Piec kominkowy, czyli koza w salonie

Kominki wolno stojące, czyli tak zwane kozy, cieszą się obecnie równie dużym zainteresowaniem co kominki tradycyjne. I chociaż jeszcze do niedawna kojarzone były z piecykami stojącymi w wiejskich, biednych domach, to obecnie goszczą w salonach nawet tych najbardziej wymagających mieszkańców. A to za sprawą ich całkiem nowego wyglądu. Niebanalne wzornictwo i oryginalne wykończenie sprawia, że kozy wracają do łask.

Piecyk w salonie

Dlaczego koza?

Nowoczesne kozy nie mają nic wspólnego z tymi dawnymi. Obecnie, piece wolno stojące są równorzędnymi rywalami dla kominków. I często, to właśnie kozy wygrywają walkę o miejsce w salonie. Dlaczego? Instalacja pieca wolno stojącego jest przedsięwzięciem o wiele prostszym i przede wszystkim tańszym, niż montaż kominka. Aby piec działał właściwie, należy go jedynie podłączyć do przewodu kominowego. Nie trzeba go obudowywać, a jego konstrukcja jest lekka, co ma znaczenie w przypadku, gdy strop, który obciążony jest piecem nie jest zbyt wytrzymały. Kozę w każdej chwili można przestawić lub po prostu usunąć, na przykład podczas wyprowadzki z domu, co w przypadku zabudowanego kominka jest niemożliwe. Oczywiście jak każde rozwiązanie i to posiada pewne wady. Kozy nie można podłączyć do instalacji centralnego ogrzewania. Taką możliwość daje tylko kominek. Zatem, nie możemy traktować pieca wolno stojącego jako głównego źródła ogrzewania. Aczkolwiek, przy odpowiednim ustawieniu pieca, jest szansa, że rozchodzące się ciepło wypełni nie tylko pomieszczenie, w którym stoi koza, ale również dotrze do innych pomieszczeń znajdujących się w pobliżu, w otwartej przestrzeni. Ciepło, wytwarzane podczas procesu spalania rozchodzi się poprzez promieniowanie, dzięki czemu jest ono tak miłe i przyjemne, jak naturalne ciepło słoneczne.

Materiał na kozę

Kozy wykonuje się ze stali lub z żeliwa. Piece żeliwne są cięższe, ale za to są bardzo dobrym akumulatorem ciepła. Posiadają bardzo urozmaiconą stylistkę. Świetnie nadają się do pomieszczeń urządzonych w stylu retro. Ich oryginalne zdobienia i wykończenia nadają im charakterystyczny wygląd. Piece żeliwne mogą spełniać wiele funkcji. Są niezwykle przydatne w domkach letniskowych czy letnich kuchniach. Niektóre modele posiadają wbudowany piekarnik umożliwiający pieczenie, a górna powierzchnia często jest po prostu płytą grzewczą, na której można gotować. Kozy wykonane ze stali charakteryzują się prostą formą i bardzo dobrze prezentują się w nowoczesnych wnętrzach. Są dużo lżejsze od kóz żeliwnych, ale właściwości stali sprawiają, że dużo gorzej akumulują ciepło,. Stal bardzo się nagrzewa, co nie jest bezpieczne, dlatego często kozy stalowe obudowuje się ceramiką, co dodatkowo poprawia ich właściwości akumulacyjne.

Czym palić w kozie?

Wybierając miejsce na kozę musimy je dobrze zabezpieczyć. Piec powinien być ustawiony na ognioodpornej podkładce wykonanej na przykład z betonu, ceramiki, kamienia, czy odpowiedniego rodzaju szkła. Nie należy również zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu ściany, przy której będzie ustawiona koza oraz sufitu. Najczęściej piece wolno stojące opalane są drewnem lub brykietem drzewnym. Ale istnieją modele, które dopuszczają możliwość opalania węglem, peletami, czy też olejem opałowym.

Co zamiast kominka

Piece wolno stojące są bardzo ciekawą alternatywą dla kominków. Głównie ze względu na swoje walory estetyczne. Niebanalne formy i różnorodność stylów sprawia, że koza będzie się świetnie prezentować w każdym wnętrzu. A jej przyjemne ciepło, wypełniając salonowe kąty, zapewni niepowtarzalny nastrój i klimat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *