Główna / AGD / Kuchenka Mikrofalowa

Kuchenka Mikrofalowa

Jak że często zdarza się że musimy odgrzać potrawę, lub szybko rozmrozić jakiś produkt. W takich sytuacjach z pomocą może przyjść nam kuchenka mikrofalowa. Możliwość korzystania z jak że ostatni rozpowszechnionego sprzętu AGD  zawdzięczamy amerykańskiemu inżynierowi o nazwisku Percy Spencer który podczas badań nad wytwarzaniem fal elektromagnetycznych przypadkowo odkrył zasadę działania mikrofal bezpośrednio wykorzystywanych podczas działania mikrofalówki.

Mikrofalówka podstawy

Kuchenka mikrofalowa – zasada działania

Fale przenikając ciało znajdujące się wewnątrz mikrofalówki wprowadzają w drgania znajdujące się w jego wnętrzu cząsteczki wody, powstała w ten sposób energia przekłada się na temperaturę co w praktyce pozwala na szybkie i czyste podgrzanie posiłku, bez użycia tłuszczu, brudzenia dodatkowych naczyń w znacznie krótszym czasie niż metodą tradycyjną. Tak więc urządzenie to na świecie znane jest już od 1947 roku, kiedy to na rynek amerykański wprowadzono pierwsze mikrofalówki. Rozwiązanie to doskonale nadaje się dla osób nie dysponujących nadmiarem wolnego czasu. W związku z tym nie powinna dziwić jego popularność którą zdobyło z racji swojej funkcjonalności  i stając się jednym z podstawowych urządzeń kuchennych.

Na co zwracać uwagę przy zakupie mikrofalówki

Przy zakupie mikrofalówki należy zwrócić uwagę na kilka istotnych cech jakimi się charakteryzują, poczynając od tego czy będzie to urządzenie wolno stojące czy pod zabudowę, po przez pojemność, moc, oraz sposób sterowania. Pojemność, wyrażana w litrach, opisująca wielkość komory urządzenia, w zależności od potrzeb, oraz przestrzeni jaką posiadamy w kuchni, na rynku można znaleźć modele o pojemności od 15 do nawet 45 litrów.

  • Moc, wyrażana w watach przekłada się na pobór energii oraz  wydajność podczas przygotowywania potraw. Moce mikrofalówek dostępnych na rynku kształtują się w granicach 700W do 1000 W.
  • Sposób sterowania, poczynając od najprostszych mechanicznych w których sami ustalamy moc, oraz czas działania urządzenia, po przez częściowo zautomatyzowane sterowane elektronicznie, które posiadają specjalne programy które możemy dobierać pod kontem tego czy będziemy podgrzewać czy np rozmrażać potrawę, z uwzględnieniem jej wagi i rodzaju. Na rynku można się również spotkać z mikrofalówkami posiadającymi możliwość automatycznego ustalenia wagi po czym dobranie odpowiedniego trybu pracy.

Mikrofalówka Panasonic

Warto także zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe w jakie wyposażone są różne modele, jednym z popularniejszych jest połączenie mikrofali z elektrycznym grillem który pozwala opiekać przygotowywane potrawy, dostępne są także modele z termo obiegiem,  wyposażone w osprzęt pozwalający gotować na parze, czy posiadające specjalnie udoskonaloną funkcję odmrażania zapobiegającą równoczesnemu podgrzewaniu produktów.

Najpopularniejsi producenci kuchenek mikrofalowych

Poniżej można znaleźć linki do czołowych producentów mikrofalówek, których warto porównać przed decyzją o zakupie konkretnego modelu.

Whirpool

LG

Samsung

Daewoo

Panasonic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.