Główna / Aranżacja wnętrz / Kuchnia / Obrotowa kuchnia.

Obrotowa kuchnia.

Mająca swoją siedzibę w Nowej Zelandii Firma Compact Concepts zaprezentowała ciekawe rozwiązanie dla osób poszukujących pomysłu do zabudowy niewielkich przestrzeni. Kuchnia jaką proponuje projektant Alfred Averbeck ma przekrój koła i zajmuje powierzchnie 1.8 metra kwadratowego. O dziwo na takiej przestrzeni przy zastosowaniu pomysłowych rozwiązań mechanicznych oraz konstrukcyjnych projektanci zmieścili większość funkcji dostępnych w typowo projektowanych meblach kuchennych.

Kuchnia z pomysłem

Idea tego kompaktowego rozwiązania opiera się na obrotowej konstrukcji regulowanej w zakresie 180 stopni części dolnej zestawu, gdzie rozmieszczone są opcjonalnie  wszelkie niezbędne akcesoria typy zlewozmywak, kuchenka, lodówka, czy zmywarka. Z kolei części górna która obraca się w zakresie 360 stopni i została zaplanowana z myślą o funkcjach przechowywania produktów, posiadając szereg szafek i regałów

Kuchnia obrotowa

Kuchnia obrotowa w praktyce

Jak zapewniają pomysłodawcy, ich konstrukcja ma pojemność niewielkich, lub średnich rozmiarów mebli kuchennych wykonanych w tradycyjnej konwencji. Oraz stanowi swego rodzaju pomieszczenie w pomieszczeniu co nadaje  jej niezależny, oraz zwarty charakter.

Szczególnie praktyczna może okazać się w mieszkaniach, w których kuchnia połączona jest z salonem. Taka forma pozwala na wygospodarowanie większej ilości miejsca w niewielkich mieszkaniach o charakterze studia. Poza tym posiada kilka zalet praktycznych choćby takich jak ułatwione utrzymanie jej w czystości, lub  gdy w sytuacjach kryzysowych niema na to chwilowo czasu, kuchnie obrotową możemy po prostu zamknąć jak zwykłą szafę.

Kuchnia obrotowa w brązie

Materiały jakie stosuje się do produkcji takich mebli poza konstrukcją nośną przypominając karuzelę, nie odbiegają od tradycyjnych rozwiązań stosowanych w dzisiejszym przemyśle meblarskim, czyli są to między innymi drewno, aluminium, stal nierdzewna, oraz różne płyty wiórowe.

Dla kogo kuchnia obrotowa ?

Trudno oczekiwać  aby takie rozwiązanie zaspokoiło potrzeby nawet średniej polskiej rodziny, a tym bardziej pani domu lubiącej gotowanie, bo i nie do takich celów zostało zaprojektowane. Może jednak stanowić jakąś alternatywę dla coraz bardziej powszechnych „singli” lub par których życie nie toczy się w okół kuchni, szukających oryginalnych i nie banalnych rozwiązań zabudowy swojego mieszkania.

Jak podaje producent koszt takiej zabudowy może wahać się od 6,500 do 15,000 dolarów, w zależności od rodzaju akcesoriów zastosowanych przy realizacji projektu. Czyli nie jest to rozwiązanie tanie, jednak na pewno interesujące i oryginalne. Dla osób posiadających niewielkie kuchnie w bloku polecamy artykuł Jak urządzić małą kuchnię opisuje na co zwracać uwagę przy organizacji niewielkiej kuchni.

Fioletowa kuchnia obrotowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *