Główna / Aranżacja wnętrz / Kuchnia / Obrotowa kuchnia.

Obrotowa kuchnia.

Mająca swoją siedzibę w Nowej Zelandii Firma Compact Concepts zaprezentowała ciekawe rozwiązanie dla osób poszukujących pomysłu do zabudowy niewielkich przestrzeni. Kuchnia jaką proponuje projektant Alfred Averbeck ma przekrój koła i zajmuje powierzchnie 1.8 metra kwadratowego. O dziwo na takiej przestrzeni przy zastosowaniu pomysłowych rozwiązań mechanicznych oraz konstrukcyjnych projektanci zmieścili większość funkcji dostępnych w typowo projektowanych meblach kuchennych.

Kuchnia z pomysłem

Idea tego kompaktowego rozwiązania opiera się na obrotowej konstrukcji regulowanej w zakresie 180 stopni części dolnej zestawu, gdzie rozmieszczone są opcjonalnie  wszelkie niezbędne akcesoria typy zlewozmywak, kuchenka, lodówka, czy zmywarka. Z kolei części górna która obraca się w zakresie 360 stopni i została zaplanowana z myślą o funkcjach przechowywania produktów, posiadając szereg szafek i regałów

Kuchnia obrotowa

Kuchnia obrotowa w praktyce

Jak zapewniają pomysłodawcy, ich konstrukcja ma pojemność niewielkich, lub średnich rozmiarów mebli kuchennych wykonanych w tradycyjnej konwencji. Oraz stanowi swego rodzaju pomieszczenie w pomieszczeniu co nadaje  jej niezależny, oraz zwarty charakter.

Szczególnie praktyczna może okazać się w mieszkaniach, w których kuchnia połączona jest z salonem. Taka forma pozwala na wygospodarowanie większej ilości miejsca w niewielkich mieszkaniach o charakterze studia. Poza tym posiada kilka zalet praktycznych choćby takich jak ułatwione utrzymanie jej w czystości, lub  gdy w sytuacjach kryzysowych niema na to chwilowo czasu, kuchnie obrotową możemy po prostu zamknąć jak zwykłą szafę.

Kuchnia obrotowa w brązie

Materiały jakie stosuje się do produkcji takich mebli poza konstrukcją nośną przypominając karuzelę, nie odbiegają od tradycyjnych rozwiązań stosowanych w dzisiejszym przemyśle meblarskim, czyli są to między innymi drewno, aluminium, stal nierdzewna, oraz różne płyty wiórowe.

Dla kogo kuchnia obrotowa ?

Trudno oczekiwać  aby takie rozwiązanie zaspokoiło potrzeby nawet średniej polskiej rodziny, a tym bardziej pani domu lubiącej gotowanie, bo i nie do takich celów zostało zaprojektowane. Może jednak stanowić jakąś alternatywę dla coraz bardziej powszechnych „singli” lub par których życie nie toczy się w okół kuchni, szukających oryginalnych i nie banalnych rozwiązań zabudowy swojego mieszkania.

Jak podaje producent koszt takiej zabudowy może wahać się od 6,500 do 15,000 dolarów, w zależności od rodzaju akcesoriów zastosowanych przy realizacji projektu. Czyli nie jest to rozwiązanie tanie, jednak na pewno interesujące i oryginalne. Dla osób posiadających niewielkie kuchnie w bloku polecamy artykuł Jak urządzić małą kuchnię opisuje na co zwracać uwagę przy organizacji niewielkiej kuchni.

Fioletowa kuchnia obrotowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.