Główna / Aranżacja wnętrz / Magia poddasza – aranżacje kuchni, salonu, i łazienki.

Magia poddasza – aranżacje kuchni, salonu, i łazienki.

Pomieszczenia na poddaszu stwarzają niepowtarzalne możliwości aranżacyjne. Dzięki skosom i załamaniom ścian powstają tam wnętrza o szczególnym, niepowtarzalnym nastroju. Dla wielu osób to właśnie poddasze, dzięki widocznym elementom więźby dachowej, słupom, skośnym połaciom dachu stwarza szczególny klimat do wieczornego i nocnego wypoczynku, dlatego najczęściej są tam sypialnie, garderoby, łazienki. Jeśli jednak na poddaszu znajduje się osobne mieszkanie, znajdą się tam również pomieszczenia strefy dziennej.

Adaptacja poddasza
Wbrew pozorom warunki poddasza nie tylko nie ograniczają możliwości aranżacji pokoju dziennego czy kuchni, ale inspirują do efektownych rozwiązań przestrzennych. Myśląc o aranżacji pomieszczeń na poddaszu, na jakie aspekty powinniśmy zwrócić uwagę?

Na co zwracać uwagę przy urządzaniu poddasza

Pierwszą podstawową sprawą jest oczywiście doświetlenie strychu. W niczym, bowiem nie może on przypominać mrocznego, opuszczonego pomieszczenia. Światło, powietrze, przestrzeń, są niezbędne do życia i w związku z tym poddasze musi być ich pełne. Najprostszym i w gruncie rzeczy najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie okien do poddaszy. Pamiętać jednak trzeba o prawidłowym zamontowaniu okien w połaci dachowej, bo tylko wtedy spełnią swoją funkcję. Okno do poddaszy powinno znajdować się na tej samej wysokości, co okno tradycyjne, tzn. 90-100 cm od podłogi. Tylko wtedy można przez nie wyglądać, nawet w pozycji siedzącej. Zapewnia dobrą widoczność i nie powoduje uczuć klaustrofobicznych, jak w przypadku okien wysoko zainstalowanych.

Kuchnia na poddaszu

Spośród wszystkich pomieszczeń na poddaszu kuchnię urządzić jest najtrudniej, chociażby dlatego, że większość czynności wykonuje się tu na stojąco. Poza tym jest to miejsce wymagające sporej swobody ruchów, więc skosy stają się podwójnym problemem. Zlew, kuchenka, blat kuchenny… większość ze sprzętów używanych w kuchni wymaga wysokiego sufitu. Na te pomieszczenia najlepiej przeznaczać pokoje o jak najmniejszej liczbie skosów i stref niskich.

Dobrze sprawdza się kuchnia w formie wyspy, w której umieszczamy płytę grzejną. Jest wtedy możliwość zainstalowania okapu, co znacznie poprawi wentylację pomieszczenia. Niełatwo rozwiązać kwestię szafek i blatu, zwłaszcza, gdy kuchnia jest otwarta (mniej ścian do dyspozycji). Zwykle rezygnujemy wtedy z szafek wiszących na rzecz głębszej zabudowy stojącej i szerszego blatu roboczego. Można też zrezygnować z dużej zabudowy kuchennej przy ścianie ze skosem i umieścić tam niewielkie szafeczki, zajmą one kłopotliwie niską część pomieszczenia, a korzystali będziemy z nich w strefie z wygodną wysokością.

Kuchnia na poddaszu

Salon na poddaszu

Pokój dzienny jako pomieszczenie najbardziej obszerne powinien być umieszczony w najwyższej części poddasza. Warto tu zrezygnować ze stropu – jest wtedy wyżej, a odsłonięte elementy konstrukcyjne wzbogacają przestrzeń. Pomieszczenie powinno być możliwie jak najbardziej otwarte, połączone z holem i kuchnią. Jeśli decydujemy się na oddzielenie ich drzwiami powinny być one jak najbardziej przeszklone. Ze względu na skosy ograniczające możliwości aranżacji trzeba dobrze przemyśleć miejsce sprzętów. Jadalnia, czyli stół z krzesłami powinien stać w wyższej części salonu, kącik wypoczynkowy może być w niższej. Najlepiej jednak wybrać bardzo niskie kanapy i ustawić je tyłem do skośnej ściany. Podchodząc do niej i wstając z siedziska, będziemy w wyższej części pomieszczenia.

Salon na poddaszu

Łazienka na poddaszu

Łazienka usytuowana na poddaszu ma niepowtarzalny nastrój. To zazwyczaj małe wnętrza o przytulnym klimacie, a światło dzienne wpadające przez okno dachowe tajemniczo rozświetla pomieszczenie, tworząc cieniem barwne kontrasty. Przestrzeń poddasza nie jest powierzchnią w pełni użytkową – ograniczają ją płaszczyzny połaci dachu, które sprawiają, że część ścian jest ze skosami. Mimo to można tam urządzić pomieszczenie o niemal każdej funkcji. Warunki poddasza nie ograniczają możliwości aranżacji pokoju dziennego czy kuchni, ale inspirują do efektownych rozwiązań przestrzennych. Natomiast w trudnych do zagospodarowania miejscach poddasza powstają pomieszczenia nieużytkowe – strychy, schowki, pomieszczenia gospodarcze.

Łazienka na poddaszu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.