Nowoczesna kuchnia – ogólnie na temat.

W architekturze wnętrz, stylistyce, aranżacji wnętrz, tak jak we wszystkich dziedzinach życia, obserwujemy zmieniające się tendencje i mody. Wynikają one, w pewnym stopniu, z ogólnych trendów estetycznych panujących w danym okresie. Są także wynikiem nowatorskich poszukiwań z zakresie nowych materiałów, sprzętów, rozwiązań technicznych. Zmieniają się nasze salony, jadalnie, sypialnie, łazienki, a przede wszystkim kuchnie. Co można by powiedzieć o tak zwanej nowoczesnej kuchni obecnych czasów.

[ad name=”gora”]kuchnia nowoczesna

Kuchnia XXI wieku

Kuchnia, pierwszej dekady dwudziestego pierwszego wieku, w niczym nie przypomina tej sprzed lat. Przede wszystkim, do łask wracają kuchnie duże, przestronne. Łatwiej w nich pracować, łatwiej także odpoczywać. Nie przytłacza nas ciasnota małych pomieszczeń, łatwiej w dużej kuchni uniknąć wrażenia bałaganu i nieporządku.

Kuchnia, na powrót, staje się miejscem rodzinnych spotkań, to w niej ogniskuje się życie rodziny. Wszystko to wpływa na dobór i rozmieszczenie sprzętów kuchennych, ich kształt, kolorystykę. W kuchniach przeważają barwy ciepłe, radosne, z elementami żółci, czerwieni, brązów. Pojawiają się odważne motywy zdobnicze w postaci warzyw, owoców, czasami kwiatów. Spotykamy je na ceramice, kafelkach, obrazach, gobelinach, tapetach. Meble, funkcjonalne, z rozmysłem dobrane do ogólnego stylu i atmosfery pomieszczenia wykonane są z doskonałej jakości materiałów, najczęściej również w ciepłych tonacjach, często w zaskakującym połączeniu z chromoniklem ( sterylnym i łatwym do utrzymania w czystości).

Nowoczesne style mebli kuchennych

W doborze stylu urządzanej kuchni panuje pełna dowolność. Nadal, w modzie są kuchnie rustykalne, wykonane w drewnie, z dużą ilością naturalnych elementów dekoracyjnych ( suszone kwiaty, zabytkowe drewniane przedmioty, mosiądze). Obserwujemy natomiast odwrót od elementów ludowych, przez lata kojarzonych ( i chyba słusznie) z nie najlepszym gustem i kiczem. Kuchnie urządzane w stylu rustykalnym, charakteryzują się olbrzymią dbałością o detale, przy zachowaniu wysokich standardów wykonania elementów wyposażenia. Piękne, naturalne tkaniny, serwety, wiklina, drewno drzew liściastych to aktualne wyznaczniki tego stylu. Większość osób decyduje się jednak na kuchnię tradycyjną , utrzymaną w pastelowych, ciepłych kolorach ( beże, brązy, rzadziej biel lub krem). Oferta firm, zajmujących się produkcją i montażem mebli kuchennych, jest w tym zakresie oszałamiająca. Prawdziwy kolorowy zawrót głowy. Również kształt i usytuowanie mebli kuchennych uzależnione są od gabarytów pomieszczenia i indywidualnych upodobań pani domu. Wprawdzie, także w tym zakresie, panują przelotne, zmieniające się mody jak lady, wyspy i tym podobne, jednak nie są one kanonem obowiązującym w projektowaniu nowoczesnej kuchni.

Jedynym elementem, który stał się nieomal obowiązkowym we współczesnej kuchni, jest stół, często usytuowany w centralnym , wygodnym miejscu. Wypchnięty z kuchni w poprzedniej epoce, stół na powrót stał się miejscem spożywania domowych rodzinnych posiłków, wspólnych śniadań i obiadów, miejscem gdzie pani domu może wypić nieśpieszną kawę czy herbatę, przeglądając przepisy na niedzielny obiad, gdzie wraz z dziećmi przygotowuje ulubione danie.

Przestronna kuchnia pozwala na gromadzenie sporej ilości sprzętów kuchennych, wszelkiego rodzaju kubków, filiżanek, talerzy, kompletów obiadowych, mniej lub bardziej dekoracyjnych garnków. Najczęściej ogólnym wzornictwem dopasowują się się one do stylistyki pomieszczenia, tworząc harmonijną całość.

Agd w natarciu

Tym, co odróżnia nowoczesną kuchnie od jej poprzedniczek, jest nagromadzenie ogromnej ilości sprzętu gospodarstwa domowego. Od tradycyjnych lodówek ( coraz częściej odchodzi się od zabudowy lodówek na rzecz lodówek wolno stojących) różnej wielkości i koloru poprzez zamrażarki, zmywarki, piecyki elektryczne i gazowe, piekarniki po drobny sprzęt typu: kuchenki mikrofalowe, tostery, frytkownice, parowary, czajniki, ekspresy do kawy, roboty kuchenne. Wszystko potrzebne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania domu. Mnogość urządzeń możliwa jest dzięki powiększeniu rozmiarów kuchni, która w ostatnich latach stała się na powrót przestronna i wygodna. Nie bez znaczenia jest dobór wyglądu i wkomponowanie sprzętów gospodarstwa domowego w ogólną stylistyka kuchni, tak aby nie sprawiały wrażenie przypadkowej zbieraniny, a stanowiły jednolitą całość. Pamiętać przy tym należy, że aspekt estetyki i harmonii, nie może być nadrzędny wobec ich funkcjonalności i przydatności.

Niezwykle ważnym elementem wyposażenia, a przy okazji ozdobą każdej kuchni, jest oświetlenie.

Optymalnym rozwiązaniem jest zapewnienie jak największej ilości światła naturalnego, słonecznego. Duże okna, niejednokrotnie wychodzące na balkon lub taras są idealnym sposobem na rozświetlenie kuchni. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Także w długie jesienne i zimowe wieczory korzystać musimy ze sztucznego oświetlenia. Ważne aby było one mocne, przynajmniej w części przeznaczonej na konsumpcję i ciepłe, najlepiej żółtawe. Doskonałym rozwiązaniem jest instalowanie dodatkowego punktowego oświetlenia halogenowego w miejscu wykonywania większości prac kuchennych. Umożliwia ono regulowanie natężenia światła w zależności od potrzeb użytkownika.

Dodatki w kuchni

O prawdziwym charakterze każdego pomieszczenia, w tym także kuchni, stanowią wszelkiego rodzaju dodatki, bibeloty. Ważne, aby w swej stylistyce wkomponowały się w ogólny nastrój kuchni, oddając przy tym osobowość pani domu. Najczęściej spotykanym elementem ozdobnym są dekoracyjne wyroby użytkowe z ceramiki: fajansu, porcelany ( kubki, wazony, misy) oraz naturalne elementy roślinne: owoce, suszone lub naturalne kwiaty, zioła. Stosowane materiały ( obicia, nakrycia stołu, serwety) to przede wszystkim materiały naturalne: len i bawełna.

Charakteryzując trendy w wyposażeniu i aranżacji nowoczesnej kuchni początków dwudziestego pierwszego wieku trudno o uogólnienia i doszukiwanie się wyraźnych cech typowych dla wybieranych rozwiązań. Duża dowolność w wyborze stylu w połączeniu z ogromnym bogactwem dostępnych na rynku materiałów sprawia, iż każda z urządzanych kuchni jest całkowicie niepowtarzalna w swym wyrazie, dostosowując się do upodobań i potrzeb domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *