Główna / AGD / Rozdrobnić niepotrzebne… – młynek do odpadów.

Rozdrobnić niepotrzebne… – młynek do odpadów.

Kontynuując temat ciekawych rozwiązań możliwych do zastosowania w kuchni, z pewnością wartym opisania wydaje się młynek do mielenia odpadów organicznych. Jest to jeszcze stosunkowo mało popularne i niedoceniane urządzenie. Które jednak po bliższym zapoznaniu się z możliwościami wykorzystania, w brew pozorom może okazać się bardzo przydatne podczas codziennej pracy. Przygotowanie potraw i zmywanie naczyń jest znacznie łatwiejsze, gdy wszystkie odpadki organiczne zamiast do kosza na śmieci można wrzucić do zlewozmywaka. Warto dodać, że również doskonale wspomaga segregację odpadów i śmieci produkowanych przez nasze gospodarstwo domowe.

Młynek do odpadów

Młynek do odpadów charakterystyka ogólna

Konstrukcja takiego młynka opiera się z reguły na kilkuset watowym silniku zamontowanym w obudowie z tworzywa lub stali nierdzewnej, napędzającym specjalną tarczę rozdrabniającą wszystko, co do niego wpada. Młynki do odpadów montuje się pomiędzy zlewozmywakiem, a ujściem kanalizacyjnym. Dzięki temu wszelkiego rodzaju resztki obiadu, czy inne odpadki zamiast wędrować do kosza, mogą być wrzucane bezpośrednio do komory odpływowej zlewozmywaka, gdzie zostają rozdrobnione przez młynek i bez przeszkód znajdują ujście w kanalizacji. W ten szybki i czysty sposób można zyskać sporo miejsca w kuchennym koszu, a równocześnie, co nie jest bez znaczenia zostaje rozwiązany problem rozkładania się wszelkiego rodzaju odpadów organicznych i nieprzyjemnego zapachu z kosza.

Nie trudno wywnioskować jak bardzo pomaga on w utrzymaniu higieny w kuchni, gdzie kosz na śmieci stanowi jedno z głównych źródeł bakterii i zarazków żywiących się na rozkładających produktach. Aby młynek służył długo i bez awaryjnie należy pamiętać, aby odpowiednio go eksploatować, nie wrzucając do niego odpadów nieorganicznych, unikać wlewania gorących cieczy oraz stosując się do instrukcji obsługi. Ceny młynków do zastosowania domowego kształtują się w zależności od mocy silnika, asortymentu rozdrabnianych produktów, czy producenta od 400 do 2000 zł.

Młynek do zlewozmywaka

Na co zwracać uwagę przy wyborze młynka do odpadów

 • Moc młynka, mierzona w KM zwykle od 0.50 do 0.75 KM. Słabsze modele mogą mieć problemy z rozdrabnianiem twardszych odpadów typu kości drobiowe.
 • łatwość instalacji
 • głośność pracy
 • długość gwarancji, od 2 do 6 lat
 • właściwy rozmiar w stosunku do potrzeb oraz wielkości szafki pod zlewozmywakiem

Jaki młynek do odpadówJak dbać o młynek do odpadów

 • Rozdrabniać tylko odpady podane przez producenta stosownie do konkretnego modelu młynka. Między różnymi modelami występują różnice mocy oraz stopni rozdrabniania co sprawia, że słabsze modele nie nadają się do stosowania przy utylizacji twardszych odpadów.
 • Otwierać strumień zimnej wody kilka sekund przed włączeniem młynka. Woda ułatwia rozdrabnianie oraz stanowi element chłodzący. Zamykać chwilę po skończeniu co pozwoli na dokładne oczyszczenie oraz zmniejszy powstawanie nieprzyjemnego zapachu.
 • unikać rozdrabniania produktów włóknistych typu rabarbar, seler naciowy, czy szparagi, ale także ścięgien z surowego mięsa oraz tłuszczu, który tęchnąć może się odkładać i po czasie blokować odpływ młynka

Wady i zalety młynka do odpadów

Zalety

 • wygoda (mniejsza częstotliwość opróżniania kosza),
 • usprawnienie prac kuchennych,
 • zmniejszenie ilości odpadów organicznych (istotne zwłaszcza w mieszkaniach w blokach),
 • poprawienie higieny kosza na śmieci,

Wady

 • dodatkowe koszty na zakup i ewentualne naprawy,
 • zwiększone zużycie wody potrzebnej do utrzymywania drożności komory,
 • zajmuje przestrzeń istotną zwłaszcza w małych szafkach zlewozmywakowych,
 • może uwalniać nieprzyjemny zapach, jeśli nie będzie odpowiednio obsługiwany,

Podsumowując ,taki młynek to na pewno temat warty rozważenia, zwłaszcza jeśli zamieszkujemy mieszkanie w bloku. Nie jest to może urządzenie niezbędne, ale bardzo praktyczne i przydatne. Pozwala zaoszczędzić sporo czasu (choćby zmniejszając częstotliwość wycieczek ze śmieciami do kontenera), wydatnie pomaga w utrzymaniu czystości, lecz także ułatwia organizację pracy, której nigdy w kuchni nie brak. Trochę inaczej sprawy maja się gdy jesteśmy posiadaczami domu, zwłaszcza domu z ogrodem. Wtedy lepszą alternatywą na pozbycie się organicznych odpadów może okazać się kompostownik, który nie tylko zaoszczędzi pieniądze jakie pochłonąłby zakup młynka, ale również dostarczy wartościowego ekologicznego nawozu.

Jeden komentarz

 1. zastanawiam się nad zakupem tego cuda i chyba zaufam in sink erator (to co na zdjęciu) bo firma ta robi to od dawna – jężli chodzi o cene to jest drobne przekłamanie bo za 400 zł nic nie znalazłem – najtaniej było tutaj http://www.aglos.pl/index.php?cat_id=149
  ale dziękuje za wszelkie podpowiedzi. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.