Główna / Aranżacja wnętrz / Projektowanie kuchni

Projektowanie kuchni

Kuchnia to miejsce niezwykle ważne w każdym domu, dlatego też warto zadbać o to, by była ona dobrze zaprojektowana. Przez dobrze zaprojektowaną kuchnie rozumie się przede wszystkim wnętrze, które nie tylko będzie się dobrze prezentować przy pokazywaniu mieszkania czy domu znajomym, ale również będzie funkcjonalne i ułatwi nam codzienne przygotowywanie posiłków.

Rozplanowanie kuchni

Właściwe wykorzystanie przestrzeni

Jeśli nie za bardzo znamy się na projektowaniu wnętrz możemy poprosić o pomoc kogoś, kto jest specjalistą w tej dziedzinie, jednak nawet decydując się na takie rozwiązanie warto co nieco wiedzieć o urządzaniu kuchni. Najważniejszą kwestią jest mądre wykorzystanie przestrzeni. W małych kuchniach powinniśmy zadbać przede wszystkim o to, by jak najlepiej wykorzystać każdy centymetr sześcienny pomieszczenia. Powinniśmy zrezygnować zatem z wielkich lodówek czy zajmujących większość miejsca szafek, ponieważ może okazać się, iż po prostu nie zdołamy tego wszystkiego pomieścić w jednym pomieszczeniu.

Układ mebli w kuchniWarto zacząć więc od dokładanego wymierzenia pomieszczenia, zaplanowania z uwzględnieniem zasad ergonomii gdzie umieścimy najważniejsze elementy wyposażenia naszej kuchni takie jak kuchenka czy zlewozmywak, nie zapominając o tym iż aby je ulokować we wnętrzu potrzebne będą nam odpowiednie rury gazowe i wodociągowe. Warto również pomyśleć o tym, w jaki sposób będziemy chcieli zaaranżować ściany i podłogę. Obecnie bardzo popularne są płytki, decydując się na taki wybór musimy jednak wybrać odpowiednie kolory. Można tu wprawdzie eksperymentować, należy jednak mieć na uwadze, iż wybierając ekstremalne rozwiązania narażamy się na to, iż później będziemy mieli trudności z dobraniem pasującego koloru szafek czy też sprzętu gospodarstwa domowego.

Jakie materiały

Wybierając płytki warto również pomyśleć o ich wielkości. Niektórzy chętnie skuszą się na nieco mniejsze, acz efektownie wyglądające kafelki, inni woleć będą większe, które nie wymagają tak długiego procesu układania. Warto wiedzieć również, iż większość osób wykłada płytkami tylko jedną bądź dwie ściany, z reguły ten, na których znajdują się szafki kuchenne. Pozostałe ściany z kolei można bardzo różnie zagospodarować. Część projektantów wybierze dość popularne panele, inni z kolei woleć będą tapety czy też po prostu gładką, pomalowaną na pasujący kolor ścianę.

Co na podłogę ?

Co na podłogę w kuchniWarto również pomyśleć o tym, co położymy na podłogę, w końcu era gumowych, imitujących kafelki materiałów dawno już minęła, a w większości domów na kuchennych podłogach znaleźć możemy po prostu płytki. Jest to bardzo dobre i funkcjonalne rozwiązanie, jednak należy mieć na uwadze również to, iż kiedy jakiekolwiek szklane naczynie spadnie na wyłożoną płytkami posadzkę, po prostu rozsypie się w drobny mak.

Jeśli chodzi o meble kuchenne, to coraz częściej robione są one na wymiar, zawsze jednak możemy skorzystać z rozwiązania, zaproponowanego nam przez producentów mebli, w tym przypadku warto zapoznać się z typowymi wymiarami mebli kuchennych, ponieważ mogą one mieć wymierny wpływ na cenę zestawu. Nierzadko w salonach meblowych znajdziemy bowiem segment kuchenny, który od razu przypadnie nam do gustu.

Warto również pomyśleć o sprzęcie, takim jak bardzo przydatna dziś mikrofalówka, niezbędna w każdym domu lodówka czy dla wielu wciąż luksusowa zmywarka do naczyń. Informacje na temat sprzętu AGD można znaleźć w tej kategorii naszego serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.