O czym pamiętać przy projektowaniu kuchni – kuchenne niespodzianki.

Praktyczna i funkcjonalna kuchnia to marzenie każdej gospodyni domowej. Producenci oraz projektanci mebli i akcesoriów kuchennych dobrze o tym wiedzą i starają się jak mogą, aby spełnić to marzenie. Nowoczesne rozwiązania oraz przeróżne gadżety mogą znaczącą ułatwić pracę w kuchni, skrócić czas przebywania w niej oraz pomóc w utrzymaniu ładu i porządku.

Sprytna kuchnia

Ergonomia w kuchni

Jedną z najważniejszych rzeczy w pomieszczeniu kuchennym jest odpowiednia ergonomia pracy. Nawet wąską kuchnię można tak urządzić, aby krzątanie się po niej nie polegało na obijaniu się o szafki. Bardzo często zdarza się, że otwarte na oścież drzwi górnej szafki są przyczyną guzów, rozcięć i siniaków na głowie, szczególnie wtedy, gdy po coś się schylamy i z impetem podnosimy głowę do góry zapominając, że czyha na nas ostry róg frontu. Głównie z tego powodu został opracowany nowy system otwierania szafek. Polega on na przesuwaniu frontu pionowo ku górze., prostopadle do powierzchni blatu roboczego.

Ergonomia w kuchni

Rozwiązanie to polecane jest szczególnie do wąskiej kuchni, gdyż oprócz wspomnianego bezpieczeństwa zapewnia również lepsze wykorzystanie przestrzeni w momencie, gdy szafka jest otwarta. Inne, ciekawe rozwiązanie umożliwia otwieranie szafek od dołu ku górze w sposób uchylny. To rozwiązanie najczęściej stosuje się w najwyższych szafkach, które często są stosunkowo niskie. Tradycyjny sposób ich otwierania często okazuje się niemożliwy, na przykład z powodu lampy, która ogranicza przestrzeń.

Funkcjonalne szafki

Załadowane po brzegi szafki, z których, aby wyciągnąć jeden garnek, to najpierw trzeba opróżnić pół szafki nie sprzyjają szybkiej pracy i utrzymaniu porządku. Proponowane obecnie rozwiązania mają przede wszystkim na celu zapewnienie łatwego dostępu do nawet najgłębiej położonych przedmiotów oraz maksymalnego wykorzystania przestrzeni wewnątrz szafek czy szuflad. Bardzo popularne są szafki wyposażone w tak zwane kosze cargo. Kosze te montowane są w miejscach tradycyjnych półek. Osadzenie koszy w prowadnicach umożliwia ich wysunięcie na całą głębokość. Szczególnym typem cargo są bardzo wąskie i wysokie szafki w całości wysuwane do przodu.

Kosz cargo narożny magick

Rozwiązanie to pozwala na zagospodarowanie nawet piętnasto centymetrowej szczeliny znajdującej się na przykład pomiędzy lodówką a ścianą. Projektanci dużo uwagi poświęcają również szafkom narożnym. Są one bardzo pojemne, ale dostęp do najgłębiej schowanych przedmiotów jest wielce utrudniony. Najczęściej stosowane rozwiązania w tym zakresie to obrotowe półki, montaż szuflad narożnych z odpowiednio wyprofilowanymi frontami czy też tak zwany „magic corner”, w którym wnętrze szafki wyposażone jest w kosze wyciągane na zewnątrz za jednym ruchem ręki.

Przydatne gadżety

Kuchenne gadżety rzadko kiedy okazują się zbędnymi „bajerami”. Zazwyczaj, pomysły te okazują się trafione i bardzo przydatne.

  • Elastyczny kranNa pewno każdy posiadacz baterii kuchennej posiadającej wyciąganą wylewkę jest z tego wynalazku bardzo zadowolony. Dzięki tak skonstruowanej końcówce kranu w prosty sposób możemy opłukać zlew czy tez owoce na sitku.
  • Specjalne sortowniki ukryte w dolnej szufladzie pozwolą na łatwe segregowanie odpadów.
  • Wysuwana deska do krojenia, umieszczona między szufladą a dolna szafką oraz noże wkładane do otworów znajdujących się bezpośrednio w blacie w razie potrzeby zawsze będą pod ręką.
  • W szufladach wyposażonych w przegródki różnej wielkości sztućce oraz akcesoria kuchenne będą zawsze uporządkowane.
  • Oryginalnym pomysłem jest zamontowanie nad kuchenką długiej, składanej w harmonijkę baterii ściennej. W jakim celu? Aby bezpośrednio na kuchence napełnić duży garnek wodą lub móc w trakcie gotowania zupy czy duszenia mięsa dolewać wody.

Urządzając kuchnię nie zapomnijmy skorzystać z nowatorskich rozwiązań i pomysłów. Dzięki temu nasza praca w kuchni będzie przebiegała o wiele sprawniej.

2 komentarze

  1. Widzę, że najważniejszą rzeczą przy aranżacji kuchni będzie zadbanie o tzw. ergonomię pracy, czyli że zanim zacznę cokolwiek wymyślać będę się musiała podszkolić w tym temacie. Coś mi mówi, że będzie to najbardziej wymagające pomieszczenie, więc jeśli nawalę, to przez lata nie usłyszę końca narzekać ze strony teściowej, która uwielbia krytykować każdą kuchnię i chwalić się swoją.

  2. Aniu, tak czy owak teściowa znalazłaby powód do narzekań;) Z tego co rozumiem, to Pani chce sama zaprojektować swoją kuchnię – bardzo odważnie. Mnie moją zaprojektowała znajoma, używając programu cad kuchnie, więc wszystko idealnie wymyślone, piękna wizualizacja itp, ale moja teściowa i tak znalazła powody do krytyki („a dlaczego takie kolory???”). Radzę się więc tym nie przejmować i zrobić, co Pani podpowiada instynkt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *