Główna / Inspiracje / Kuchnia w stylu skandynawskim

Kuchnia w stylu skandynawskim

Obok klasycznych stylów mebli kuchennych jakimi są styl angielski, czy francuski, coraz częściej można spotkać się z konwencją wystroju kuchni nazywaną stylem skandynawskim. Odmiennie do tych wspominanych wcześniej tak zwany styl skandynawski charakteryzuje się cechami pasującymi do bardziej nowoczesnej wizji mebli kuchennych. Brak w nim przepychu i finezyjnych rozwiązań często spotykanych w meblach stylizowanych na tak zwane szkoły włoskie czy francuskie, różni się także od tradycjonalistycznych mebli angielskich. Na formę tych mebli z pewnością wywarła kultura oraz cechy jakimi obdarzeni są mieszkańcy trzech krajów Europy północnej jakimi są Szwecja, Norwegia i Dania.

Cechy charakterystyczne kuchni w stylu skandynawskim.

To co najbardziej cechuje i rzuca się w oczy gdy spojrzymy na meble spotykane u naszych północnych sąsiadów, jest prostota formy i swego rodzaju powściągliwość. Meble kuchenne wykonane w tej konwencji to przede wszystkim proste bryły pozbawione zbędnych ozdób, skupione bardziej na funkcjonalności niż efektownych rozwiązaniach wizualnych. Ten właśnie nieskomplikowany nieco ascetyczny styl, stanowiący swego rodzaju przeciwwagę do kuchni południowo europejskich przysparza wielu zwolenników skandynawskiej wersji design’u kuchennego.

Poza powściągliwością która generalnie cechuje mieszkańców północy, w meblach kuchennych ze Skandynawii widać ich szczególny stosunek do ekologii. Dominuje przede wszystkim drewno które jest szczególnie eksponowanym materiałem. Najlepiej wykańczane materiałami które w jak najmniejszym stopniu przykrywają jego naturalną strukturę, ewentualnie  kryte jasnymi ekologicznymi farbami.

Meble kuchenne w stylu skandynawskim

Za przykład mebli kuchennych w skandynawski stylu mogą posłużyć produkty szwedzkiego producenta mebli kuchennych firmę Marbodal. Meble te zawierają wszystkie typowe cechy charakteryzujące wnętrza kuchenne  północnej europy. Prostota funkcjonalność oraz ekologiczne materiały z dominacją litego drewna w różnych gatunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.