Główna / Łazienka / Łazienka i jej wykończenie

Łazienka i jej wykończenie

Łazienka to kolejna ważna część każdego domu, lub mieszkania. Idealna powinna łączyć w sobie funkcje praktyczne, sanitarne, oraz  służyć do przeprowadzania wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze zorganizowane  sprzyja relaksowi, oraz sprawia przyjemne wrażenie. Ze względu na czas jaki w niej spędzany powinna być urządzona zgodnie z naszymi upodobaniami, tak aby cieszyła  oko, ale także była funkcjonalna nie tylko w momencie budowy, ale i przez najbliższe lata.

Jaki materiał na ściany w łazience
Już na początku powinniśmy rozplanować tak miejsce, żeby zmieściło się w niej wszystko co konieczne, i zastanowić się czy możemy sobie pozwolić na wannę, czy może z braku miejsca lepiej zainwestować w kabinę prysznicową. Powinniśmy też zaplanować gdzie znajdować się będą urządzenia sanitarne, oraz jak zostaną wykończone ściany, podłogi, i sufit.

Kafelki

Pierwsze skojarzenie jakie nasuwa się przy temacie wykańczania łazienki. Najczęściej wybieranym materiałem do łazienki, jest to sprawdzone rozwiązanie, dostępne w wielu kolorach, oraz wzorach. W sklepach można znaleźć setki ciekawych propozycji, różniących się od siebie barwą , kształtem oraz fakturą. Z łatwością można dobrać kafelki do stylu w jakim chcemy urządzić łazienkę. Do tego kolejnym plusem jest łatwe utrzymanie czystości w łazience wyłożonej kafelkami, przy użyciu gąbki i odrobiny płynu można ją doprowadzić do błysku. Przy zakupie materiałów warto szczególnie zwrócić uwagę na rodzaj fugi i wybrać tą z właściwościami antybakteryjnymi.

Łazienka w kaflach

Naturalny kamień

W tej opcji w grę wchodzą marmur, lub granit, jest to materiał świetnie nadający się do wilgotnych miejsc, a przy tym wyglądają bardzo oryginalnie i reprezentacyjnie. Rozwiązanie to na pewno dobrze spisze się na przykład w łazience dla gości nadając jej wytworny wygląd. Oprócz zalet estetycznych, naturalny kamień ma też inne walory, jest zupełnie niewrażliwy na wodę, odporny na ścieranie, ma bogatą kolorystykę, jest gładki więc łatwy w czyszczeniu. Można go położyć w różny sposób, od nas zależy czy będą to duże tafle czy mozaika z drobnych elementów.

Łazienka w kamieniu

Drewno

Jest to materiał stosowany przez osoby, które lubią ciepły, tradycyjny styl. Ze względu na wrażliwość drewna na wilgoć, to wykorzystane  w łazience musi być odpowiednio przygotowane, oraz zakonserwowane. Najlepiej w takich warunkach spisuje się gatunki drewna egzotycznego, jak tek, iroko, jatoba oraz merbau. Dodatkowo charakteryzują się one wysoką twardością, oraz pięknymi barwami.

Łazienka w drewnie

Farby

Jest to najtańsze, i najmniej czasochłonne rozwiązanie.  Przy zakupie farby do malowania ścian w łazience należy pamiętać by była to farba antygrzybiczna i wodoodporna, która po zachlapaniu łatwo daje się wytrzeć i nie traci przy tym koloru. Na rynku można spotkać szereg farb przeznaczonych do zastosowania w łazienkach i miejscach o podwyższonej wilgotności.

Łazienka malowana

Tapety

Wbrew pozorom tez nadają się do wykończenia łazienki, w szczególności jeżeli jest ona duża i ma dobrą wentylacje. Można użyć tapet winylowych, papierowych pokrytych warstwą zmywalną lub, z włókien szklanych pokrytych warstwą akrylową lub epoksydową. Ponieważ w łazience jest duża wilgotność kleje do klejenia tapet także należy wybierać wodoodporne. Dla wizualnego powiększenia niewielkich łazienek można zastosować trik w postaci dużych luster, które sprawią że pomieszczenie będzie wydawało się większe.

Tapeta w łazience

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.