Łóżeczko w sypialni rodziców

Gdy na świat przychodzi małe dziecko wszystko się zmienia – nasz rytm dnia, styl życia, a nawet nasze mieszkanie, które trzeba przecież odpowiednio przygotować. Często maluszek spędza swoje pierwsze tygodnie, a nawet miesiące życia blisko rodziców, czyli w ich sypialni. Nie zawsze warunki mieszkaniowe pozwalają na urządzenie dziecku osobnego pokoju. A nawet jeżeli taką możliwość posiadamy to i tak dla własnej wygody i komfortu psychicznego przenosimy dziecko do sypialni. Jak zatem pogodzić istnienie sypialni i pokoju dziecięcego w jednym pomieszczeniu?

Łóżeczko z drewna

[ad name=”gora”]

Niezbędne nowości w sypialni

Warto zadbać o to, aby nowy mieszkaniec naszej sypialni czuł się w niej tak samo bezpiecznie i komfortowo, jak my sami. Nie traktujmy dziecka jako dodatek do naszego pokoju, ale jako współlokatora. Konieczne może się okazać całkowite przemeblowanie sypialni, tak aby zmieściły się nowe meble. Być może będziemy musieli wynieść z pokoju ławę czy nocną szafkę.

Nawet jeśli w naszym mieszkaniu znajduje się pokój przeznaczony docelowo dla naszej pociechy, to i tak większość rzeczy będziemy musieli umieścić tam, gdzie maluch będzie spał, w tym przypadku w naszej sypialni. Wstawienie do sypialni samego łóżeczka nie jest dobrym pomysłem, gdyż do samego przewinięcia dziecka będziemy potrzebować dodatkowe miejsca na komódkę z przewijaczem oraz półką na przybory kosmetyczne, podstawowe ubranka, czy pieluchy.Łóżeczko  w sypialni

Urządzamy kącik dziecięcy

Wszystkie potrzebne przedmioty i mebelki powinny stać blisko siebie. Kącik dziecięcy zaś warto zorganizować w najbardziej zacisznym miejscu pokoju. Niezbyt dobrym rozwiązaniem będzie zatem ustawienie łóżeczka na przeciwko drzwi do pokoju – przeciąg oraz wchodzący i wychodzący z pokoju inni domownicy mogą zakłócać dziecku sen. Podobna sytuacja będzie miała miejsce, gdy urządzimy miejsce dla maluszka tuż pod oknem bądź obok kaloryfera – taka lokalizacja jest również niewskazana.

Gdy już znajdziemy odpowiednie miejsce w naszej sypialni pora poustawiać to, co będzie nam niezbędne. Dobrym pomysłem jest odznaczenie kącika naszego szkraba od reszty sypialni. Efekt ten możemy uzyskać poprzez przemalowanie fragmentów ścian, przy których stoi łóżeczko na inny kolor, bądź ustawienie wokół kącika dziecięcego parawanu. Warto podkreślić dziecięcy charakter tej części naszej sypialni. Niech to miejsce będzie kolorowe, ciepłe, przytulne i wesołe. Nad łóżeczkiem możemy przykleić specjalne naklejki ścienne przedstawiające bajkowe postacie czy też inne motywy dziecięce. Pamiętajmy również o zamontowaniu lampki nocnej, która na pewno będzie przydatna, a dziecku zapewni bezpieczeństwo i dodatkowy komfort.

Pomysł na łóżeczko

Razem ale osobno

Gdy do naszej sypialni wprowadza się mały gość, prywatność i intymność zostaje niewątpliwie naruszona. Są dzieci, którym podczas snu nie przeszkadza hałas czy światło, ale są i takie, które budzą się, gdy załączamy telewizor, głośniej rozmawiamy, śmiejemy się czy też włączamy lampę.

Komfort przebywania w sypialni jest ważny nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców. Warto zatem zastanowić się w jaki sposób zachować odrobinę prywatności i jednocześnie zapewnić dziecku dogodne warunki. Najlepszym sposobem jest odgrodzenie części sypialnej rodziców od kącika dziecka. Aby to osiągnąć można rozstawić parawan, zawiesić zasłonkę, ustawić odpowiednio komodę czy szafę. Większym przedsięwzięciem jest postawienie lekkiej ścianki z płyty gipsowo – kartonowej.

Dziecięce łóżeczko

Urządzenie kąciku dziecięcego w sypialni rodziców wymaga pewnej pomysłowości. Odpowiednia reorganizacja i przystosowanie sypialni do potrzeb zarówno dziecka jak i rodziców sprawią, że wspólne dzielenie jednego pokoju nie będzie dla nikogo uciążliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *