właściwego rozplanowania przestrzeni oraz funkcji. Głównym błędem jest niewłaściwe i niepraktyczne rozmieszczenie wybranych mebli, która potrafi całkowicie zniechęcić do korzystania z nowego wyposażenia.

[ad name=”gora”]

Kuchenny bałagan

Najtrudniejszą do urządzenia z reguły okazuje się być kuchnia, która dodatkowo powoduje wiele stanowisk kuchennych w przypadku urządzania mieszkania przez pary. Nowoczesne kobiety bardzo często stawiają wygląd i dobór kolorystyczny ponad jakąkolwiek funkcjonalność. Mężczyźni z reguły urządzają kuchnię tak, by zmieścił się w niej nowoczesny sprzęt, a najlepiej jeśli wszystko będzie zabudowane. Z jednej strony jest to praktyczne rozwiązanie, z drugiej jednak powoduje trudny dostęp do wielu rzeczy jak i zdecydowany przesyt. Tego typu spory powodują nieraz naprawdę znaczny bałagan i doprowadzają do urządzenia kuchni w totalnym nieładzie.

Wszystko pod ręką

Głównym założeniem kuchni idealnej jest ułożenie wszystkiego, czego się używa w tym pomieszczeniu pod ręką. Przy kuchence powinny się znajdować wszystkie rzeczy funkcjonalne i używane podczas gotowania, przy blacie narzędzia kuchenne używane do sporządzania wszelakich potraw itd. Jednym z wielu optymalnych rozwiązań jest okrągła kuchnia. Najlepiej od razu porzucić rozmyślania nad idealną kuchnią i urządzić ją przede wszystkim w sposób praktyczny. Jeśli nie da się trzymać wszystkiego pod ręką, to przybory kuchenne powinny znajdować się w odpowiednio dobranym miejscu, by nie trzeba było szukać tego po całej kuchni.

Szafki i szafeczki

Podstawowym problemem urządzania kuchni jest dobór odpowiedniego blatu jak i szafek kuchennych. Popularne jest połączenie szafek wiszących i stojących, co umożliwia maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń. Takie rozwiązanie pozwala na pomieszczenie większości rzeczy w jak najmniejszym rozproszeniu, co z reguły pozwala trzymać podstawowe przybory i składniki w odpowiednich miejscach. Pamiętać trzeba, że przyprawy i inne rzeczy chłonące wilgoć powinny być przechowywane w szafkach wiszących oddalonych od okna i kuchenki, czyli podstawowych źródeł wilgoci.

Potrzebny sprzęt AGD

Największy koszt przy urządzaniu kuchni ponosimy przy zakupie sprzętu AGD. Najpopularniejszy jest ostatnio sprzęt do zabudowy, który umożliwia wtopienie całego sprzętu w meble i utrzymanie jej w odpowiednim stylu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, jednak jest droższe i stwarza problemy przy awariach i konieczności wymiany. Sprzęt wolno stojący jest pod tym względem dużo lepszy, ponieważ możemy go w każdej chwili przemieścić i po prostu zrobić czasem przemeblowanie. Warto uważnie dobierać sprzęt, ponieważ odpowiedni wybór zagwarantuje nam bezawaryjną pracę przez naprawdę długi czas, co zwiększa komfort przy korzystaniu z wszelkich dobroci kuchni.

Wykończenie podłóg i ścian

Najmniej problemu sprawia wybór odpowiedniego materiału na podłogę i ściany. Na podłogi najlepsza jest terakota, która jest łatwo zmywalna i trwała, co przedłuża jej żywotność. Na ściany w pobliżu części roboczej warto położyć glazurę, która umożliwi szybkie zmycie ściany przy poplamieniu sosami i innymi „plamogennymi” składnikami.

Każdy kto zabiera się za urządzanie kuchni powinien mieć z góry przygotowany pomysł, który umożliwi od razu zaprojektowanie wszystkiego by kuchnia była praktyczna i odpowiadająca jej mieszkańcom. Pamiętać trzeba, ze to właśnie praktyczność powinna być głównym czynnikiem decydującym przy urządzaniu i wystroju wnętrza, jakim jest kuchnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *