Oświetlenie w kuchni

Zmiany społeczne przekładają się bezpośrednio na wygląd i funkcjonowanie naszych mieszkań. Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa mieszkania stają się większe, przestronniejsze, lepiej wyposażone. Zmienia się również styl naszego życia. Mieszkania nabierają coraz bardziej prywatnego charakteru, stają się oazą bezpieczeństwa i rodzinnego ciepła. Miejscem odpoczynku po ciężkim dniu stresującej pracy. Spotkania z przyjaciółmi, znajomymi coraz częściej odbywają się na gruncie neutralnym, w restauracjach, pubach, kawiarniach. Wystrój i aranżacja naszych mieszkań dostosowują się do naszych potrzeb, zwyczajów i upodobań. Każdy szczegół jest pieczołowicie, z rozmysłem dobierany, pod kątem funkcjonalności i tworzenia ciepłej, przytulnej atmosfery. Dotyczy to zarówno salonu, sypialni, jak również łazienki, a przede wszystkim kuchni.

Oświetlenie w kuchni

[ad name=”gora”]

Oświetlenie nadaje charakter wnętrza

Kuchnia we współczesnym domu jest miejscem szczególnym. Na powrót, po latach budowania małych, ciasnych, ciemnych kuchni, do łask powróciły kuchni duże, przestronne, wygodne. Dzięki temu kuchnia przestała być miejscem przygotowywania posiłków, a stała się centralnym miejscem domu, w który skupia się życie rodziny. Niezwykła, ciepła atmosfera kuchni, przesycona zapachami ulubionych potraw sprawia, iż czujemy się w niej wyjątkowo dobrze i chętnie spędzamy czas przy kuchennym stole. To tutaj, coraz częściej jemy śniadania w gronie rodzinnym, spotykamy się przy pośpiesznej kawie, czy filiżance herbaty, to tutaj w końcu lubimy bezczynnie posiedzieć przyglądając się krzątaniu matki, czy żony.

Wszystko to sprawia, iż aranżacja kuchni, dobór mebli, wyposażenia, rozplanowanie ich rozmieszczenia, z wyraźnie wydzielonym kącikiem konsumpcyjnym, a w końcu stworzenie odpowiedniego klimatu, są sprawa tak istotną. Nastrój budujemy w dużej mierze poprzez kolorystykę, odpowiednie zestawienie materiałów wykończeniowych, odpowiedni dobór elementów dekoracyjnych, bibelotów, serwet, obrazów, kompozycji kwiatowych. Jednak najistotniejszym elementem w budowaniu odpowiedniej, ciepłej atmosfery kuchni jest światło. To ono daje poczucie ciepła, bezpieczeństwa, napawa energią na cały dzień. Niezmiernie ważne jest jak najpełniejsze wykorzystanie w kuchni światła słonecznego. Oświetlenie kuchni

Na szczęście kuchnie bez okien, ciasne, ciemne przeszły już do historii naszego budownictwa. Obecnie, architekci wnętrz, świadomi znaczenia światła słonecznego, starają się, aby okna kuchenne były maksymalnie duże i dobrze rozświetlały pomieszczenie. Nie powinniśmy psuć ich wysiłków poprzez instalowanie w kuchennych oknach rolet, lub zawieszanie gęstych, mało przeźroczystych firan lub zasłon. Wrażenie przytulności i intymności jakie dają, zupełnie nie odpowiada potrzebom i atmosferze kuchni. Jednak naturalne oświetlenie nie zawsze jest wystarczające. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy dni stają się krótkie i słotne, wspomóc musimy się sztucznym oświetleniem.

Jaki rodzaj oświetlenia stosować w kuchni

Pamiętać musimy, iż powinno być ono o odpowiednim natężeniu i w odpowiedniej barwie. Powinniśmy unikać tradycyjnych świetlówek, z zimnym niebieskawym odcieniu. Nie dość, iż dają one wrażenie chłodu i zbytniej sterylności, to zmieniają kolory oświetlanych przedmiotów. W przypadku kuchni, gdzie barwa produktów służących do przygotowania potraw niejednokrotnie świadczy o ich jakości, mankament ten całkowicie dyskwalifikuje tego typu oświetlenie. Nowoczesne kuchnie to pomieszczenia przestronne i o całkiem sporym metrażu. Tradycyjny sposób oświetlenia, polegający na montowaniu jednej, centralnie usytuowanej lampy, może okazać się niewystarczający.

Jakie światło do kuchniCharakterystyka pracy w kuchni, gdy najczęściej zwróceni jesteśmy tyłem do tak usytuowanego źródła światła, swoją sylwetką ograniczając jego dopływ, sprawia, iż optymalnym rozwiązaniem jest oświetlenie punktowe. Pozwala ono na właściwe oświetlenie miejsca pracy, przy sporych oszczędnościach w zużyciu prądu. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń i systemów pozwalających na taki zabieg. Do wyboru mamy lampy podwieszane, naścienne, reflektorki, lub coraz popularniejsze, montowane w meblach kuchennych lampki halogenowe. Ważne jest, aby natężenie światła nie było zbyt małe ( ryzykujemy możliwością przykrego wypadku przy posługiwaniu się kuchennymi, ostrymi narzędziami), ani zbyt duże. Odbijające się od kuchennych blatów światło męczy wzrok i nie ułatwia pracy pani domu.

Ważne jest także, aby użyte oświetlenie punktowe, nie emitowało zbyt dużej ilości energii cieplnej. Utrudnia to pracę w kuchni i źle wpływa na jakość przygotowywanych potraw. Odpowiedni dobór natężenia światła, koloru, usytuowania źródła światła w odniesieniu do oświetlanych powierzchni, są w tym przypadku niezwykle istotne i dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie w tym zakresie z pomocy wyspecjalizowanych firm. Proponowane rozwiązania są mocno zróżnicowane cenowo, jednak niejednokrotnie, oszczędności wynikające ze zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, szybko rekompensują poniesione nakłady.

Oświetlenie jako zagadnienie kompleksowe

Oświetlenie w kuchni nie ogranicza się jedynie do oświetlenia stanowiska pracy. Pamiętać należy, iż światło tworzy odpowiedni nastrój, daje poczucie ciepła i komfortu. Punktowe oświetlenie miejsca przygotowania potraw, nie zastąpi równomiernego oświetlenia całego pomieszczenia, jest jedynie jego uzupełnieniem. Producenci oferują nam szeroką gamę wszelkiego rodzaju lamp podsufitowych, stylistycznie i kolorystycznie dopasowanych do montowania w kuchniach. Również w tym przypadku pamiętać należy, że dobór natężenia światła oraz wielkość i kształt lampy odpowiadać powinny gabarytom pomieszczenia i tworzyć harmonijną całość z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza.

Jakie lampy do kuchni

Poprzez odpowiedni dobór oświetlenia osiągnąć można bardzo wiele. Od optycznego powiększenia przestrzeni, po tworzenie odpowiedniego klimatu i budowanie nastroju. Nie zawsze jesteśmy tego świadomi, a w naszych wyborach wiele jest przypadkowości i braku konsekwencji. Coraz częściej decydujemy się jednak na szukanie pomocy w wyspecjalizowanych firmach, które potrafią dobrać kuchenne oświetlenie do potrzeb i gustów domowników.

3 komentarze

  1. To prawda, że oświetlenie jest bardzo ważne. Staje się także coraz bardziej modne. Jeśli naszą kuchnię pozostawiamy w rękach architekta należy zwrócić jego uwagę właśnie na dobór oświetlenia bo to właśnie oświetlenie podkreśla całą resztę.

    W przypadku nowoczesnych kuchni warto zastanowić się nad zainstalowaniem wieńców LED jako oświetlenia podszafkowego. Zastosowanie podświetlenia o odpowiedniej jasności spokojnie i temperaturze barwowej (biały ciepły/zimny). Wieńce przygotowywane są na wymiar szafek kuchennych i o ich zakupie warto zdecydować na etapie zamawiania mebli na wymiar. Jednak nie jest to konieczne. Wieńce dolne LED w wersji ECO można zamocować nawet na istniejących już szafkach.

    http://www.soled.pl
    http://www.sklep.soled.pl

  2. Ja polecam do kuchni nad stołem jedną centralnie umieszczoną lampę ew z doświetlaniem zakątków osobnymi LEDami – jeżeli jest taka potrzeba. Jedna duża lampa tworzy w kuchni odpowiedni, domowy nastrój. Do włączania i wyłączania światła w kuchni polecam zdecydowanie jakiś wyłącznik automatyczny. Ułatwia to wchodzenie i wychodzenie z zajętymi rękoma bez potrzeby wracania, aby zgasić światło. Wyłącznik może być oparty o czujkę ruchu albo przy droższym rozwiązaniu w oparciu o wyłącznik liczący osoby wchodzące i wychodzące z pomieszczeń np Luno5. Przy tym droższym rozwiązaniu nie trzeba się stale ruszać aby światło się paliło.

  3. Też zdecydowanie popieramy stosowanie lamp LED, niezależnie od tego czy jest to salon czy też kuchnia, ponieważ w ten sposób możemy liczyć na sporą oszczędność w portfelu. Takie lampy emitują nawet 80-90% energii mniej, niż tradycyjne rozwiązania a żywotność sięga nawet 30 lat. Potrafią świecić pełną mocą nawet przez 50 000 tys. godzin!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *