Mistrz iluzji, czyli lustro w domu

Lustro od zarania dziejów inspirowało, było czymś tajemniczym. Zobaczenie swojego odbicia wprawiało w zdziwienie wiele pań, które potrafiły przeglądać się w nim godzinami. Do dziś lustro pełni tą funkcję. Dla pań to wyrocznia pod względem urody i powiernik wszystkich tajemnic. Lustro jest również przedmiotem sporów w bajkach, legendach, opowieściach, lustro to symbol walki dobra ze złem po drugiej stronie zwierciadła. Mówi się że w nim widać charakter człowieka. Jednakże my powiemy o znaczeniu lustra we wnętrzu, a przede wszystkim w prawidłowym wystroju wszystkich pomieszczeń naszego domu.

[ad name=”gora”]

Gdzie powinno znajdować się lustro?

Doskonale komponuje się na małych przestrzeniach, gdzie jest wąsko, ale również odnajduje swoje miejsce na dużych powierzchniach. Przedpokój to miejsce gdzie zazwyczaj jest ciasno, zaś za pomocą lustra możemy to pomieszczenie optycznie powiększyć. Do tego odpowiednie oświetlenie i w łatwy sposób możemy wizualnie powiększyć hol oraz nadać mu elegancji.

Lustra pięknie wyglądają również w pokojach dziennych, gdzie zazwyczaj króluje jasność oraz duże natężenie światła. Promienie odbijają się w zwierciadle i rozpraszają po całej powierzchni. Jasny pokój zaś sprzyja dobremu nastrojowi oraz dodatkowo pomaga w naturalnym rozwijaniu się roślin zielonych roślin.

Kolejne pomieszczenie domu, gdzie nie może zabraknąć luster to oczywiście sypialnia, gdzie idealnie komponuje się szereg zwierciadeł jako drzwi do szafy zabudowanej, czy też jako jedna ze ścian. Dzięki takiemu rozwiązaniu całość wystroju nabiera przytulności oraz dodatkowego światła.

Lustro jest niezbędne…

Obowiązkowym elementem łazienki czy przedpokoju jest lustro. Zazwyczaj zostaje zamontowane nad umywalką, a jego brak może być nie lada zaskoczeniem, jesteśmy bowiem przyzwyczajeni do ich istnienia w określonych miejscach każdego domu. Na korytarzu czy w łazience zerkamy na nasz ubiór zewnętrzny i urodę, nie może więc zabraknąć wiszącego zwierciadła również w tych pomieszczeniach. Jeżeli zaś chodzi o trendy, to królują lustra oprawiane w ozdobne ramy. Tradycyjny obraz zostaje wyparty właśnie na rzecz cudownego lustra, które dodaje wnętrzu estetyki i sprawia, że pokój emanuje pozytywną energią oraz niesamowitą magią.

Jakie lustro zakupić?

Każde lustro ma swoją osobowość oraz charakter, odzwierciedla niemal duszę człowieka. Lustra dostępne w sprzedaży występują od najprostszych modeli do bardzo wyszukanych wzorów czy kształtów. Można znaleźć lustro pasujące do nowoczesnego mieszkania o nietypowych wymiarach oraz wzorach. Natomiast do wnętrz o charakterze i klimacie starodawnym, można zakupić przepiękne, złocone zwierciadło o rzeźbionej ramie. Taki element z pewnością nada elegancji i stylu w zaprojektowanym pomieszczeniu, stworzy wręcz wrażenie zamkowych komnat, szczególnie gdy mieszkanie znajduje się w kamienicy bądź innym budynku o wysokim metrażu.

Znaczenie lustra dla człowieka

Lustro to nie tylko element wystroju wnętrz, to również cząstka naszej duszy, codziennie bowiem odbicie przemawia do nas samych, my zaś mu odpowiadamy. Ten nietypowy kompan jest z nami w chwilach smutku i radości, choć niektórzy śmieją się z takiego postrzegania rzeczy. Nawet sobie nie zdajemy sprawy, jaką dominującą rolę we wszystkich wnętrzach pełni lustro. Na co dzień przypomina o zrobieniu fryzury, makijażu czy po prostu codziennej pielęgnacji upiększającej, pełni rolę spowiednika, jest czynnikiem dekorującym wnętrza. Zagląda także w sferę intymną, ono tylko wie, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami sypialni. Przetrwało nie jedną burzę. Ze strony człowieka ma szacunek i respekt, ponieważ rozbite według przesądów rokuje siedem lat nieszczęścia, dlatego jest tak wyjątkowo traktowane.

Praktycznie każdy z nas posiada kilka luster umieszczonych w różnych częściach mieszkania. Każde z nich pełni swoją określoną funkcję. W łazience służy do codziennej pielęgnacji, w przedpokoju do wizualnego powiększenia przestrzeni, w salonie zaś jest ozdobą oraz czynnikiem rozświetlającym i poprawiającym natężenie światła naturalnego oraz sztucznego. Lustra często służą do stworzenia optycznego złudzenia, że powierzchnia jest większa niż w rzeczywistości. Choć jest to mistyfikacja, to jednak przynosi wiele korzyści. Trzeba z rozwagą i dobrym pomysłem umeblować wnętrze tak, by przynajmniej oszukać wzrok i nadać każdemu pomieszczeniu odpowiedni efekt dekoratorski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *