Główna / Aranżacja wnętrz / Kuchnia połączona z salonem

Kuchnia połączona z salonem

Przeglądając oferty mieszkań na rynku coraz częściej możemy spotkać się ze wzmiankami  na temat salonu z aneksem kuchennym. Wiele osób nie do końca wie jak właściwie wygląda takie rozwiązanie. Najkrócej mòwiąc   jest to mieszkanie w którym kuchnia jest otwarta czyli połączona z salonem. Taki stan rzeczy niesie ze sobą pewne zalety, ma też jednak kilka wad. Prześledźmy więc wady, i zalety kuchni połączonej z salonem.

Kuchnia połączona z salonem

Wady i zalety kuchni połączonej z salonem.

Zalety kuchni połączonej z salonem

Pomijając względy estetyczne, które są kwestią indywidualnych preferencji. Są sytuacje w których kuchnia z salonem z pewnością ułatwia życie i sprawia, iż mieszkanie staje się bardziej funkcjonalne. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy kiedy mamy na myśli mieszkania o małej powierzchni.

  • Każda ścianka działowa przy planowaniu zabudowy sprawia że realna przestrzeń użytkowa mieszkania spada. Dlatego w sytuacji gdy do dyspozycji jest popularne 30 m2, uzyskanie powierzchni nie zakłóconej pozwala w zależności od potrzeb na lepsze wykorzystanie potencjału.
  • Połączenie kuchni z salonem będzie rozwiązaniem atrakcyjnym dla osób, które gotowanie ograniczają do minimum, i nie potrzebują kuchni w wersji rozbudowanej.
  • Zalety połączenia kuchni z salonem docenią osoby towarzyskie, które dzięki niemu będą miały stały kontakt z osobami przebywającymi w salonie a przy okazji z domowym centrum rozrywki, które zwykle mieści się w tej części mieszkania.
  • Mieszkania z aneksem kuchennym sprawiają wrażenie bardziej przestronnych.

Wady kuchni połączonej z salonem

Oczywiście nie ma róży bez kolców. Fakt że nic nie oddziela kuchni od salonu sprawia że opary i zapachy powstające podczas gotowania rozchodzą się po mieszkaniu bez przeszkód. I w tym momencie tak zaprojektowane mieszkanie wyraźnie traci na atrakcyjności, zwłaszcza dla:

  • Tych którzy cenią sobie sztukę kulinarną, oni bardziej docenią kuchnię zamkniętą w oddzielnym pomieszczeniu.
  • Należy także pamiętać że intensywnie używana kuchnia przynajmniej w okresie przygotowywania posiłków to widok niezbyt estetyczny. Poza tym nie wszyscy z nas lubią gdy goście mają wgląd w to jak przygotowujemy potrawy.
  • Istotnym argumentem jest to, że generalnie utrzymanie czystości w mieszkaniu z wydzieloną kuchnią będzie łatwiejsze, ze względu na to że częstotliwość sprzątania salonu w stosunku do kuchni jednak się nie pokrywa.
  • Zwłaszcza mniejsze mieszkania podzielone na pomieszczenia funkcyjne sprawiają wrażenie ciaśniejszych.

Kuchnia z salonem

Warto pamiętać

Przy urządzeniu takiego wnętrza warto pamiętać, by salon i kuchnia miały pewne elementy wspólne. Jeśli bowiem zaszalejemy z kolorami w jednej części, a drugą zostawimy stonowaną, może okazać się, iż uzyskany efekt dalece odbiega od przyjętych norm estetycznych.

Barek w kuchni

Projektując takie wnętrze warto  zadbać o to, by kuchnia i salon były w pewien sposób wydzielone. W tym celu można chociażby zamontować podłużny stół czy też ustawić szafki w taki sposób, by oddzielały przestrzeń kuchenną od salonu stosując na przykład barek kuchenny. Należy pamiętać jednak, iż zanim ostatecznie zdecydujemy się na wybór mieszkania czy domu z aneksem kuchennym powinniśmy przeanalizować wszystkie za i przeciw takiego rozwiązania, gdyż w większości wnętrz może okazać się, iż późniejsze trwałe rozdzielenie przestrzeni chociażby ścianką działową może okazać się niemożliwe, bądź niekorzystne dla wystroju wnętrza.

Podsumowując

Jest to doskonałe rozwiązanie w bardzo małych mieszkaniach, gdzie szczególnie ważnym jest rozsądne zagospodarowanie potencjału powierzchni. Łączenie pomieszczeń pozwala na wykorzystanie neutralnej przestrzeni, która dzięki tamu powstaje kiedy nie jest dzielona przez ściany. Warto również wspomnieć, o prozaicznym aczkolwiek przyjemnym fakcie iż ci z nas którzy w kuchniach spędzają większość dnia, w tych połączonych z salonem, będą mogli przygotowując potrawy, uczestniczyć w życiu towarzyskim toczącym się w salonie lub zerknąć na telewizor gdy pojawi się w nim coś ciekawego.

Galeria kuchni połączonych z salonem

Kuchnia połączona z salonem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.