Jak zwalczyć pleśń w domu?

Pleśń jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych intruzów w naszym domu. Jej powstawaniu sprzyja wilgoć, której obecność wynika głównie z nieprawidłowego systemu wentylacji. Pleśń ma negatywy wpływ na elementy konstrukcyjne, wykończeniowe czy też meble. Ale przede wszystkim może być powodem złego samopoczucia domowników. Pleśń powstaje na skutek utrzymywania się zbyt wysokiego poziomu wilgoci w danym pomieszczeniu.

Jak zwalczać pleśń

Dlaczego z pleśnią należy walczyć?

Problem ten często występuje w nowym, szczelnym budownictwie, w którym zapomniano o jednej z najważniejszych rzeczy – dobrym systemie wentylacyjnym. Pleśń w naszych domach często pojawia się również w wyniku zalań spowodowanych powodzią czy poważną awarią instalacji. Niekiedy wynika z błędów technicznych powstałych podczas etapu budowania, a niekiedy z niewłaściwie przeprowadzanych zabiegów modernizacyjnych – na przykład nieprawidłowego ocieplania ścian wewnętrznych. Mówiąc o pleśni, często utożsamiamy ją z grzybem co jest błędem. Pleśń atakuje jedynie powierzchnię i ma postać płaskich, na początku niewielkich, kropek najczęściej w kolorze czarnym lub rdzawym,ale również zielonym i żółtym.

Pleśń jest zjawiskiem niekorzystnym z kilku powodów. Ten najbardziej widoczny dla użytkowników, to niezbyt miłe wrażenie estetyczne. Pleśń nie powoduje, aż tak dużych spustoszeń jak grzyb, ale jej obecność również wpływa niekorzystnie na zaatakowane elementy. Powoduje przebarwienia i pękanie tynków czy też odklejanie się tapet, szpeci ściany oraz drewniane powierzchnie. Jednak najważniejszą dla człowieka przyczyną, z powodu której walka z pleśnią jest konieczna, to negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Pleśń jest często powodem alergii oraz astmy. Wytwarzane przez nią substancje mają właściwości rakotwórcze i mutagenne. Ponadto, ich obecność przyczynia się do wzrostu poziomu dwutlenku węgla w powietrzu.

Zwalczanie pleśni

Najlepszym sposobem walki z pleśnią jest oczywiście zapobieganie jej powstawaniu. Ale gdy z pewnych przyczyn przegramy tą walkę i pleśń zagości w naszym domu, to wtedy trzeba jak najszybciej ją usunąć. Ale nie tylko sama pleśń wymaga usunięcia, ale również źródło jej pochodzenia. Mogą to być mostki cieplne występujące w konstrukcji ścian zewnętrznych, nieszczelne rury spustowe czy parapety, niewidoczna awaria instalacji wodnej, zbyt szczelne okna, bardzo niska temperatura w pomieszczeniu i tym podobne. Po usunięciu przyczyny można rozpocząć likwidowanie samej pleśni.

Gdy zaatakowaną powierzchnią jest drewno z reguły wystarczy wyszorowanie go szczotką, a następnie zaimpregnowanie preparatem grzybobójczym. Pleśń na tapecie niestety wiąże się z koniecznością jej wymiany na nową. Jeśli „choruje” również ściana, to należy skuwać ją do momentu całkowitego oczyszczenia jej z pleśni. Zanim przystąpimy do jej odbudowywania należy wnętrze murów również pokryć środkiem grzybobójczym. Pleśń w innych miejscach można usunąć domowymi sposobami.

Skuteczne środki domowej roboty do usuwania pleśni

  • zmywacz do paznokci (aceton),
  • ocet,
  • ekstrakt z nasion grejpfruta rozcieńczony z wodą,
  • olejek z drzewa herbacianego dodany do wody z mydłem,
  • kwas borowy

Walka z pleśnią w naszym domu nie musi przypominać walki z wiatrakami. Im szybciej ją podejmiemy, tym większe są nasze szanse na wygraną. Pamiętajmy jednak, że samo usunięcie skutków wilgoci nie rozwiąże problemu całkowicie. Należy pozbyć się również przyczyny, która odpowiedzialna jest za wzrost poziomu wilgoci oraz tym samym za powstawanie pleśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *