Jaka wanna do twojej łazienki

Jaka wannaKiedy zdecydujemy się na zainstalowanie w naszej łazience wanny, przed nami  wybór dotyczący jej rodzaju, wielkości i materiału, z którego została wykonana. Tradycyjne wanny mają kształt prostokątny. Otwory odpływowy i przelewowy zwykle są umieszczone na krótszym boku. Wannę prostokątną łatwo jest obudować glazurą. Coraz większą popularnością cieszą się wanny o innych kształtach: narożne, symetryczne lub asymetryczne, zaokrąglone, pięciokątne lub sześciokątne.
[ad name=”gora”]

Rodzaje wanien

Wanny asymetryczne zawsze są produkowane w dwóch wersjach prawej i lewej. Wanny narożne można, podobnie jak prostokątne, obudować glazurą, ale jest to trudne, dlatego producenci oferują gotowe obudowy, wykonane najczęściej z takiego samego materiału i w takim samym kolorze jak wanna. W ekskluzywnych łazienkach dobrze prezentują się wanny okrągłe lub w kształcie elipsy. Najczęściej wpuszcza się je w podłogę i obudowuje płytkami.
Ze względu na materiał z jakiego są produkowane wyróżniamy wanny:

  • Akrylowe
  • Stalowe
  • Emaliowane

Wanny akrylowe wytłacza się z płyt grubości 4-5 mm. . Wanny z akrylu wysokiej jakości są wytrzymałe, odporne na zarysowania i ścieranie oraz środki chemiczne, używane w gospodarstwie domowym. Nie odbarwiają się. Z akrylu łatwo jest formować różne kształty. Bez problemu można w nich zrobić również otwory, zarówno na baterie, jak na dysze do hydromasażu. Producenci oferują wanny akrylowe z połyskiem lub matowe, te ostatnie są zwykle droższe. Wanny akrylowe są lekkie, a więc łatwe do transportu i montażu. W przypadku akrylu podstawową zaletą jest jego plastyczność pozwalająca na tworzenie ciekawych form, jak również fakt, że akryl jest ,,ciepły” w dotyku.

Wanny stalowe wykonuje się z blachy stalowej, grubości 2-6 mm i pokrywa warstwą emalii. Zwykle są prostokątne, ale mogą być różnie wyprofilowane (na przykład zwężające się ku środkowi). Dla bezpieczeństwa użytkowników niektóre mają antypoślizgowe dna. Wanny stalowe są cięższe od akrylowych, szybciej stygnie w nich woda.
Coraz rzadziej kupowane są wanny żeliwne, emaliowane. Są cięższe od wanien z innych materiałów. Mają zwykle prostokątny kształt i są białe.
Produkuje się również wanny ze sztucznego marmuru. Ale ze względu na bardzo wysoką cenę, nie są popularne.
Coraz częściej wanna jest nie tylko miejscem zabiegów higienicznych ale także relaksu, odpoczynku i różnego rodzaju hydroterapii. Możemy zatem zdecydować się na  system hydromasażu połączony z wanną. W wannie takiej silny strumień mieszaniny wody oraz powietrza działa kojąco i relaksująco, zapewniając odpoczynek po męczącym dniu. Hydromasaż łączy zalety silnego masażu wodnego i delikatnego powietrznego: drobne pęcherzyki powietrza wydobywające się z mini-dysz umieszczonych w dnie wanny otaczają całe ciało dotleniając je oraz odprężając.

Wnętrza wanien, szczególnie tych większych, bardziej ekskluzywnych, a więc i droższych, mogą być specjalnie wyprofilowane – z miejscem na łokcie, siedziskiem lub podgłówkiem. Niektóre mają specjalne wgłębienia na szampon, mydło czy żel do kąpieli. Mogą mieć też ozdobne uchwyty: wewnątrz – przydatne przy wstawaniu i wychodzeniu z wanny, lub na zewnątrz – na przykład do zawieszenia ręcznika.
Chociaż wciąż najpopularniejsze są wanny białe, można kupić wannę także w jednym z kilkudziesięciu kolorów oferowanych przez producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *