Główna / Aranżacja wnętrz / Lampy, lampki, kinkiety, żyrandole…

Lampy, lampki, kinkiety, żyrandole…

Oświetlenie to ważny element każdego domu, a za razem jego otoczenia.Za jego pomocą budujemy nastrój i podkreślamy styl wnętrza i budynku. W związku z tym rodzaj oświetlenia powinno być oddzielnie dopasowane do każdego wnętrza indywidualnie. Inne lampy wybierzemy do kuchni, inne do pokoju dziecka a jeszcze inne do ogrodu. Przed zakupem lamp i lampek powinniśmy zastanowić się jaką funkcję przede wszystkim miały by one spełniać, czy większy nacisk zostanie położony na energooszczędność, czy może ich zadaniem jest mocne oświetlanie.

Rodzaje lamp
Należy podchodzić do tej kwestii długodystansowo, dobrze jest znaleźć kompromis pomiędzy efektownością i energooszczędnością rozwiązań. Często montując droższe w zakupie rozwiązania w perspektywie dłuższego czasu użytkowania staje się bardziej opłacalne. Ciągły rozwój w dziedzinie wykorzystania energii sprawia, że na rynku pojawiają się nowe rozwiązania, żarówki które zużywają mniej energii, lub lampy ogrodowe które pobierają energie słoneczną w dzień, i dzięki czemu bez odrobiny prądu z instalacji świecą przez cała noc.

Oświetlenie ogrodowe

Oświetlenie ogrodu.Oświetlenie w ogrodzie pozwala na przedłużenie czasu spędzanego w ogródku.
Aby oświetlenie nie zepsuło uroku naszego kawałka natury powinno być dobrane do stylu w jakim jest urządzony nasz ogród. Do tradycyjnego, wiejskiego ogródka powinniśmy dopasować takie lampy, aby się nie wyróżniały, najlepiej zainwestować w ciekawe obudowy które dopasujemy do reszty.
Do  ogrodu w bardziej nowoczesnym charakterze, w którym znajdują się meble z elementami metalowymi, świetnie nadawać się będą lampy wykonane w podobnej konwencji zarówno te stojące jaki i kinkietowe stosowane do oświetlenia wejścia. Jeżeli w ogrodzie znajdują się elementy kamienne, jak  stoliki, ławki czy fontanny istnieje możliwość dobrania do reszty także lamp wykonanych  z podobnych materiałów.

Oświetlenie w łazience

Oświetlanie łazienki.Oświetlenie w łazience ze względu na funkcje jakie pełni powinno być stosunkowo silne  i jasne. Przy lustrze gdzie zwłaszcza panie malując się potrzebują szczególnie dobrego światła powinny znajdować się jasne lampki, najlepiej włączane niezależnie od reszty oświetlenia, ten zabieg pozwoli na zaoszczędzenie energii. Na ścianach dla zbudowania klimatu często stosuje się oświetlenie kinkietowe o charakterze pasującym do reszty wystroju łazienki. Można także zastosować wszelkiego rodzaju aromatyczne świece które zbudują nastrój nie tylko wizualnie, ale także po przez aromat unoszący się w powietrzu. Ciekawym i coraz częściej spotykanym rozwiązaniem są lampy halogenowe wbudowane w sufit, dające możliwość regulowania natężenia światła, częściej jednak na główne oświetlenie łazienki wybierane są nadal klasyczne lub bardziej nowoczesne żyrandole. Szczególną uwagę powinno zwracać się na materiał z jakiego zbudowane są oprawy, poza walorami estetycznymi, ważne by były  odporne na wilgoć.

Oświetlenie w sypialni i pokoju dziecka

Oświetlenie sypialni.Oświetlenie w sypialni i pokoju dziecka można by podzielić na trzy grupy, oświetlenie główne, lampy na ścianę, i lampki stojące.

Oświetlenie główne jest to najczęściej żyrandol pod sufitem, jest on odpowiedzialny za ogólne oświetlenie pokoju, które nie powinno być za mocne.

Oświetlenie naścienne czyli przede wszystkim kinkiety, odpowiedzialne są  za nastrój budujący klimat, lub ekspozycję wybranych elementów lub części pomieszczenia, powinny dawać światło o ciepłej, pastelowej barwie.

Lampy stojące najczęściej swoje miejsce znajdują na szafkach nocnych przy łóżkach lub na biurkach. W zależności od przeznaczenia mogą to być ozdobne lampki nocne o charakterze dekoracyjnym, lub lampy z przeznaczaniem na biurka przy wyborze których należy zwracać uwagę na możliwość ich regulacji oraz moc światła jakie mogą zapewnić.

2 komentarze

 1. Dużą różnorodnością oraz ciekawym design charakteryzują się lampy zewnętrzne z firmy Royal Botania można tam wybrać zarówno oprawy wykonane z drewna które świetnie nadają się do ogrodów w stylu wiejskim, oprawy z kamienia ktore swoją uniwersalnością i dobrym stylem możemy wkomponować w każdy rodzaj ogrodu, oraz nowoczesne lampy zewnętrzne, które z pewnością też znajda wielu zainteresowanych.
  > —————————
  >
  > Piotr Nowacki
  >
  > Nowoczesne oświetlenie
  >
  > http://www.spotline.tomix.pl

 2. Ciekawym akcentem oświetleniowym naszego ogrodu i mieszkania są podświetlane kule szklane. Są bardzo odporne na trudne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Taka świecąca okrągła kula wygląda jak słońce. Można nawet na niej siadać! To bardzo nowoczesna forma lampy. Dodatkowo wśród kul świetlnych wyróżniamy kule podświetlane pływające na wodzie. Prezentują się na prawdę rewelacyjnie!!!

  Przykładowe zdjęcia kul podświetlanych oraz innych form oświetleniowych możecie znaleźć na Facebooku firmy SOLED:

  http://www.facebook.com/pages/SOLED-Projekty-i-dekoracje-swietlne/127767227242640?ref=sgm

  Pozdrawiam,
  Jacek Solka
  http://www.soled.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.