Główna / Aranżacja wnętrz / Kolor żółty i jego charakterystyka.

Kolor żółty i jego charakterystyka.

Charakterystyka żółtego koloru nie jest trudna, jest to bowiem jeden z podstawowych kolorów natury, barwa słońca, piasku, od dawien dawna jest jedną z najładniejszych i najczęściej wykorzystywanych barw do zdobienia ścian w kuchniach. Odkąd jednak wystrój wnętrz nabrał nowego znaczenia oraz zaczęto pisać i wydawać poradniki na temat wystroju i aranżacji wnętrz, kolor żółty przedostał się również do innych pomieszczeń naszego domu.

Żółte meble kuchenne

Żółcień to barwa słońca, a jak wszyscy wiemy słońce kojarzy się nam z ciepłem, przytulnością, oraz radością, dlatego właśnie ściany pokryte takim kolorem zapraszają do siebie przede wszystkim pogodą oraz ciepłymi tonacjami. Jeżeli zaś dodatkowo odpowiednio go oświetlimy, uzyskamy naprawdę przytulne wnętrze. Z jednej strony barwa żółta to ciepło i radość, z drugiej zaś bardzo trudno ją zastosować i połączyć z innymi kolorami, ponieważ użyta na ścianach staje się barwą dominującą i najbardziej widoczną we wnętrzu. Barwa żółta w innych odcieniach bywa również zimna, na przykład typowo cytrynowa żółć to kolor zimny, który należy uzupełnić delikatną domieszką czerwieni.

Dawniej kolor żółty kojarzył się ludziom z zazdrością, taką bowiem otrzymał symbolikę, dopiero z biegiem lat ludzie zaczęli postrzegać ten kolor jako dobry i ciepły, oznaczający ciepło domowego ogniska. Jednakże w sztuce od dawna stanowił podstawę ciepłej twórczości, co widać po wszelkiego rodzaju obrazach przedstawiających żółte zachody słońca, czy bukiety wspaniałych słoneczników. Również w wystroju wnętrz bardzo często żółty kolor pojawiaj się na obrazach oraz w żywych kompozycjach kwiatowych.

Rozpatrując zaś wszelkie rodzaje żółcieni, możemy rozróżnić cztery grupy. Cytrynowe, jasne i nasycone kolory, które nadają wnętrzom nastrój wesołości oraz energii. Dzięki nasyceniu kolorów, wyjątkowo przyciągają wzrok, dlatego należy je używać z umiarem. Kolejna grupa to ugry i naturalne żółcie, to jasne i nieco przygaszone kolory, które nadają wnętrzu ciepła, oraz przytulności. Idealnie nadają się do wnętrz wypoczynkowych, do pokrywania ścian oraz podłóg. Następną grupą jest żółcień w postaci żółtka jaja, posiada odrobinę czerwieni, dzięki czemu jest żywszy oraz cieplejszy. Takie kolory należy łączyć z równie intensywnymi barwami, jednak w umiarze, aby nie stworzyć wrażenia jaskrawości, kiedy to wzrok bardzo szybko się męczy. Ostatnią grupą koloru żółtego jest złoty, wręcz miedziany kolor, który nie tylko daje ciepło, ale również elegancję, oraz wyjątkową okazałość we wnętrzu. Kolor ten stosuje się z umiarem, aby wnętrze nie było zbyt nasycone wytwornością i nie wyglądało niczym muzeum bądź skarbiec w pałacu.

Pamiętajmy zatem, że kolor żółty posiada wiele odcieni, a co za tym idzie wiele znaczeń. Nie zawsze użyty w pomieszczeniu będzie tak samo wyglądał, dlatego zanim zdecydujemy się na dominującą barwę żółci we wnętrzu, upewnijmy się że ma odpowiedni, ciepły i przyjazny odcień. Zaś zimniejsze odcienie stosujmy z umiarem i dystansem, aby nadać wnętrzu odpowiedni i jak najbardziej przyjazny klimat.

Zasady zastosowania koloru żółtego we wnętrzach

Warto przy tym zapamiętać podstawowe zasady i sposoby zastosowania żółci we wnętrzu. Pierwsza zasada brzmi, że żółty kolor to pozytywne odczucia, ciepło, przytulność, a to wszystko za mocą skojarzenia ze słońcem oraz klimatem śródziemnomorskim. Jeżeli pomalujemy przedmioty na kolor żółty, optycznie będą wydawały się nam bliższe i bardziej wyraziste.

Kolejna zasada to zastosowanie koloru żółtego w małych i zimnych pomieszczeniach, które to ożywia i ociepla. Natomiast barwy, które go dodatkowo ożywiają to lila, błękit oraz szarość. Pamiętajmy również o znakomitym zastosowaniu koloru żółtego w korytarzu, gdzie chłodne i zimne pomieszczenie wyraźnie się ociepli. Natomiast przy połączeniu z barwami fioletu nie tylko stanie się barwą ciepłą, ale również energiczną i aktywną ruchowo.

Ostatnia zasada brzmi: łączmy żółcienie z bielą, dzięki czemu wnętrze stanie się jeszcze przytulniejsze i cieplejsze. Natomiast żółty kolor w odcieniach miedzi doda wszelkiego rodzaju pomieszczeniom oficjalności, ekstrawagancji i wytworności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.