Główna / Aranżacja wnętrz / Nowoczesne meble kuchenne – inspiracje.

Nowoczesne meble kuchenne – inspiracje.

Nowoczesne meble kuchenne to bardzo popularne określenie w stosunku do rodzaju mebli kuchennych. Generalnie jest tak że jeśli meble nie są klasyczne to określa się je mianem nowoczesnych. Nie jestem jednak zwolennikiem tak ogólnego nazewnictwa, zwłaszcza jeśli chodzi o tak zwane meble nowoczesne, a to z tego względu że  cechy charakterystyczne takich mebli zmieniają się bardzo szybko z biegiem czasu i sezonowych objawień. To co w danym okresie uważane jest za ostatni krzyk mody, po kilku latach praktycznie znika z rynku.

Nowoczesne meble kuchenne w pomarańczy
Doskonałym tego przykładem był przebój z przed dobrych kilkunastu lat w postaci mebli kuchennych z frontami z postformingu, wykańczanych błyszczącymi laminatami, zwykle w żywych kolorach, lub imitującymi motywy marmuru, w połączeni z chromowanymi uchwytami meble takie sprzedawały się ogromnych ilościach. Moda na ten rodzaj mebli nie trwała dłużej niż 5 lat i po tym czasie rozwiązanie praktycznie zniknęło z rynku. Czerpiąc naukę z podobnych sytuacji do zakupu mebli nowoczesnych należy podchodzić z pewną ostrożnością. Zwłaszcza że jest to zakup którego dokonujemy często raz na kilka lub kilkanaście lat.

Obowiązujące trendy

Obecnie tak zwane meble nowoczesne charakteryzują się  przede wszystkim prostą, modułową budową. Z częstym wykorzystaniem elementów wykonanych z aluminium, blachy kwasoodpornej, lub szkła. Pojawienie się w produkcji takich materiałów jak Corian sprawiło że możliwe stały się do wykonania rozwiązania konstrukcyjne oraz, kształty które kiedyś bardzo trudno było osiągnąć. Generalnie jednak unika się stosowania zbędnych dodatków w postaci ornamentów, wszelkiego rodzaju tralek, czy frezowanych listw wieńczących.

Nowoczesna kuchnia wysoki połysk

Do produkcji wykorzystuje się zarówno materiały drewno pochodne jak MDF, czy płyta wiórowa, ale także  lite drewno, lub granit. Powrót do tych klasycznych materiałów sprawia że meble z nich wykonane stają się bardziej ponad czasowe. Jeśli chodzi o kolorystykę projektanci celują albo w drewno barwione na różne odcienie, albo przy zastosowaniu MDF, lub płyty wiórowej wykańczanej w jednolitych stonowanych kolorach takich jak, czerń, brąz, krem, biel, a  dla osób odważniejszych na przykład ciemna czerwień.

Razem ze zmianami stylistycznym przyszły nowe usprawnienia, takie jak kosze cargo, samo domykające się szuflady  o delikatnym posuwie, czy zawiasy które zapobiegają trzaskaniu drzwi od szafek.

Powrót do stosowania naturalnych materiałów, oraz wsparcie ich szeregiem nowych usprawnień, także w dziedzinie produkcji mebli kuchennych sprawia że obecnie zakupione meble powinny zachować świeżość stylistyczną nieco dłużej niż pomysły z przed piętnastu, czy dwudziestu lat. Do minusów można zaliczyć to że wraz  ze wzrostem jakości wykonania, oraz elementów przeznaczonych do  produkcji mebli kuchennych, znacznie wzrósł koszt ich zakupu. Koszt zabudowy nawet niewielkiej kuchni w zależności od producenta, oraz zastosowanych rozwiązań w mgnieniu oka może przekroczyć 10 tys zł.

Szare meble kuchenne

Tak więc coś za coś, z drugiej strony  biorąc pod uwagę  czas jaki przyjdzie nam spędzić w ich otoczeniu, oraz postęp jaki nastąpił w dziedzinie wzrostu wygody użytkowania, oraz ergonomii rachunek powinien wyjść na plus. Ważne aby przy zakupie rozsądnie dobierać opcje, w stosunku do zawartości portfela, oraz unikać nowinek które zawsze sporo kosztują, nie zawsze będąc tego warte .

Przy zakupie mebli kuchennych w tak zwanej stylistyce nowoczesnej

  • staraj się dobierać meble w neutralnych kolorach, takich jak odcienie brązu, czerni, bieli, kremowego,
  • zwracaj uwagę na jakość takich elementów jak zawiasy, prowadnice szuflad, rodzaje zastosowanych koszy,
  • materiały naturalne takie jak drewno czy granit, będą bardziej ponad czasowe niż meble wykonane z materiałów drewnopochodnych,
  • dobrze zastanów się przed stosowaniem wszelkich nowinek technicznych, które mogą znacząco podnosić koszt wykonania mebli, w niewielkim stopniu poprawiając ich funkcjonalność
  • staraj się unikać błyszczących elementów, trudniej utrzymać je w czystości, oraz są bardziej podatne na zmiany trendów

Nowoczesne białe meble kuchenne

Nowoczesne czarne meble kuchenne

Meble kuchenne beżowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.