Świeże pomidory z własnej szklarni

Szklarnia zajmuje nieco miejsca w ogrodzie, ale w zamian oferuje nam wiosenne nowalijki oraz umożliwia uprawę roślin egzotycznych. Kapryśna pogoda często płata figla ogrodnikom. Gdy już cieszymy się z pierwszych, przedwiosennych oznak nadchodzącego urodzaju, to wystarczy jedna, bardzo zimna majowa noc, aby nasza radość zamieniła się w smutek i złość. Budowa szklarni jest gwarancją na to, że nasz trud i praca włożone w uprawę warzyw i pielęgnację roślin nie pójdą na marne.

Jaka szklarnia?

Wielkość i rodzaj szklarni zależy przede wszystkim od ilości miejsca, jaką chcemy przeznaczyć pod budowę. Szklarnie przydomowe mają najczęściej około 10 – 15 m2. Taka powierzchnia pozwoli na uprawę najważniejszych warzyw, roślin oraz ziół. Szklarnia powinna zostać umiejscowiona w dobrze nasłonecznionym miejscu, najlepiej od strony południowej. Najbardziej praktyczne są szklarnie prostokątne z dwuspadowym dachem. Praktykowane są również szklarnie okrągłe, ale ich forma sprawia, że taka budowla jest bardziej szklarnia ozdobną, niż użytkową. Szklarnie można kupić gotową, ale jeśli komuś drobne roboty budowlane nie sprawiają problemów, to można pokusić się na samodzielną budowę szklarni. Konstrukcja szklarni ma formę szkieletu wykonanego z drewna lub metalu. Całość wykańcza się najczęściej taflami szkła. W prostszej wersji, zamiast szkła można zastosować tak zwany tunel foliowy. Należy pamiętać o zapewnieniu dostępu powietrza do szklarni, poprzez montaż uchylnych okien. Dobrym rozwiązaniem jest również wydzielenie przedsionka. Zapobiega to przedostawaniu się zimnego powietrza do wnętrza szklarni podczas otwierania drzwi.

Odpowiednia temperatura

Czynnikiem zapewniającym hodowlany sukces w szklarni jest temperatura utrzymywana na odpowiednio wysokim poziomie. Wydawać by się mogło, że im wyższa tym lepiej. Ale należy pamiętać o tym, że zbyt wysoka temperatura hamuje wzrost roślin. W lecie nie powinna ona przekraczać 35 stopni. W upalne dni jest to dość trudne, dlatego warto wyposażyć ściany szklarni w kurtynę zacieniającą czy też rolety. W pozostałym okresie szklarnia zazwyczaj wymaga dogrzewania. Najważniejszą sprawą jest uchronienie roślin szklarniowych przed minusową temperaturą. Dlatego przed zimą, należy dokładnie sprawdzić stan szklarni, konieczne jest uszczelnienie wszelkich szpar oraz zaklejenie pęknięć w szybach. Ogrzewanie tylko wtedy będzie miało sens, gdy ciepło nie będzie uciekać z wnętrza szklarni. Ponadto przeciągi bardzo źle wpływają na „stan zdrowotny” roślin. W jaki sposób ogrzewać szklarnię? Najlepszym rozwiązaniem jest montaż instalacji grzewczej podłączonej do centralnego ogrzewania. Ponadto w szklarni można umieścić piecyki elektryczne lub gazowe.

Wnętrze szklarni

Wnętrze szklarni jest tak samo ważne jak jej konstrukcja. Nie może panować tu nieład. Rośliny powinny być rozmieszczone w uporządkowany sposób. Zachowanie porządku i czystości w szklarni znacznie ułatwia codzienne prace. Wprawdzie rośliny szklarniowe są o wiele mniej narażone na choroby, niż rośliny rosnące na zewnątrz, ale nie można wykluczyć obecności nieproszonych gości w szklarni. Bardzo ważna jest codzienna obserwacja stanu roślin i szybka reakcja w razie zauważenia jego pogorszenia. Należy również pamiętać o nawadnianiu ziemi. W tym celu można wykorzystać zwykły wąż ogrodniczy lub zamontować specjalne urządzenia nawadniające. Wyposażenie szklarni w stoły szklarniowe oraz półki pozwoli na lepsze zagospodarowanie przestrzeni i utrzymanie porządku.

W szklarni możemy hodować nie tylko zdrowe pomidory i ogórki. Sporym wyzwaniem może okazać się próba hodowli owoców cytrusowych, takich jak fig, cytryn, kiwi, mandarynek. Własna szklarnia może okazać się nie tylko sposobem na otrzymywanie pełnych zdrowia warzyw i ziół, ale może również stanowić niemała frajdę dla jej użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *