Główna / Aranżacja wnętrz / Kuchnia w stylu rustykalnym

Kuchnia w stylu rustykalnym

Rustykalne wnętrza kojarzą się nam z rodziną i ciepłem domowego ogniska. Charakterystyka wnętrza rustykalnego ma swoje korzenie w tradycji wiejskich chat i dworków szlacheckich. Nie trzeba wiele, by klimat wiejskiej kuchni wyczarować w całkiem współczesnym wnętrzu. Kuchnie rustykalne, to eleganckie, ale zarazem można by powiedzieć bardzo swojskie kuchnie. Tak jak wszystkie meble w stylu rustykalnym , także te do kuchni charakteryzują stosunkowo bogatym zdobnictwem i formą, która także w kuchni może znaleźć swoich zwolenników.

Przykłady kuchni rustykalnej
fot. www.zbaeren.ch

Meble kuchenne w stylu rustykalnym

Styl rustykalny to piękne meble z różnych rodzajów drewna: przecierane, ługowane lub bejcowane na kolor lekko różniący się od naturalnego zabarwienia. Są to rozmyte błękity, morskie zielenie czy biel i wzory, np. kraty, paski lub elementy roślinne, o bardziej zdecydowanych barwach. Szafki z drewna w naturalnym kolorze lub bejcowanego na różne odcienie brązu, zieleni i żółci mają skromne zdobienia: proste listwy, detale z żelaza albo mosiądzu. Drewno bywa nierównomiernie barwione, żeby wyglądało na podniszczone; robi się w nim nawet niewielkie ubytki. Drzwiczki mocuje się często do murowanych ścianek. Najbardziej charakterystyczne dla tego stylu są murki, w które wstawiane są szafki (z gotowych elementów) albo same drzwiczki, bejcowane na ciemny kolor.  Na blaty robocze najlepiej nadają się naturalne materiały, takie jak granit czy marmur lub konglomeraty kamienne (Corian, Marlan).

Klasyczne meble kuchenneNa podłogach najlepiej wyglądają materiały naturalne:

Drewno, kamień lub odpowiednio dobrana ceramika. Prawdziwą ozdobą i chlubą takiego wnętrza może być piec kaflowy z żeliwnymi drzwiczkami lub bardziej nowoczesna jego wersja – kominek.
W kuchni rustykalnej znajduje się dużo naturalnych materiałów, a kolorystyka jest zaczerpnięta z barw przyrody. Do takich kuchni pasuje sprzęt AGD stylizowany na dawne urządzenia, np. okap wyglądający jak stary piec chlebowy. Wnętrze rustykalne można uzupełnić naczyniami z gliny i ceramiki. W kuchni wykonanej w stylu rustykalnym, niezwykle ważną rolę odgrywają także dodatki. Wszelkie rzemiosło ludowe jest mile widziane. Fronty szafek może zdobić ażurowa plecionka, witrażowe przeszklenie czy ozdobne filongi. Dodatki z wikliny, gliny i lnu podkreślają charakter wnętrza.

Drewaniane meble kuchenne w konwencji rustykalnejDo kuchni rustykalnej idealnie pasują

Firanki, zazdrostki i makatki wykonane w tradycyjny sposób, na szydełko, takie, jakie spotykało się w wiejskich domach. Do drewnianych mebli rustykalnych doskonale pasują także wiklina. Może ona wystąpić w roli mebli takich jak krzesła, konsole lub kosze, a także jako przedmioty codziennego użytku, takie jak tace, kosze na chleb lub kosze z kwiatami. Niepowtarzalnego klimatu nadają także całej kuchni suszone zioła i kwiaty, które umieszcza się w koszach lub koszykach, a także wiesza na ścianie. W kuchni takiej możemy wykorzystać wszystkie dodatki, które wyglądają na wyciągnięte z babcinej kuchni. Styl rustykalny wprowadza do kuchni ciepło i rodzinną atmosferę, która szczególnie w tym pomieszczeniu powinna być obecna.

Rustykalne wnętrza najlepiej sprawdzają się na dużej przestrzeni.

Styl rustykalny to harmonia, zwykle stonowane kolory oraz naturalne materiały stosowane do produkcji. Urzeka przytulnością i naturalnością. Meble rustykalne nadadzą niepowtarzalnego charakteru każdemu pomieszczeniu, w którym będą umieszczone, przywołując skojarzenie wiejskiej sielskości. Charakter wystroju który szczególnie dobrze będzie sprawdzał się w domkach letniskowych, wiejskich lub podmiejskich domach. Dający możliwość stosowania elementów dekoracyjnych wykonanych z naturalnych materiałów takich jak drewno czy kutych elementów metalowych.

Galeria kuchni w stylu rustykalnym

Kuchnia rustykalna we francuskim stylu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.