Przeglądając oferty mieszkań na rynku coraz częściej możemy spotkać się ze wzmiankami na temat salonu z aneksem kuchennym. Wiele osób nie do końca wie jak właściwie wygląda takie rozwiązanie. Najkrócej mòwiąc jest to mieszkanie w którym kuchnia jest otwarta czyli połączona z salonem. Taki stan rzeczy niesie ze sobą pewne zalety, ma też jednak kilka wad. Prześledźmy więc wady, i zalety kuchni połączonej z salonem.
Wady i zalety kuchni połączonej z salonem.
Zalety kuchni połączonej z salonem
Pomijając względy estetyczne, które są kwestią indywidualnych preferencji. Są sytuacje w których kuchnia z salonem z pewnością ułatwia życie i sprawia, iż mieszkanie staje się bardziej funkcjonalne. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy kiedy mamy na myśli mieszkania o małej powierzchni.
- Każda ścianka działowa przy planowaniu zabudowy sprawia że realna przestrzeń użytkowa mieszkania spada. Dlatego w sytuacji gdy do dyspozycji jest popularne 30 m2, uzyskanie powierzchni nie zakłóconej pozwala w zależności od potrzeb na lepsze wykorzystanie potencjału.
- Połączenie kuchni z salonem będzie rozwiązaniem atrakcyjnym dla osób, które gotowanie ograniczają do minimum, i nie potrzebują kuchni w wersji rozbudowanej.
- Zalety połączenia kuchni z salonem docenią osoby towarzyskie, które dzięki niemu będą miały stały kontakt z osobami przebywającymi w salonie a przy okazji z domowym centrum rozrywki, które zwykle mieści się w tej części mieszkania.
- Mieszkania z aneksem kuchennym sprawiają wrażenie bardziej przestronnych.
Wady kuchni połączonej z salonem
Oczywiście nie ma róży bez kolców. Fakt że nic nie oddziela kuchni od salonu sprawia że opary i zapachy powstające podczas gotowania rozchodzą się po mieszkaniu bez przeszkód. I w tym momencie tak zaprojektowane mieszkanie wyraźnie traci na atrakcyjności, zwłaszcza dla:
- Tych którzy cenią sobie sztukę kulinarną, oni bardziej docenią kuchnię zamkniętą w oddzielnym pomieszczeniu.
- Należy także pamiętać że intensywnie używana kuchnia przynajmniej w okresie przygotowywania posiłków to widok niezbyt estetyczny. Poza tym nie wszyscy z nas lubią gdy goście mają wgląd w to jak przygotowujemy potrawy.
- Istotnym argumentem jest to, że generalnie utrzymanie czystości w mieszkaniu z wydzieloną kuchnią będzie łatwiejsze, ze względu na to że częstotliwość sprzątania salonu w stosunku do kuchni jednak się nie pokrywa.
- Zwłaszcza mniejsze mieszkania podzielone na pomieszczenia funkcyjne sprawiają wrażenie ciaśniejszych.
Warto pamiętać
Przy urządzeniu takiego wnętrza warto pamiętać, by salon i kuchnia miały pewne elementy wspólne. Jeśli bowiem zaszalejemy z kolorami w jednej części, a drugą zostawimy stonowaną, może okazać się, iż uzyskany efekt dalece odbiega od przyjętych norm estetycznych.
Projektując takie wnętrze warto zadbać o to, by kuchnia i salon były w pewien sposób wydzielone. W tym celu można chociażby zamontować podłużny stół czy też ustawić szafki w taki sposób, by oddzielały przestrzeń kuchenną od salonu stosując na przykład barek kuchenny. Należy pamiętać jednak, iż zanim ostatecznie zdecydujemy się na wybór mieszkania czy domu z aneksem kuchennym powinniśmy przeanalizować wszystkie za i przeciw takiego rozwiązania, gdyż w większości wnętrz może okazać się, iż późniejsze trwałe rozdzielenie przestrzeni chociażby ścianką działową może okazać się niemożliwe, bądź niekorzystne dla wystroju wnętrza.