Oczka wodne, fontanny, baseny ogrodowe.

Ogród to nie tylko kawałek ziemi porośniętej trawą i posadzonymi gdzieniegdzie krzewami czy drzewami. Ogród to nasz prywatny raj, w którym powinniśmy się umieć relaksować i delektować otaczającym nas pięknem. Ogród to również niezaprzeczalna wizytówka naszego domu. Dlatego staramy się, aby oprócz trawy i drzew znajdowały się w nim elementy dekoracyjne, które podkreślą pełen uroku charakter tego miejsca. Jednym z ciekawszych sposobów na upiększenie ogrodu jest montaż atrakcji wodnych

[ad name=”gora”]

Oczka wodne

Oczko wodne to element typowo ozdobny, stale pielęgnowane będzie nie lada atrakcją w naszym ogrodzie. Najlepiej, aby było usytuowane w widocznym miejscu, ale również niezbyt nasłonecznionym. Oczko wodne umieszczone od strony południowo – zachodniej będzie narażone na ciągłe działanie promieni słonecznych, co znacznie przyspieszy rozwój glonów. Wielkość i głębokość zbiornika zależy od naszych upodobań oraz od tego jaką florę i faunę zamierzamy w nim hodować. Jeśli planujemy wypełnić nasze oczko wodne rybami, to niecka powinna mieć odpowiednią głębokość, aby ryby nie zamarzły zimową porą. Najbardziej naturalnie wyglądają oczka wodne, których niecki mają nieregularne i zaokrąglone kształty. Montaż niewielkiego oczka wodnego nie jest zbyt pracochłonny i nie wymaga ręki fachowca. W sklepach z artykułami ogrodniczymi można zakupić gotowe, niewielkie niecki wykonane najczęściej z polietylenu. Jeśli jednak naszym marzeniem jest duże oczko wodne z mostkiem, porośnięte kilkoma poziomami roślinności to najlepszym rozwiązaniem będzie ukształtowanie zbiornika wodnego przy użyciu specjalnej folii PVC. Zamontowanie dodatkowego oświetlenia sprawi, że nasze oczko wodne będzie zachwycać nie tylko w dzień, ale również i wieczorową porą.

Fontanny

Odgłos tryskającej wody zaciekawi każdego, kto tylko znajdzie się w pobliżu naszego ogrodu, nam zapewni wspaniały relaks, a roślinności znajdującej się w naszym ogrodzie dostarczy dodatkowej wilgotności w gorące dni. Bardzo często fontanny umieszcza się w środku oczka wodnego, co zapewnia ciągły ruch wody znajdującej się w zbiorniku. Wyróżnia się dwa rodzaje fontann: europejskie i arabskie. W fontannach europejskich woda wystrzeliwana jest z dysz do góry oraz na boki, natomiast w fontannach arabskich spływa w dół po elementach urządzenia tworząc niewielkie wodospady. Dysze podłączane są do pompy, dzięki którym, pod wpływem wytwarzanego ciśnienia, wyrzucana jest woda. Wysokość strumienia zależy od mocy pompy. W celu uniknięcia zatkania dysz stosuje się filtry oczyszczające wodę z wszelkich ciał stałych. Najpopularniejsze rodzaje dysz to kaskadowe, gejzerowe oraz kielichowe.

Baseny ogrodowe

Najbardziej funkcjonalną atrakcją wodną są niewątpliwie ogrodowe baseny. Zapewniają relaks nie tylko dla duszy, ale i dla ciała. W upalne dni nic ich nie zastąpi. Baseny ogrodowe kojarzą nam się z luksusowymi willami. Ale w rzeczywistości jest to rozwiązanie dostępne dla każdego posiadacza ogrodu. W odróżnieniu od fontann i oczek wodnych ten typ atrakcji wodnej powinien być umieszczony z tyłu domu, tak abyśmy podczas korzystania z basenu nie czuli się skrępowani. Bogata oferta zapewnia baseny na każdą kieszeń. Najtańsze są baseny dmuchane oraz rozporowe, które ustawia się na ziemi. Baseny tego typu może nie są zbyt zachwycającym elementem dekoracyjnym naszego ogrodu, pełnią one jedynie rolę użytkową. Baseny wpuszczane w ziemię to rozwiązanie o wiele bardziej eleganckie i luksusowe. Budowa takiego basenu jest jednak dość pracochłonna i kosztowna.

Atrakcje wodne znajdujące się w naszym ogrodzie sprawią, że to magiczne miejsce będzie tętnić życiem, nadadzą mu niepowtarzalny charakter i podkreślą jego rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *