Główna / Aranżacja wnętrz / Projektowanie pomieszczeń – Wystrój wnętrza kuchni.

Projektowanie pomieszczeń – Wystrój wnętrza kuchni.

Od zarania dziejów kuchnia to jeden z podstawowych pomieszczeń w każdym domu, gdzie zarówno przygotowywano oraz spożywano posiłki, to swego rodzaju ognisko domowe. Nawet na wsiach gdzie zazwyczaj dom składał się z jednej izby, w innym pomieszczeniu gospodarczym była tworzona tak zwana kuchnia letnia, aby ognisko domowe oraz centrum do wykonywania wszelkiego rodzaju posiłków czy też przetworów zostało zachowane.

Przykładowa kuchnia
Dawniej kuchnia najbardziej kojarzyła się z typową kuchnią węglową, pod którą było rozpalane, ab y uzyskać ciepło na zagranie wody, czy też na ugotowanie zupy, dziś zaś wszelkiego rodzaju kuchnie węglowe zastąpione zostały kuchenkami gazowymi oraz elektrycznymi. Znaczenie kuchni jednak się nie zmienia i jest ono dalej centrum każdego domu, bez którego gospodyni domowa nie mogłaby się obyć. Dlatego tak ważne jest właściwe wyposażenie oraz umeblowanie kuchni, aby wystrój jego wnętrza odpowiadał naszym oczekiwaniom, aby był przestronny i jasny, bowiem wykonywanie wszelkich czynności w takim pomieszczeniu jest przyjemniejsze i mniej męczące.

Podstawowe funkcje kuchni

Kuchnia to przede wszystkim pomieszczenie funkcjonalne, w którym powinna znaleźć się wspomniana wcześniej kuchenka, lodówka oraz niezbędna ilość szafek do przechowywania naczyń, talerzy oraz żywności, jeżeli nasza kuchnia jest wyjątkowo duża możemy również umiejscowić w niej zmywarkę, czyli nowoczesne urządzenie dwudziestego wieku. Niezależnie od tego na jakie wyposażenie się zdecydujemy, najważniejsze aby było ono prawidłowo rozmieszczone, abyśmy mięli swobodny dostęp do każdej z szafek, do zlewu oraz do lodówki, skąd pobieramy produkty do wykonywania potraw na kuchence. Jeżeli zaś chodzi o zasady ustawiania urządzeń w kuchni, dobrze kiedy po jednej stronie zlewu znajduje się kuchenka, zaś po drugiej zmywarka, bowiem dostęp do tych urządzeń powinien być swobodny i bliski bezpośrednio od zlewu. Wtedy zwyczajne nastawianie wody na herbatę, bądź wkładanie brudnych naczyń ze zlewu do zmywarki, będzie przyjemnymi i szybkimi czynnościami wykonywanymi po kilkanaście razy na dzień.

Wystrój kuchniJeżeli nasza kuchnia jest wyjątkowo przestronna, powinniśmy się zastanowić czy nie połączyć jej z aneksem jadalnym, co również ułatwi nam pracę w tym pomieszczeniu oraz sprawi, że stanie się ona miejscem spotkań całej rodziny na posiłkach. Wtedy zazwyczaj na jednej ze ścian znajdują się wszystkie potrzebne meble oraz urządzenia kuchenne, zaś na przeciwległej ścianie jest umiejscowiony kącik jadalny. Doskonale w takich układach sprawdza się barek w kuchni. Jeżeli nasza kuchnia jest naprawdę duża możemy również stół z krzesłami ustawić na samym środku, dzięki czemu uzyskamy większy efekt przytulności całego pomieszczenia, wtedy również centralnie nad stołem powinien znajdować się żyrandol oświetlający go podczas spożywania posiłków, jak również podczas wykonywania innych czynności domowych.

Systematyczne podejście

Zanim zaprojektujemy wnętrze całej kuchni, warto przedstawić swoją wizualizację na rysunku, dzięki któremu nasza kuchnia będzie odpowiednio i szczegółowo dopracowana, a jej wnętrze będzie zaprojektowane dokładnie według naszych potrzeb i upodobań. Do tego typu zadań idealnie nadają się programy do aranżacji wnętrz. Najważniejsze zasady zaś urządzania kuchni to bezpieczeństwo, łatwość i oszczędność w poruszaniu się po całym wnętrzu, czyli maksymalna funkcjonalność pomieszczenia. Kiedy mamy już określone pomieszczenie na kuchnię, warto w niej wydzielić jeden kąt w kształcie trójkąta, gdzie będziemy mogli przechowywać wszystkie produkty, przygotowywać oraz gotować, zatem będzie to kąt w którym powinna znaleźć się również kuchenka. Dlatego właśnie istnieje zasada, aby zlewozmywaka oraz kuchenki nie umieszczać na ścianach przeciwległych, lecz na jednej ścianie, najlepiej w kącie tworzącym kształt litery L. Jeżeli zaś chodzi o ustawienie lodówki, powinna ona znaleźć się z dala od źródła ciepła, czyli zupełnie na innej ścianie niż nasza kuchenka.

Kuchnia pod kątem oświetlenia

W projektowaniu kuchni równie ważnym czynnikiem, jeżeli nie najważniejszym jest odpowiednie oświetlenie. Należy tutaj pamiętać o oświetleniu ogólnym oraz o oświetleniu miejscowym, szczególnie tam gdzie znajduje się blat do przygotowywania wszelkich posiłków, kuchenka oraz zlew. Tak zwany okap jest nie tylko doskonałym pochłaniaczem wszelakich zapachów, ale również doskonałym oświetleniem tej części kuchni. Również w projekcie kuchni powinniśmy uwzględnić odpowiednią liczbę kontaktów, abyśmy mogli swobodnie podłączyć kuchenkę, lodówkę oraz zmywarkę oraz abyśmy mięli wiele kontaktów w zapasie na podłączanie innych małych urządzeń gospodarstwa domowego używanych na co dzień w kuchni.

Tak samo ważnym czynnikiem naprzeciw oświetlenia, jest również wentylacja, czyli wspomniany wcześniej okap do odprowadzania zbędnych zapachów oraz kratka wentylacyjna, na tyle duża aby swobodnie pochłaniała wszystkie zapachy. W tym przypadku ważnym elementem jest również duże okno kuchenne ze swobodnym i stałym dostępem do możliwości jego otwarcia.

Aranżacja kuchni

Praktyka i estetyka

Kiedy urządzamy wnętrze naszej kuchni, podstawowe kryteria wyboru oraz wystroju tego wnętrza mają zawsze podtekst praktyczny, choć zależy nam również o gustownym i eleganckim wystroju wnętrza kuchni, dlatego pamiętajmy iż wystrój kuchni jest tak samo ważny jak wystrój salonu, czy sypialni, bowiem jest to jedno z wielu pomieszczeń naszego domu, w którym powinniśmy czuć się dobrze, a które z pozostałymi pomieszczeniami stanowi nieodłączną całość. Kuchnia to nie tylko szafki kuchenne oraz sprzęty gospodarstwa domowego, to również miejsce na ozdoby, takie jak wazony, suszki, miejsce za szkłem na zastawę stołową oraz inne elementy dekoracyjne wybrane według naszych własnych upodobań oraz pasujące do wystroju całego wnętrza.

Pomysł na kuchnię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.