Kolor na tarasie i w ogrodzie.

Dekoracja i wystrój wnętrz za pomocą koloru to nie tylko dom, czyli wszystkie pomieszczenia mieszkalne, ale również otaczająca nas przestrzeń, jaką jest taras oraz ogród znajdujący się koło domu. Możemy tutaj wyróżnić dwa rodzaje dekorowanych przestrzeni, jedną z nich jest miasto, drugą zaś jest wieś, a każdą z nich dekorujemy inaczej, aby idealnie komponowała się z otaczającą przyrodą oraz najbliższą okolicą sąsiednich domostw.
[ad name=”gora”]

Ogród w mieście

Jeżeli mieszkamy w mieście, dekorowanie tarasu bądź ogródka będzie uzależnione od barw dominujących, jakimi jest kolor domu, płotu, kostki brukowej, oraz innych elementów z betonu, metalu bądź drewna. Dlatego projektując ogród, warto zastosować wiele elementów dodatkowych, jakimi mogą być kamienne donice, dzbany, meble ogrodowe, dekoracja z drewna, jak również ceramiczne figurki ogrodowe. Ważne jest, aby zaprojektowany ogród cieszył nas różnorodnością kolorystyczną, ale również nie raził przepychem i nadmiarem jaskrawych barw, dlatego należy skrupulatnie dobrać rośliny zielone oraz kwitnące w odpowiednich barwach i kolorach. Jeżeli zaś mamy żywopłot z zielonych krzewów, warto również zieleń wprowadzić jako podstawowy kolor płotu, czy też okiennic naszego domu, taki zestaw idealnie się ze sobą komponuje.

Ogród na wsi

Zupełnie inaczej wygląda projektowanie ogrodu znajdującego się na wsi, jest to uwarunkowane po pierwsze większą przestrzenią, po drugie zaś innymi kolorami otaczającej nas przyrody. Dlatego projektując ogród wiejski pamiętajmy o dominujących barwach zielonych oraz brązowych, które najczęściej występują w naturalnej przyrodzie, nie może jednak zabraknąć wszystkich kolorów tęczy czyli barwnych łąkowych kwiatów. Ważne abyśmy potrafili dobrać kolory naszego ogrodu do sąsiadującej łąki czy lasu, aby patrząc na całość, czuć jedność z otaczającą nas przyrodą. Dlatego właśnie korzystamy z barw dominujących w przyrodzie, jakimi są zielenie, brązy, zgaszone czerwienie, żółtawe ugry oraz inne kolory. Postarajmy się korzystać z uniwersalnych kolorów, które będą pasowały do każdej pory roku, mowa tu o elementach architektonicznych, jakimi jest na przykład zestaw wypoczynkowy do ogrodu, jeżeli natomiast chodzi o roślinność, mamy ogromny wybór, zaś wszystkie kolory tęczy mogą wypełnić nasz ogród latem, jak pobliską wiejską łąkę.

Niezależnie od tego czy tworzymy kompozycje roślinne w ogrodzie, czy dekorujemy jakieś wnętrze, musimy znać się na fachu, jakim jest organizacja przestrzeni, dlatego w przypadku niewiedzy aranżacyjnej, warto poradzić się profesjonalnego ogrodnika bądź architekta zieleni ogrodowej. Dzięki temu nie tylko dobierzemy do siebie odpowiednie barwy, ale również poznamy zasady hodowania sadzonych roślin, ich potrzeby pielęgnacyjne, dzięki temu będziemy mogli dobrać roślinność do możliwości glebowych ogrodu oraz pielęgnacyjnych związanych z naszymi umiejętnościami oraz wolnym czasem. Obecnie najmodniejsze są rośliny łatwe w hodowli i utrzymaniu, które nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wiadomo bowiem, że teraz żyjemy szybciej, wciąż jesteśmy zabiegani, a co za tym idzie nie mamy zbyt dużo czasu na pielęgnacje ogrodu.

Rzeczą oczywistą jest, że raz zaprojektowany i obsadzony roślinnością ogród, wymaga od nas stałej i systematycznej pielęgnacji, również wszelkiego rodzaju budowle ogrodowe oraz meble ogrodowe z drewna i metalu wymagają stałej pielęgnacji i konserwacji, aby służyły nam przez wiele lat. Dlatego pamiętajmy o impregnacji takich materiałów jak drewno czy metal, pozostawione w naturalnym i surowym stanie, szybko ulegną zniszczeniu i będą się nadawać do wyrzucenia, drewno zgnije, zaś metal zardzewieje. Natomiast raz zaimpregnowany i odpowiednio pielęgnowany mebel ogrodowy z drewna czy metalu, uchowa się w naszym ogrodzie w różnych warunkach atmosferycznych przez wiele lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *