Główna / Aranżacja wnętrz / Jak zaprojektować otwartą przestrzeń?

Jak zaprojektować otwartą przestrzeń?

Ostatnio w modzie są wszelkiego rodzaju otwarte przestrzenie, zwane potocznie loftami, które zrobiły w ostatnich latach ogromną karierę na rynku nieruchomości. Są to zazwyczaj stare fabryki i magazyny, które są adoptowane i przerabiane na powierzchnie mieszkalne, czyli na tak zwane otwarte przestrzenie do zamieszkania. Pierwsze otwarte przestrzenie powstały w Londynie, gdzie architekci wnętrz zaczęli się interesować starymi i opuszczonymi fabrykami, aby móc je jakoś wykorzystać, zaprojektować efektownie, a następnie wystawić na sprzedaż na rynku nieruchomości wtórnych.

Pomysł na loft

Wiadomo bowiem, że nie tylko w Polsce, ale również w innych państwach całego świata są zamykane wielkie fabryki przemysłowe, magazyny, a wyburzanie ich jest nieopłacalne i drogie, toteż architekci wnętrz zaczęli je powtórnie wykorzystywać pod przeznaczenie mieszkalne.

Adaptacja pomieszczeń przemysłowych

To właśnie wszelkiego rodzaju powierzchnie dawnych fabryk, magazynów oraz składów budowlanych mają ogromne wolne przestrzenie, które z powodzeniem można przeznaczyć na nowoczesne m mieszkania, zaś dzięki specyficznej architekturze, nie ma potrzeby wstawiania ścian działowych, bowiem otwarta przestrzeń o wiele lepiej i korzystniej się prezentuje.

Po pierwsze pomieszczenia wyżej wspomnianych budowli mają bardzo wysokie sufity, przez co wstawienie ścian działowych było by dość uciążliwe, a sam efekt nie byłby tak zachwycający, jak ma to miejsce w przypadku otwartej przestrzeni.

Po drugie architekci wnętrz odkryli nowy sposób urządzania i dekorowania wnętrz poprzez wydzielanie poszczególnych pomieszczeń funkcjonalnych za pomocą kolorów, stylów oraz różnych elementów dekoracyjnych, a nie standardowo za pomocą ścian działowych. Jedyne pomieszczenia zamknięte, czyli całkowicie wydzielone w takiej otwartej przestrzeni, to oczywiście łazienka oraz kuchnia, choć to drugie pomieszczenie coraz częściej jest łączone z salonem bądź jadalnią w jedną całość, bez szczególnego wydzielenia oraz zamknięcia.

Aranżacja wnętrz

Pomysł na loft

Otwarte przestrzenie, czyli mieszkania zwane loftami odznaczają się wyróżnieniem poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych i funkcjonalnych za pomocą przedmiotów, mebli, parawanów, czy też funkcjonalności przedmiotów, bowiem kiedy widzimy wielkie dwumetrowe łoże z szafeczkami, wiadomo, że jest to sypialnia, a nie salon, zaś kiedy w wydzielonej części znajduje się sofa, fotele i kino domowe, oczywistym faktem jest iż przebywamy w salonie.

Niestety otwarte przestrzenie mają również wady, bowiem brak w nich prywatności i uczucia intymności, dlatego są one przeznaczone dla jednej bądź dwóch osób, bądź dla rodzin bardzo ze sobą zżytych, które niemalże każdą wolną chwilę spędzają razem. Nie da się zaś w takiej przestrzeni mieszkać w kilka rodzin, bowiem każda ma inne potrzeby oraz zajęcia domowe, zaś brak ścian działowych może zakłócić ich spokój i prywatność. Zasady otwartej przestrzeni możemy również przenieść na małe mieszkanie, gdzie posiadamy na przykład powierzchnie czterdziestu metrów, a na nich mamy pomieścić salon, sypialnię oraz kuchnię. Warto wtedy zastanowić się, czy nie korzystniej będzie wybić ścianki działowe, aby stworzyć jedną przestronna i otwartą przestrzeń, w której to będzie się mieszkać wygodniej i bardziej komfortowo. Musimy jednak pamiętać, że przy projektowaniu wnętrza otwartej przestrzeni, trzeba uważać na zastosowanie stylów oraz dodatków dekoracyjnych, aby całość wnętrza wyglądała efektownie, gustownie i wizytowo.

Organizacja przestrzeni loftu

Zagospodarowanie wysokich pomieszczeń

Jak już wspomnieliśmy powyżej, otwarta przestrzeń to bardzo wysokie mieszkania, toteż możemy spokojnie urządzić sypialnię pod sufitem, czyli stworzyć swego rodzaju antresolę, dzięki czemu uzyskamy efekt prywatności oraz wydzielenia jej od reszty mieszkania. Pod antresolą zaś może znaleźć się kuchnia bądź łazienka, czyli pomieszczenia które również należy wydzielić z całości projektowanego wnętrza.

Innym elementem dekoracyjnym a zarazem funkcjonalnym na otwartej przestrzeni są schody, bowiem w przypadku zbudowania i zamontowania antresoli, musimy stworzyć również wejście do niej, czyli zamontować delikatne i ozdobne schody. Możemy je wykonać z drewna bądź z metalu, mogą być proste bądź kręte, jednak te drugie zajmują zdecydowanie mniej miejsca i stanowią dość ciekawy i nietypowy element wystroju całego wnętrza.

Dzielenie otwartych pomieszczeń

W całej otwartej przestrzeni jaką posiadamy musimy jednak znaleźć miejsce odizolowane na łazienkę, bowiem nikt nie wyobraża sobie łazienki wydzielonej jedynie parawanem, czy meblami, toteż w tym jednym przypadku jesteśmy zmuszeni do postawienia ścianek działowych. W przypadku kuchni zaś decyzja należy do nas, możemy bowiem pozostawić to pomieszczenie zupełnie otwartym bądź skomponować jakieś ściany, które będą je oddzielały od reszty otwartej przestrzeni.

Warto również się zastanowić, czy nie połączyć kuchni z jadalnią, wtedy również wydzielone pomieszczenie będzie miało pożądany i gustowny efekt. Jeżeli zaś zdecydujemy się wnętrze kuchni pozostawić jako otwartą przestrzeń, musimy zdecydować się na zamówcie nietypowych mebli kuchennych, bowiem tradycyjne szafki kuchenne nadają się jedynie do zamkniętych i małych pomieszczeń. Aby odpowiednio wkomponować wnętrze kuchni z całością domu, możemy na samym środku postawić ogromny barek, do którego będziemy mięli dojście z każdej strony, a który będzie stanowił centrum kuchni jak również będzie doskonałą dekoracją całej otwartej przestrzeni naszego mieszkania.

Wielkie mieszkania

Gdzieś w pobliżu kuchni powinno się również znaleźć miejsce na tak zwaną strefę dziennego odpoczynku, czyli tradycyjnie mówiąc salon, gdzie powinny znaleźć się typowe meble wypoczynkowe, szafka na telewizor oraz wystawne witryny, w których będziemy trzymać dekoracyjne szkliwo i zastawy talerzy. Jeżeli pozwalają nam na to przewody wentylacyjne i komin, możemy również pomyśleć o zainstalowaniu kominka, w przypadku braku komina wentylacyjnego, zawsze możemy zainstalować kominek elektryczny. Idealną ozdobą salonu są również biblioteczki z książkami, które mogą być połączone z kącikiem do czytania, dzięki czemu uzyskamy efekt wydzielenia kolejnej części mieszkalnej, jaką jest właśnie mini czytelnia.

Otwarta przestrzeń to nie tylko lofty, czyli stare magazyny oraz fabryki zaaranżowane na potrzeby mieszkaniowe, ale również małe mieszkania w blokach, w których dzięki pozbyciu się ścianek działowych, otrzymujemy korzystniejszy i efektowniejszy wygląd wystroju całej przestrzeni. Dzięki zastosowaniu koncepcji otwartej przestrzeni we wnętrzach, możemy podzielić poszczególne pomieszczenia poprzez użycie innych barw oraz mebli charakterystycznych dla danych powierzchni funkcjonalnych, takich jak salon, kuchnia, sypialnia czy też jadalnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.