Główna / Aranżacja wnętrz / Kuchnia klasyczna czy kuchnia nowoczesna.

Kuchnia klasyczna czy kuchnia nowoczesna.

Kuchnia nowoczesna czy klasyczna.Projektowanie kuchni w dzisiejszych czasach jest jak układanka, w której stajemy przed szeregiem wyborów. Jeśli chcesz wykorzystać możliwości jakie daje wolny rynek i konkurencja, czeka Cię  rozpatrzenie bardzo ważnych aspektów takich jak funkcjonalność, układ oraz funkcje poszczególnych szafek, rozmieszczenie sprzętu AGD, lub rodzaj zastosowanych elementów. Ale także to w jakich kolorach i kształtach zostaną wykonane twoje meble. Ten artykuł ma za zadanie pomóc Ci nieco w ogarnięci stylów jakie można spotkać meblach kuchennych. Warto co nieco wiedzieć na ten temat aby łatwiej poruszać się w tym szerokim temacie.

Co nieco o stylach mebli kuchennych

Meble kuchenne, podobnie jak i inne meble, czy na przykład ubrania, podlegają modom, i trendom. Z upływem czasu, jak zmieniają się gusta, oraz dostępne rozwiązania starsze pomysły zastępuje się nowszymi, z uwzględnieniem innych materiałów, rozwiązań konstrukcyjnych, oraz kolorów. Aby łatwiej odnaleźć się w gąszczu możliwości wypracowano pewne podziały charakteryzujące różne ze stylów.

Meble klasyczne – Meble nowoczesne

Przykład nowoczesnej kuchniNajczęściej używany a za razem najbardziej ogólny jest podział  na meble klasyczne oraz nowoczesne. Jest to najbardziej ogólny, jednak nie jedyny sposób określania konwencji w projektowaniu mebli kuchennych. Określając meble wykonane z zachowaniem jak najprostszych kształtów, wykorzystaniem najnowszych materiałów, w różnych kolorach, oraz zastosowaniem elementów metalowych, jako meble nowoczesne. Klasyczne zaś to takie w których dominuje drewno, finezyjne rozwiązania oraz materiały naturalne.

Podział na regiony

Kuchnia w stylu angielskimOd kiedy masowe media zaczęły na dobre wkraczać do naszych domów mamy możliwość podpatrywać trendy i pomysły występujące także w innych regionach świata. Lata tradycji w różnych kulturach sprawiły że, meble kuchenne pochodzące z różnych regionów mają charakterystyczne cechy które są rozpoznawalne. Na tej podstawie powstał podział na style charakterystyczne dla różnych regionów. Za przykład można podać meble wykonane na przykład  na styl włoski, angielski, lub choć by orientalny. Każde z nich ma pewne charakterystyczne dla siebie cechy które niosą ze sobą różne efekty końcowe. Przy podejmowaniu decyzji odnośnie stylu w jakim chcemy zabudować naszą kuchnię, dobrze jest mieć choć ogólny pogląd na trendy w jakich można by to zrobić. Często zdarza się że projektanci łączą ze sobą różne style wykorzystując swoim zdaniem najlepsze cechy każdego z nich.

Najczęściej spotykanie style mebli kuchennych.

Kuchnia wiejska w stylu francuskimPodział ze względu na czas.

Podział ze względu na region.

Style nawiązujące do okresów historycznych, lub miejsc.

Kuchnia w konwencji BidermeierDosyć często można się także spotkać z określeniami  takimi jak, kuchnie rustykalne (jest to ogólna nazwa dla mebli kuchennych wykonanych w konwencji wystroju wiejskiego), lub na przykład meble w nazwie i charakterystyce nawiązujące do stylów Biedermeier, Wiktoriańskiego lub Tudor. Są to kuchnie przy projektowaniu których wykorzystano  cechy charakterystyczne dla mebli wykonywanych w poszczególnych okresach w historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.