Oświetlenie biurka

Biurko jest meblem, przy którym wielu z nas spędza bardzo dużo czasu w ciągu dnia, czy to w pracy, czy to w domu. Zazwyczaj służy nam do wykonywania pracy naukowej. Dzieci odrabiają przy biurku lekcje, kolorują, wycinają, a dorośli pracują przy komputerze, wypełniają stosy druków i formularzy, przeglądają i segregują akta oraz dokumenty. Aby praca przy biurku nie odbiła się negatywnie na naszym zdrowiu, szczególnie jeśli chodzi o kręgosłup i wzrok, bardzo ważne jest zapewnienie komfortowych warunków tejże pracy. Biurko powinno mieć odpowiednią wysokość, a krzesło profilowane oparcie oraz wygodne siedzisko. W trosce o zdrowie naszych oczu niezbędne jest właściwe oświetlenie powierzchni roboczej biurka.

[ad name=”gora”]

Jakie źródła światła najlepsze?

Najkorzystniejszym źródłem światła do pracy jest oczywiście światło naturalne. Dlatego biurko najczęściej ustawia się pod oknem lub w jego pobliżu. Ale wiadomo, że ilość światła naturalnego jest mocno ograniczona. Jeśli dzień jest długi i słoneczny to mamy go pod dostatkiem, czasami jest aż za mocne, natomiast w dni krótkie i pochmurne bardzo nam go brakuje. Konieczne jest więc zastosowanie alternatywnych źródeł światła. Światło do pracy, powinno być jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Światło żółte jest bardzo ciepłe, przyjemne i doskonale relaksuje, ale niezbyt sprzyja wytężonej pracy umysłowej, przy której należy się raczej skupić, a nie relaksować. Dlatego źródło światła zastosowane do oświetlenie biurka powinno dawać chłodniejsze światło barwy białej. Takie cechy posiadają żarówki halogenowe. Obecnie są bardzo popularne i cieszą się sporym zainteresowaniem. Ich główne zalety to wspomniana biała barwa światła, wysoki poziom sprawności oraz trwałości, czy też małe rozmiary. Wadą natomiast jest to, że bardzo mocno się nagrzewają i ich dotknięcie podczas pracy może skończyć się poparzeniem. Miejmy to na uwadze w przypadku, gdy żarówka halogenowa wykorzystywana jest do oświetlenia biurka dziecięcego. Niezbyt dobrym wyborem jest zamontowanie przy biurku lampki, która wyposażona jest w zwykłą diodę walcową. Jej punktowe niebieskie światło nie nadaje się to oświetlenia dużej powierzchni biurka. Jeśli jednak zdecydujemy się na wybór diody LED, to niech to będzie dioda typu SMD, która daje rozproszone światło białe.

Wybór lampki

Projektując i urządzając kącik do pracy czy nauki warto od razu wyznaczyć miejsce przeznaczone na zamontowanie oświetlenia miejscowego. Lampka powinna być umieszczona po lewej stronie osoby siedzącej przy biurku w przypadku, gdy ta osoba jest praworęczna oraz po prawej stronie, gdy osoba użytkująca biurko jest leworęczna. Jeśli zachodzi taka potrzeba, na przykład, gdy powierzchnia biurka jest bardzo rozległa, można zamontować dwa, a nawet trzy źródła światła oświetlające każdą jego część. Lepszym wyborem będzie zakup lampki przenośnej, niż takiej przykręcanej do ściany na stałe. Lampki przenośne mogą być stojące lub przyczepiane na klips. Im więcej elementów regulowanych zawiera lampka, tym lepiej. Jej ramię powinno być długie. Najczęściej jest giętkie na całej swojej długości i można je dowolnie wyginać lub składa się przynajmniej z dwóch sztywnych elementów, których kierunek wygięcia można regulować w punkcie ich łączenia. Oprawa lampki powinna być ruchoma, zgrabna i nie za duża. Wyłącznik powinien znajdować się w miejscu łatwo dostępnym. Jeśli charakter naszej pracy przy biurku jest różny – praca przy komputerze, czytanie, wykonywanie szczegółowych projektów –  to dobrym rozwiązaniem jest wybór lampki z funkcją ściemniania, która pozwala na regulację natężenia światła. Producenci oświetlenia oferują różnorodne wzory i kształty lampek biurkowych. Szczególnie atrakcyjna oferta kierowana jest do dzieci. Lampki na biurka dziecięce mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria, na przykład zegar z budzikiem.

Właściwie dobrane oświetlenie miejsca przeznaczonego do pracy oraz nauki sprawi, że nasz wzrok nie będzie się szybko męczył, a to pozwoli nam łatwiej skupić się na pracy, która wyda się wtedy łatwiejsza i przyjemniejsza.

One comment

  1. Moim zdaniem bardzo wazne jest by odpowiednio dobrać światło dla dziecka. Lampka na biurko nie powinna mieć zbyt mocnego światła. Wazne, by stworzyć przestrzeń, w której dzieci będą mogły robić to, co lubią najbardziej, czyli bawić się i rozwijać swoją kreatywność. Światło LED jest w tym przypadku bardziej chłodne, bardziej pobudzające. Osobiście mogę polecić lampki na biurko Philips Disney. Nie dość, ze mają dobre światło, to jeszcze fajnie wyglądają. Mają motywy z bajek Disneya. Np. Samoloty, Auta, Księzniczki czy Myszka Mickey 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *