Główna / Aranżacja wnętrz / Kuchnia z jadalnią

Kuchnia z jadalnią

Jeżeli w układzie funkcjonalnym mieszkania brakuje pomieszczenia, które spełniałoby warunki do adaptacji na jadalnię, a jednocześnie wnętrze kuchenne jest wystarczająco przestronne – stół do wspólnego spożywania posiłków można usytuować w kuchni.Kuchnia z jadalnią to rozwiązanie pośrednie, łączące zalety kuchni otwartej i zamkniętej.
Pełni ona w wielu domach funkcję pokoju rodzinnego, miejsca gdzie spotykają się wszyscy domownicy. Wspólne posiłki ,zabawa a nawet praca w jednym pomieszczeniu sprzyjają integracji rodziny. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Kuchnia z jadalnią

Wady i Zalety kuchni połączonej z jadalnią

Na plus

  • Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest porządek w salonie czy pokoju dziennym. Gdy codzienne życie toczy się w odpowiednio poszerzonej kuchni, znacznie łatwiej utrzymać porządek w reprezentacyjnych częściach mieszkania. Gdy stół znajduje się w kuchni nakrywanie, serwowanie dań, a także sprzątanie po posiłkach odbywa się minimalnym nakładem sił.
  • Jadalnia usytuowana w kuchni stwarza dobre warunki do wspólnego spędzania czasu – w przestronnym, jasnym wnętrzu można się zajmować różnymi sprawami: gotowaniem, jedzeniem, zabawą, odrabianiem lekcji, a także innymi pracami domowymi, w tym własnym hobby, i wszystko w towarzystwie najbliższych – niekoniecznie razem, ale po prostu obok siebie.
  • Zyskujemy okazję do rozmów, wymiany myśli i doświadczeń, zacieśniania więzi.

Na minus

  • Jednak że takie łączenie kuchni i jadalni posiada również pewne mankamenty. Przede wszystkim  wymaga dużego, jasnego, łatwo dostępnego i atrakcyjnego pomieszczenia. Im lepsze miejsce przeznaczymy na potrzeby kuchni z jadalnią, tym chętniej będą z niej korzystać domownicy, a często również goście.Jadalnia w kuchni

 

  • Ważne jest także wyposażenie powinno ono być ładne i trwałe; nie tyle modne, co przyjazne i komfortowe, bez wrażenia prowizorki czy bałaganu. Kuchni z jadalnią nie powinno się nadawać charakteru pomieszczenia gospodarczego czy składowiska rupieci. Słowem – potrzebna jest elegancka całość, a taki efekt niełatwo osiągnąć bez odrobiny talentu, doświadczenia lub pomocy fachowca.
  • Należy pamiętać też o tym, że kuchenne otoczenie stołu utrudnia organizację oficjalnych przyjęć. Jednak ten mankament można zminimalizować za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia.
  • Lampy powinny być wówczas niezależnie zasilane, w części gdzie przygotowujemy potrawy i porządkujemy po posiłku i w części jadalnej. Wyłączając lampy w części kuchennej, kierujemy uwagę na oświetloną jadalnię. Dodatkowo  możemy wykorzystać możliwości, jakie daje regulator natężenia mocy, pozwala zbudować nastrój odpowiedni do sytuacji emocjonalnej. Inną oprawę świetlną tworzymy podczas uroczystego rodzinnego obiadu, niż przy kameralnej kolacji przy świecach.

Jadalnia z kuchnią

Więcej informacji na temat aranżacji kuchni w otwartej konwencji zamieściliśmy w artykułach kuchnia z barkiem, oraz kuchnia połączona z salonem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.