Pokój dziecięcy, jako spełnienie marzeń bajkowych

Każdy z nas przechodzi przez różne etapy dorastania. Dlatego jest tak ważne mieć swoje miejsce, gdzie chętnie będziemy spędzać wiele czasu. Oprawa wystroju i atmosfera jest niezwykle ważna dla ćwiczenia swojej wyobraźni. Dlatego pomocne okażą się ulubione postacie z kreskówek, które będą dziecku towarzyszyły w każdej chwili przebywania w tym pokoju. Taki azyl jest potrzebny dla zachowania równowagi emocjonalnej. Bywają w życiu różne dni i chwile, w których dziecko, nastolatek, czy dorosły potrzebuje samotności, momentu na refleksję i przemyślenia. W nim powierza pierwsze tajemnice i swoje przeżycia. Zaczynając od najmłodszych lat, wzorując się na pokoju dla dziewczynek, przeważnie dominuje kolor różowy i dodatki współgrające z całym wystrojem.

[ad name=”gora”]

Wszystko, co może być najlepsze dla małych dziewczynek

Każda z małych dam chce poczuć się, jak księżniczka. W takim stylu też urządzony jest pokój dla niej. Postacie z bajek mieszkają w pokoju, co stwarza atmosferę magii i tajemnicy, jaka zawsze towarzyszy. Namiastką luksusu może być wstawiony piękny baldachim połączony z łóżkiem, gdzie mała księżniczka zasypia, śniąc o wspaniałych przygodach. Dziewczynki często lubią stroić się i trzeba zapewnić ciekawą szafę na ubrania. Ten mebel można ładnie ozdobić motywami z ulubionymi postaciami z bajek. Ważne jest też miejsce do nauki. To powinno być biurko i miejsce na naukę. Dobrze jest nad biurkiem zamontować półki na książki, które będą miały swoje miejsce a w momencie, gdy trzeba będzie skorzystać to na półce znajdzie się bez problemu. Na pewno to pozytywnie wpłynie na utrzymanie porządku w pokoju, bo książki edukacyjne nie będą porozrzucane po ziemi. Przy biurku powinny znaleźć się rzeczy tylko te, które są niezbędne do nauki. Czas relaksu to czas beztroskiej zabawy i odpoczynku. Młoda dziewczynka w swojej kolekcji biżuteryjnej ma różne błyskotki. Jest to dobry pomysł, żeby miała zrobiony regał z dużą ilością schowków, dzięki temu będzie mogła sobie schować swoje precjoza.

Projektowanie z wyobraźnią dla dziecka

Zastosowanie ciepłych barw kolorów w pokoju dziecięcym to pierwszy etap stworzenia czegoś, co będzie w przyszłości przyjazne dla dziecka. Kolory wbrew pozorom odgrywają bardzo istotną rolę na samopoczucie. Kolor sprawia, że dziecko z przyjemnością przebywa w takim pomieszczeniu. Jest dużą radością z tego, że ma takie miejsce. Ma czuć się dobrze i prawidłowo się rozwijać. Musi chcieć być odpowiedzialne za ten pokój i wszystko to, co w nim się dzieje. Jeżeli mamy już odpowiednie kolory wybrane, najczęściej dziewczynkom proponuje się kolor różowy, bo kojarzy się właśnie z taką małą księżniczką. Kolory są słodkie i mają pozytywny wpływ na wyobraźnię dziecka. Chętnie uczą się w takim miejscu, bo wiedzą, że to ich raj. Taki pokój przypomina trochę domek dla lalek. Wystrój w kolorach białych z przewagą różu sprawia, że bije z niego przytulność. Dobrze dobrane kompozycje kolorów i jego wystrój stwarza harmonię w domu i jest oazą spokoju jak i buzującej energii. Zapewnienie wszystkich niezbędnych elementów w postaci biurka, stołu, szaf i łóżka do spania to minimum, które musi znaleźć się w pokoju dziecka. Musi mieć poczucie, że to jego królestwo i na tej przestrzeni ono rządzi. W pokoju trzeba zamontować różne oświetlenia w zależności od tego, co się będzie robiło. Nocna lampka jak najbardziej wskazana jest do zamontowania przy łóżku do czytania oraz innego rodzaju przy biurku.

Świat chłopięcy na wydzielonej przestrzeni

Inaczej jest trochę z chłopcami. Mali chłopcy kochają się w motoryzacji, auta, motory, ciężarówki to jest ich żywioł. Dobrym pomysłem jest, by taki pokój zamienić w pokój zmotoryzowany. Łóżko ozdobione płytą w kształcie samochodu już wprowadza w klimat związany z zainteresowaniami dziecka.  Na pewno na podłodze musi się znaleźć dużo miejsca do rozłożenia elektrycznej kolejki, czy toru wyścigowego. Nie zaszkodzi, gdy u dziecka w pokoju będą porozrzucane klocki, w końcu to miejsce dla chłopaka. A wiemy, że niechętnie lubią mieć porządek. Jednak można temu zapobiec, wstawiając zamykane kosze, które równocześnie mogą posłużyć, jako pufy do siedzenia. Obowiązkowo musi być regał albo półka na kolekcję resoraków, które można dumnie prezentować swoimi kolegom. Projektując należy wziąć pod uwagę wielkość przestrzeni i przede wszystkim wydzielenie stref, w których będzie zabawa, nauka i odpoczynek. Kolejnym istotnym elementem jest to, że urządzając powinniśmy tak to zrobić, by w przyszłości można było rozbudować lub coś zlikwidować do potrzeb i wymagań rosnącego dziecka.

Młodzieńcze prawa w pokoju

 

Pokój dla nastolatka to już bardziej wyszukane motywy. To nielatające słonie Bambo, czy pies Pluto albo myszka Miki. To kolekcjonerzy puszek po piwie, tysiące kapsli, oczywiście zdobyte od taty albo wujka, poustawiane na regałach w szeregu lub porozwieszane na ścianie. Stanowią pokaźną kolekcję, która nieustannie się powiększa. To szereg akcesoriów wojskowych. Plakaty z idolami aktorów, którzy wzbudzają zaufanie i podziw. Stanowią dla nich wzór do naśladowania. Kolory w pokoju dominują raczej ciemne, może to być biały z mocnymi akcentami czarnego, by podkreślić na przykład charakter właściciela pokoju. Pokój nastolatka nie może być słodki, jak cukierek tylko musi mieć coś w sobie, przyciągać oko i intrygować każdego odwiedzającego.

Istnieje wiele inspiracji na podstawie, których można stworzyć bardzo ciekawe połączenia, czy to z filmu, jakiś wycinek sceny, czy wszystko, co dotyczy danego idola. Najważniejszą rzeczą przy projektowaniu pokoju dla dziecka zarówno dla dziewczynek, czy chłopców trzeba pamiętać o tym, że nie urządzamy dla siebie tylko dla dziecka i ono decyduje, jakie elementy będą zdobiły jego pokój. Warto wspólnie usiąść do tego i spisać wszystkie pomysły a potem coś z tego wybrać. Sukcesem jest już to, że obie strony razem robią plany projektów.

One comment

  1. Moim marzeniem, kiedy byłam dzieckiem, było łóżko piętrowe, o które prosiłam rodziców. Skoro i tak dzieliłam pokój z siostrą, to przynajmniej chciałam coś z tego mieć. Chciałam to oczywiście zrekompensować dzieciom i jakieś trzy lata temu kupiłam je dla moich. Problem w tym, że jak mała podrosła, to ona też koniecznie chciała spać na piętrze, więc wybuchały kłótnie. Co więc z tego, że zaoszczędziłam na miejscu w pokoju i była to udana aranżacja, skoro nie było świętego spokoju?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *