Ława do salonu. Rodzaje materiały – jak wybrać.

Salon to zazwyczaj największe pomieszczenie znajdujące się w mieszkaniu, inaczej nazywane również pokojem dziennym. Spędzamy w nim stosunkowo dużo czasu. To w salonie popołudniami czytamy ulubione czasopisma popijając kawę, wieczorami oglądamy telewizję przegryzając chipsy, gramy w rodzinne gry planszowe, w weekendy spędzamy miło czas w towarzystwie rodziny lub gości przy słodkim poczęstunku, a od czasu do czasu urządzamy zjazd rodzinny z okazji świąt czy wszystkich znajomych z okazji imienin. Obowiązkowym meblem salonowym jest ława, bez niej ciężko byłoby wykonać wszystkie wyżej wymienione czynności, bo gdzie wtedy postawilibyśmy kawę, grę, czy imieninowe przekąski?

[ad name=”gora”]
Jaka ława do salonu
Ława z drewna z ratanowym koszem

 

Na co wrócić uwagę kupując ławę

Przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniej ławy do naszego salonu, musimy przemyśleć kilka kwestii.Dobra ława powinna posiadać właściwie dwie cechy. Musi być praktyczna, ale zarazem elegancka. Wzornictwo i kolorystyka nowego mebla powinny współgrać z już istniejącym umeblowaniem. Pamiętajmy, że ława jest jedynie dodatkiem do wyposażenia salonu – to nie ona powinna być widoczna na pierwszym planie. Zwróćmy uwagę na to, aby była zgrabna i nie zagracała pokoju. Jej wymiary należy dopasować nie tylko do naszych potrzeb, ale również do kanapy i foteli, przy których będzie stała.

Pomiędzy ławą, a kompletem wypoczynkowym należy zapewnić odpowiednią, wolna przestrzeń, tak abyśmy wstając z kanapy czy sofy nie zahaczyli o gorącą kawę stojącą na ławie i abyśmy nie musieli się przeciskać pomiędzy tymi dwoma meblami.  Ważną kwestią jest również to, czy ława będzie stała czas w tym samym miejscu, czy może będziemy zmuszeni do częstego przestawiania jej, na przykład z powodu rozkładania sofy na noc. Jeśli nie będzie potrzeby przenoszenia ławy to jej waga nie gra roli, ale w drugim przypadku koniecznie musimy wybrać stolik, którego ciągłe przesuwanie nie sprawi nam kłopotu oraz nie zniszczy podłogi. W takiej sytuacji ława powinna być albo na tyle lekka, aby mogła ją podnieść jedna osoba, albo posiadać zamontowane kółka.

Salon i ława

Jeśli zdecydujemy się na model z kółkami, dobrze by było, gdyby posiadały one blokadę. Zabezpieczenie to może być przydatne, gdy w domu mieszkają małe dzieci, które mogłyby nieopatrznie pchnąć ławę wylewając przy tym na przykład gorącą herbatę. Ławy mogą mieć przeróżne kształty. Tradycyjne stoliki najczęściej są prostokątne, owalne lub okrągłe, ale mogą również posiadać bardziej wyszukaną, nieregularną formę. Ławy o ostrych rogach mogą być niebezpieczne dla dzieci, dlatego w przypadku małych lokatorów lepszym rozwiązaniem będzie wybór stolika o zaokrąglonych kształtach.

Ława drewniana czy szklana?

Salonowe ławy najczęściej produkowane są z dwóch rodzajów materiałów: drewna, ewentualnie materiałów drewnopodobnych, oraz szkła. Ławy szklane mogą dodatkowo posiadać elementy metalowe czy rattanowe. Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepsza jest ława drewniana czy szklana. Decyzja należy tylko i wyłącznie do kupującego.

Ława szklana

Ławy szklane sprawiają wrażenie bardzo eleganckiego mebla, podkreślają nowoczesny charakter wystroju salonu i potrafią być niezwykle oryginalne. Przykładem może być model ławy, która pod szklanym blatem posiada wbudowane akwarium.

Wadą szklanych blatów jeśli nie są wykonane z odpowiednio przygotowanego szkła jest ich wrażliwość na zarysowania, stłuczenia, czy też obicia. Powstałe w wyniku użytkowania rysy i inne mankamenty ciężko ukryć, czy też przeprowadzić renowację. Ławy szklane bywają także trudniejsze w utrzymaniu estetycznego wyglądu, wymagają regularnego mycia oraz wycierania kurzu który na błyszczącej powierzchni jest bardziej widoczny.

Ława ze szkła
Przykład szklanej ławy do salonu.

Ława drewniana

Ławy drewniane podkreślają natomiast tradycyjny charakter pomieszczania, nadając mu ciepły, przytulny, czy też romantyczny nastrój. Nowoczesne ławy drewniane z powodzeniem mogą pełnić funkcję stołów. Wiele z nich posiada możliwość rozłożenia oraz podwyższenia. Powierzchnię blatu drewnianego łatwiej jest utrzymać w czystości, niż powierzchnię blatu szklanego, jeśli mebel nie jest wykańczany lakierami na wysoki połysk unikamy efektu smug i ekspozycji kurzu.

Drewniana ława do salonu
Przykład drewnianej ławy do salonu

Ławy z materiałów mieszanych

Na rynku można spotkać również przykłady ław zbudowanych z połączenia drewna ze szkłem, lub metalem, lub drewna ze skórą naturalną. Jest to rozwiązanie kompromisowe pozwalające wykorzystać zalety każdego z tych materiałów Powstają w ten sposób meble o bardziej neutralnym charakterze nadające się zarówno do salonów w konwencji nowoczesnej jak i bardziej klasycznej.

Ława za płyty i szkła
Ława wykonana z płyty laminowanej i szkła

Podsumowując ława jest meblem niezwykle praktycznym i wielofunkcyjnym, odpowiednio dobrana ma spory wpływ na charakter salonu. Swoją popularność zawdzięcza niewielkim rozmiarom i jednocześnie dużym możliwościom. Odpowiednio użytkowana i pielęgnowana będzie nam służyć długie lata.

 

7 komentarzy

 1. chciałem zapytać gdzie mozna kupic tą ławe drewnianą z ratanowym koszykiem nigdzie niemogę jej znalezć.

 2. Ja również chciałabym wiedzieć…

 3. Gdzie można kupić tą ławę drewnianą z ratanowym koszem?
  Dziękuję
  Pozdrawiam

 4. Gdzie można kupić ławę z szufladą pozdrawiam

 5. A ja chciałabym wiedzieć gdzie można kupić ławę drewnianą ze szkłem i z szufladą??

 6. interesuje mnie ława drewniana. Gdzie można ją kupić?

 7. gdzie można kupić ławę z koszem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *