Kwestia wyboru blatu kuchennego jest wbrew pozoru bardzo istotna i skomplikowana. Zdecydowanie najgorszym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z posiadania blatu na rzecz po prostu blatów szafek łączonych na różne sposoby ze zlewem czy z sobą nawzajem. Jest to relikt minionej epoki, kiedy po prostu nie można było dostać odpowiedniego materiał potrzebnego do wykonania porządnego blatu. Bez niego są tylko kłopoty.
Dzisiaj na szczęście nie ma już najmniejszych nawet problemów z dostępnością ale oczywiście wciąż istnieje bariera ceny. Wybierając dla siebie odpowiedni blat musimy zawsze brać pod uwagę cenę właśnie ale także właściwości fizyczne danego materiału na blat i jego cechy estetyczne.
Blaty kamienne – rodzaj materiału
Jakiś czas temu przyjęło się uważać, że najlepszym rozwiązaniem dla każdego blatu kuchennego jest kamień. Efektem tego jest niesamowity wybór na tym polu. Nawet bez bardzo dogłębnego przeszukiwania rynku znajdziemy oferty ponad 200 odmian granitu a w przypadku marmurów i piaskowców będzie ich niewiele mniej. Daje to możliwość bardzo szczegółowego i uwzględniające wszystkie detale dobrania koloru pasującego do aranżacji, intensywności wzoru odpowiadającego naszym gustom oraz sposobu wykończenia powierzchni, który właśnie dla nas będzie najlepszy. Wielu osobom kamień kojarzy się głównie z materiałem na ściany albo podłogi, ale na blaty także nadaje się znakomicie.
Ze względu na bardzo wysoką odporność na zaplamienia do kuchni najbardziej nadają się granit, porfir i bazalt. Marmur i trawertyn także dobrze się spisują w tej funkcji ale wymagają one specjalnych zabezpieczeń przed nasiąkaniem i zaplamieniem. Stosując dowolny rodzaj kamienia naturalnego nie musimy się martwić o wysokie temperatury gdyż wszystkie one są na nie odporne. Kłopotem nie jest też wymyślny kształt blatu gdyż dla zakładów kamieniarskich żadnego większego problemu nie stanowi wycinanie ich w różne, nawet mocno fantazyjne łuki. Dobrze jest jedynie wyposażyć się w szablon przed zlecaniem takich prac bo o nieporozumienie z kamieniarzami łatwo.
Blaty kamienne – wykończenia i konserwacja
Blaty kamienne można wykańczać na kilka sposobów chociaż ich polerowania jest metodą zdecydowanie najbardziej popularną ze względu na dużą łatwość ich utrzymania w czystości. Alternatywą przeznaczona dla wnętrz klasycznych jest tak zwane antico czyli powierzchnia lekko nierówna i niebłyszcząca. Popularne stają się ostatnimi czasy blaty matowe a nawet całkowicie surowe, chociaż jest z nimi potem sporo zabawy koniecznej do utrzymania ich w czystości.
Czyszczenie kamienia jest na ogół bardzo łatwe i wymaga jedynie odpowiedniej ilości wody. Czasami tylko przy mocniejszych zabrudzeniach tłuszczem stosuje się słabe detergenty. Kamienie nasiąkliwe pokrywa się dodatkowo specjalnymi warstwami ochronnymi zapobiegającymi zaplamieniu.
Jeśli nie kamień to co?
Kamień zdecydowanie dominuje w zaleceniach osób zajmujących się aranżacją wnętrz ale są także inne, w dodatku całkiem liczne alternatywy, które oszczędzają nasz portfel albo lepiej pasująco niektórych typów pomieszczeń niż kamień.
Znakomite właściwości praktyczne mają przede wszystkim blaty z MDF oraz płyty laminowane. Są bardzo odporne na ścieranie, zaplamienie i radzą sobie z wysoką temperaturę oraz w niezwykle prosty sposób można je dociąć do potrzeb. Niestety zagrożone są one nasiąkaniem woda w miejscu wycinania i wymagają odpowiedniego zabezpieczenia metalowymi listwami a w okolicy zlewu także zabezpieczenia silikonem uszczelniającym. Uważać również trzeba na zarysowania oraz duże ilości pary wodnej, które będą powodowały matowienie powierzchni.
Jeśli zdecydujemy się koniecznie na drewno to bez większych problemów dobierzemy coś do każdego wnętrza. Jeśli planujemy stworzyć wnętrze rustykalne to powinniśmy celować w twarde drewno lite, najlepiej buk, dąb albo iroko. Wskazane jest nierówne usłojenie i obecność sęków, które wzmacniają drewno. W nowocześniejszych wnętrzach znacznie lepsze będą jednak blaty klejone, które mają doskonalsze właściwości użytkowe – są trwalsze i nie rozsychają się.
Dość ciekawym rozwiązaniem jest przygotowanie blatu w taki sam sposób jak podłogi czyli przy użyciu naklejanych na specjalną płytę wiórową płytek ceramicznych lub gresu. Taki blat jest potem wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne i różnego rodzaju środki chemiczne. Stworzenie takiego blatu wymaga jednak dość sporo pracy ze względu na konieczność odpowiednio umiejętnego fugowania i zabezpieczenia brzegów przed ukruszeniem oraz ostrymi kantami.