Kupujemy wannę z hydromasażem

Jeszcze niedawno wanna z hydromasażem należała do luksusów, na które mało kto mógł sobie pozwolić. Obecnie stała się w zasadzie standardowym wyposażeniem większości łazienek. Wanna z hydromasażem jest namiastką SPA, którą możemy zafundować sobie we własnym domu. Jakie korzyści płyną z jej posiadania i co należy wiedzieć przed zakupem wanny z hydromasażem?

Wodna terapia

Hydromasaż jest jedną z metod wykorzystywaną w hydroterapii. Wodny masaż jest świetnym sposobem na pozbycie się stresu. Po całym dniu ciężkiej pracy, wieczorny relaks w wannie z hydromasażem ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Ponadto, zabieg ten usprawnia pracę układu krążenia, łagodzi bóle i napięcie mięśni oraz doskonale rozgrzewa. Jest również pomocny w walce z problemami ortopedycznymi oraz reumatycznymi. Masaż wodny ma także zbawienny wpływ na stan naszej skóry – ujędrnia ją i doskonale nawilża. W zasadzie z urządzeń tego typu można korzystać bez żadnych ograniczeń. Jedynie osoby starsze, cierpiące na cukrzycę i choroby serca oraz kobiety w ciąży powinny skonsultować zamysł korzystania z hydromasażu z lekarzem.

Czynnik masujący

W najprostszych modelach wanien czynnikiem masującym jest woda wypływająca z dysz pod wysokim ciśnieniem. Przy zakupie wanny tego typu należy zwrócić uwagę czy istnieje możliwość regulacji natężenia strumienia wody oraz kąta ustawienia dysz. W lecznictwie bardzo ceniony jest masaż wodny przy pomocy powietrza. W tym przypadku z dysz, zamiast wody, wyrzucane jest powietrze, które powoduje tworzenie się w wodzie bąbelków. Wanny wyposażone w system powietrzny mogą występować w dwóch wariantach – z otworami w dnie wanny lub z dyszami. Wanny wyposażone w dysze są droższe, ale mimo to częściej wybierane od wanien z podwójnym dnem, gdyż te wymagają częstej dezynfekcji. Decydując się na zakup wanny z masażem powietrznym warto wybrać taki model, w którym wyrzucane powietrze jest wcześniej podgrzewane. Funkcja ta znacznie podwyższa komfort kąpieli. Bąbelki w kąpieli mogą być wytwarzane również za pomocą ultradźwięków. Ten rodzaj masażu polecany jest szczególnie osobom walczącym z cellulitem.

Rodzaj sterowania

Sterowanie systemem masującym może odbywać się w dwojaki sposób: ręcznie lub elektronicznie. Modele wyposażone w pierwszy rodzaj sterowania są oczywiście tańsze. Ręczna obsługa hydromasażu polega jedynie na włączeniu lub wyłączeniu pracy urządzenia przy pomocy przycisku znajdującego się zazwyczaj na krawędzi wanny. Rozwiązanie to jest o tyle niebezpieczne, że istnieje duże ryzyko uruchomienia systemu, na przykład przez dziecko, w momencie, gdy w wannie nie ma wody. Taka sytuacja może spowodować uszkodzenie systemu. Droższe, ale bardziej komfortowe w użytkowaniu są wanny wyposażone w sterowanie elektronicznie. Odpowiedni czujnik zapobiega  włączeniu systemu „na sucho”, a dodatkowe opcje umożliwiają regulację natężenia masażu, temperatury wody, wybór rodzaju strumienia czy też uruchomienia tylko wskazanych dysz.

Przed zakupem wanny z hydromasażem należy sprawdzić czy ciśnienie wody w instalacji wodnej jest na tyle duże, aby umożliwiło ono prawidłowe funkcjonowanie systemu. Jeśli jest ono odpowiednie, to pozostaje nam jedynie wybór wanny, jej zakup oraz montaż. Przy wyborze wanny powinniśmy się kierować ilością i rozmieszczeniem dysz. Dysze powinny być ukierunkowane w ten sposób, aby masowane były kark, plecy oraz stopy. Wanna powinna posiadać przynajmniej cztery dysze. Gdy już wszystko jest gotowe możemy napełnić wannę wodą, włączyć hydromasaż i rozkoszować się chwilą prawdziwego relaksu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *