Pokój dziecięcy oazą przytulności

Każdy z nas marzy o tym, aby mieć w domu swój własny kąt. Jedni lubią się zaszyć w swoim kąciku komputerowym, inni w domowej bibliotece wśród ukochanych książek, a dla jeszcze innych ostoją jest krzesło w rogu, pod oknem przy kuchennym stole. Nie tylko dorośli potrzebują kawałka przestrzeni tylko dla siebie. Również dzieci, zarówno te malutkie, młodsze, starsze i te całkiem już duże potrzebują miejsca w domu, które jest tylko i wyłącznie ich królestwem.

[ad name=”gora”]

Czysty i pachnący pokój niemowlaka

Swój własny kącik powinien mieć już nawet niemowlak. Często zdarza się, że dla własnej wygody i komfortu psychicznego pierwsze miesiące życia nowonarodzone niemowlę spędza w sypialni rodziców. Nawet w takiej sytuacji warto wydzielić i urządzić dziecku kącik w pokoju, który będzie należał tylko do niego. Jeśli nasz maluszek ma od urodzenia swoje własne królestwo, zadbajmy o odpowiedni wystrój i umeblowanie pokoiku. Pokój dziecka powinien stwarzać nastrój ciepła i przytulności. Dziecko powinno czuć się bezpiecznie i komfortowo. Obecnie producenci mebli prześcigają się w wymyślaniu coraz to atrakcyjniejszych kolekcji mebli stworzonych specjalnie dla dzieci. Nowoczesne meble ułatwiają również opiekę nad dzieckiem, są wykonane z przyjaznych dla dziecka materiałów, a ich solidne wykonanie gwarantuje bezpieczeństwo podczas ich użytkowania. Pastelowe barwy wypełnią pokój spokojem i harmonią tak potrzebnymi nowonarodzonemu maleństwu.

Zabawa na całego

Zazwyczaj, gdy nasz niemowlak kończy pierwszy rok swojego życia postanawia aktywnie zacząć zdobywać świat i uczestniczyć w życiu codziennym. Jest to okres zdobywania wielu, nowych umiejętności, wypełniony od rana do wieczora zabawą. Etap ten trwa nieprzerwanie, aż do momentu wkroczenia w szkolne progi. Często zdarza się, że po całym dniu zabawy pokój malca wygląda, jakby przeszło przez niego tornado. W tym wieku królestwo malca odgrywa bardzo ważną rolę w jego życiu. Aby maluszek z przyjemnością spędzał czas w swoim pokoju  zadbajmy o jego wystrój. Przede wszystkim postarajmy się zapewnić dziecku jak największą powierzchnię do zabawy, nawet jeśli wiązałoby się to z potrzebą generalnego przemeblowania. Dekoracje i wystrój pokoju powinien być nadal utrzymany w tonie dziecięcym. Ściany można ozdobić specjalnymi, dużymi naklejkami przedstawiającymi postacie z ulubionej bajki. W przytulnie urządzonym pokoju maluch z radością będzie zasypiał i bawił się.

Czas na naukę

Gdy dziecko wkracza w świat nauki pora na zmiany w jego pokoju. Mimo, iż dzieci w wieku szkolnym potrafią bawić się długimi godzinami to należy stworzyć dziecku również warunki do nauki. Dziecko z przyjemnością będzie odrabiać lekcje, jeśli w jego królestwie znajdzie się specjalnie do tego wyznaczone miejsce. W dalszym ciągu należy pozostawić miejsce do zabawy. Nie protestujmy, jeśli nasza uczennica czy uczeń zaprosi do siebie koleżankę, kolegę i będą chcieli zamknąć drzwi do swojego pokoju. Dziecko w tym wieku zaczyna traktować swój pokój jako coś bardzo prywatnego. Powinno samo już dbać o utrzymanie porządku w pokoju, warto zakupić kilka plastikowych pudełek, aby ułatwić mu segregację swoich skarbów.

Królestwo nastolatka

Gdy nasze dziecko powoli zaczyna wkraczać w świat dorosłości na pewno będzie chciało przeprowadzić radykalne zmiany w swoim pokoju. Pora rozstać się z wszystkimi pozostałymi jeszcze w pokoju motywami dziecięcymi. Nowy wystrój pokoju powinniśmy uzgodnić razem z dzieckiem. Pozwólmy zdecydować nastolatkowi o kolorze ścian, nawet jeśli wybrany przez niego kolor zupełnie nam nie pasuje. Przecież nam też nikt nie narzuca jakiego koloru mają byś ściany w naszej oazie, czyli sypialni. Nastolatek spędza w swoim pokoju bardzo dużo czasu, jest to jego świat i jego królestwo. Często zbuntowany, według niego przez nikogo nie rozumiany, w swoim pokoju czuje się bezpiecznie. Pokój nastolatka powinien zapewniać komfort nauki, ale również wypoczynku.

Dzieci, tak samo jak dorośli, już od najmłodszych lat odczuwają potrzebę posiadania własnego kącika, który jest jego prywatnym królestwem i oazą dającą poczucie bezpieczeństwa. Pamiętajmy, aby wystrój pokoju zmieniać wraz z dorastaniem naszej pociechy. Wyposażenie pokoju, jego kolorystyka, czy też elementy ozdobne powinny być dostosowane do aktualnych potrzeb naszego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *