Główna / Aranżacja wnętrz / Elementy wystroju / Jakie drzwi wejściowe

Jakie drzwi wejściowe

Drzwi zewnętrzne niewątpliwie są wizytówką naszego domu, czy mieszkania. Dokonując zakupu drzwi najczęściej kierujemy się ich wyglądem i ceną. Niewątpliwie są to ważne elementy. Jednak wybierając drzwi warto również zwrócić uwagę na ich konstrukcję. To z czego i jak są wykonane drzwi w dużej mierze wpływa na ich parametry techniczne, ale przede wszystkim na ich trwałość, podczas całego okresu ich użytkowania.

Drzwi wejściowe

Przy wyborze drzwi wejściowych powinniśmy więc kierować się nie tylko ich wyglądem.

Podstawowa ich funkcja to bezpieczeństwo i ochrona przed czynnikami zewnętrznymi.
Drzwi wejściowe powinny chronić przed włamaniem, izolować akustycznie i termicznie. Dlatego kupując je należy zapoznać się z ich parametrami technicznymi. W tym wypadku nie warto oszczędzać. Lepiej wybrać drzwi, które będą nie tylko ładne, ale solidne i trwałe.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie drzwi wejściowych? Dlatego przy zakupie drzwi wejściowych zwróćmy uwagę na takie parametry jak trwałość, szczelność, dźwiękochłonność i bezpieczeństwo.

Jakie drzwi wejścioweDrzwi wejściowe muszą być odporne na zmiany temperatury oraz wilgoć, muszą też zapobiegać ucieczce ciepła z mieszkania, dlatego powinny być szczelne i posiadać warstwę izolacji cieplnej. Drzwi wejściowe muszą chronić dom, dlatego warto aby miały dodatkowe wzmocnienia antywłamaniowe. Należy pamiętać aby dokładnie sprawdzić wykończenie drzwi, w przypadku drzwi przeszklonych warto dowiedzieć się jakiej szyby użyto: podwójnej, potrójnej, zespolonej, ze szkła antywłamaniowego czy na przykład ognioodpornego.
Nie bez znaczenia jest też dźwiękochłonność – izolacyjność akustyczna drzwi jest określana współczynnikiem R, im jest on wyższy tym drzwi są bardziej dźwiękochłonne.

Na rynku dostępne są drzwi zewnętrzne drewniane , metalowe, stalowe, aluminiowe oraz z włókna szklanego.

Materiały stosowane przy produkcji drzwi wejściowych

  • Drzwi wejściowe drewniane są produkowane z różnych gatunków drzew: od iglastych (sosna, świerk, cedr), liściastych (dąb, mahoń) po egzotyczne (teak), są trwałe, charakteryzują się również dobrą izolacyjnością termiczną oraz małą rozszerzalnością cieplną, są wrażliwe na wilgoć.
  • Drzwi wejściowe z PCV – profil takich drzwi jest wykonany z tworzywa sztucznego wzmocnionego aluminiowymi wkładkami, natomiast skrzydło z płyty.
  • Drzwi wejściowe aluminiowe – maja profil aluminiowy, a skrzydło z płyty.
  • Drzwi wejściowe z włókna szklanego – ościeżnica takich drzwi jest dębowa z wpuszczoną uszczelką, skrzydło jest wykonane z płyty, ma drewnianą ramę, która jest obłożona płytami z włókna szklanego.

Typowe wymiary drzwi wejściowych

  • Drzwi zewnętrzne dwóskrzydłoweGrubość drzwi zewnętrznych zaczyna się od 50 mm wzwyż i różni się w zależności od producentów oraz zastosowanych technologii.
  • Minimalna wysokość drzwi zewnętrznych to 200 do 240 cm. Przy czym dokładne wymiary różnią się minimalnie w zależności od producenta
  • Typowe szerokości drzwi zewnętrznych jednoskrzydłowych dostępnych na rynku to symboliczne  „80”, „90, i „100” cm,  przy czym dokładny wymiar skrzydła zwykle rożni się nieco w zależności od producenta.  Spotyka się także wersje z uchylną dostawką dające szerokości od 110 cm i więcej.
  • Typowe wymiary drzwi zewnętrznych dwuskrzydłowych zaczynają się 110 cm i więcej przy czym dokładne wymiary zależą od oferty danego producenta.

Obecnie w Polsce obowiązuje norma budowlana dotycząca minimalnej szerokości skrzydła drzwi zewnętrznych (ewakuacyjnych) i wynosi ona minimum 90 cm, przy wersji jedno skrzydłowej, oraz min 90 cm skrzydła głównego przy wersji dwuskrzydłowej. Oraz minimalnej wysokości powyżej 200 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.