Główna / Aranżacja wnętrz / Jak urządzić małą łazienkę?

Jak urządzić małą łazienkę?

Mała łazienka to jeden  problemów  z którymi spotyka się większość z nas kiedy przychodzi do aranżacji pomieszczeń. Niedobór przestrzeni doskwiera tym bardziej kiedy zdamy sobie sprawę z tego że jest to kluczowe pomieszczenie funkcyjne każdego domu. Musi pomieścić w sobie wszystkie niezbędne urządzenia sanitarne, a nierzadko także szafki ze środkami czystości czy pralkę. Dlatego szczególnie posiadacze niewielkich łazienek powinni podejść do ich aranżacji z pewna systematyką i wykorzystaniem przydatnych trików, które pozwolą pomieścić w niej jak najwięcej, równocześnie uniknąć przytłoczenia.

Aranżacja małej łazienki

Mała łazienka jak sobie poradzić

  • Pierwszym warunkiem, na który musimy się zgodzić, to pozbycie się wszystkich niepotrzebnych rzeczy z łazienki. Znajdźmy miejsce dla czystych ręczników w komodzie w sypialni lub – jeżeli mamy taką możliwość – w garderobie. W łazience zostawmy tylko te, które aktualnie używamy.
  • Jak urządzić małą łazienkęZastanówmy się również nad możliwością przeniesienia pralki do innego pomieszczenia. Jeżeli nie mamy takiej możliwości i pralka musi jednak znaleźć się w łazience, warto wybrać takie urządzenie, które nie będzie przytłaczać pomieszczenia. W ofercie producentów sprzętu AGD można znaleźć wąskie pralki, otwierane zarówno od góry, jak i od przodu. Jeżeli właz jest z przodu, na górze pralki możemy ustawić pojemnik na proszek czy (lekki) kosz na brudną bieliznę. Ale otwór z góry sprawi, że będziemy potrzebować mniej przestrzeni do załadowania pralki.
  • W niewielkiej łazience  dużo lepiej sprawdzi się prysznic niż wanna.  Zajmuje zdecydowanie mniej powierzchni. Kabinę prysznicową należy umieścić w rogu pomieszczenia. Wersja o półokrągłym lub owalnym kształcie zaoszczędzi nam nieco miejsca. wybierając model warto zdecydować się na taki o przeźroczystych ścianach nie przytłoczy pomieszczenia.
  • W kwestii sedesu, warto pokusić się o wersję z instalacją spłukiwania montowaną w ścianie uzyskamy w ten sposób dodatkową przestrzeń w pomieszczeniu
  • Umywalka to jeden z elementów wystroju łazienki przy wyborze którego powinniśmy kierować się wygoda oraz względami praktycznymi w tym wypadku warto zastosować większy model kosztem przestrzeni . Dobrą opcja może okazać się wersja narożna. Pozwoli to lepiej wykorzystać wolną powierzchnię.

Popularnym trikiem stosowanym w przypadkach kiedy potrzeba optycznie powiększyć niewielką przestrzeń są lustra które w łazience mają jeszcze większe uzasadnienie, biorąc pod uwagę że stanowią kluczowy element użytkowy

Jeśli chodzi o światło to zaleca się używanie  żarówek, które dają światło zbliżone do naturalnego.

Zasada jest jedna: im więcej punktów świetlnych, tym lepiej. Wykorzystujmy rogi – to tam wieszajmy szafki na kosmetyki i inne przybory toaletowe.

Galeria małych łazienek

Mała łazienka

Pomysł na małą łazienkę

Mała łazienka przykłady

Galeria małych łazienek

Urządzenie małej łazienki to, owszem, spore wyzwanie. Ale kierując się powyższymi zasadami jesteśmy w stanie sprawić, że będzie ona funkcjonalna i estetyczna, a zminimalizowana ilość sprzętu i przyborów, pomoże zachować w niej porządek.

Zobacz także: mała kuchnia – jak zagospodarować, oraz Programy do projektowania łazienki które na pewno przydadzą się podczas aranżacji niewielkiego pomieszczenia oraz testowania potencjalnych rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.