Główna / Aranżacja wnętrz / Przestrzeń w kuchni.

Przestrzeń w kuchni.

Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń, w którym chcąc nie chcąc umieścić będziemy musieli bardzo dużo sprzętów, warto więc zatroszczyć się o to, by dostępną przestrzeń zagospodarować jak najlepiej i jak najrozsądniej. Mowa tu nie tylko o odpowiednim ustawieniu mebli, ale również ich wykorzystaniu.

Jak rozplanować kuchnię

Kilka faktów o których warto pamiętać

Ergonomia w kuchni

Podstawową oraz oczywistą rzeczą, według zasad ergonomii  jest to że meble kuchenne powinny mieć zwarty charakter. Mają one przeznaczenie użytkowe a w tej formie sprawdzają się najlepiej. Na ile pozwala kształt pomieszczenia kuchennego stosuje się różne rodzaje zabudowy – w linii prostej, w kształcie L, lub U. Rozrzucenie mebli po całym wnętrzu może okazać się bowiem niefunkcjonalne. Istnieje jedyny wyjątek od tej reguły którym jest wyspa kuchenna, jednak i jej pozycja nie powinna być dobierana drogą przypadku.

Urządzając kuchnie warto również pomyśleć o stole, który zagwarantuje nam przestrzeń, przy jakiej będziemy mogli wspólnie z rodziną zasiadać do codziennego posiłku. Nie każdy ma bowiem na tyle duże mieszkanie, by móc pozwolić sobie na wydzielenie pomieszczenia jadalnego. W takim wypadku rozsądne umieszczenie stołu w kuchni będzie bardzo istotne.

Kolejnym krokiem jeśli chodzi o wykorzystanie przestrzeni kuchennej, warto również zatroszczyć się o to, jak zagospodarujemy nasze szafki. Dość rozsądnym, prezentowanym w wielu poradnikach dla gospodyń domowych rozwiązaniem jest umieszczanie naczyń i innych przyrządów strefami. Garnki i patelnie warto umieścić w szafkach, znajdujących się w pobliżu kuchenki, dzięki temu znacznie poprawi się komfort naszej pracy w kuchni.

Zmywarkę bardzo dobrze jest umieścić w pobliżu szafek z talerzami i szklankami, co pozwoli nam uniknąć sytuacji, w której będziemy musieli biegać z jednego końca pomieszczenia na drugą, by przenieść czyste czy też brudne naczynia.
Zmywarka w kuchniJeśli chodzi o osoby, które mają niewielkie kuchnie, warto tu zadbać przede wszystkim o funkcjonalność, wydzielenie przestrzeni, w której będziemy mogli swobodnie przyrządzać codzienne posiłki, zadbać o to, by szafki nie były zagracone zbyt wieloma przedmiotami, gdyż to właśnie na nich będziemy musieli przygotowywać większość posiłków.

Czasami wskazane jest zrezygnować z niektórych sprzętów, by zapewnić sobie lepszy komfort pracy. Nie musimy w końcu pokazywać całemu światu naszych  garnków czy zestawu obiadowego.
Osobom które mają do swojej dyspozycji niewielkie pomieszczenie kuchenne można polecić decyduje się na mały trik. W znajdujących się w pomieszczeniu szafkach właściciele niewielkiego pomieszczenia trzymają tylko naczynia i sprzęty, których używają na co dzień, natomiast pozostałe, odświętne przyrządy umieszczone są w zabudowanych szafach na przedpokoju czy też w salonie.

Salon z kuchnią

Kolejną alternatywą jest połączenie salonu z aneksem kuchennym, wówczas w części salonu wydzielana jest przestrzeń, w której umieszczony jest stół jadalny, gdzie cała rodzina może wspólnie spożywać posiłki.
Jak już wspomniałam, w kuchniach znajdujących się w osobnym pomieszczeniu bardzo często również nie brakuje stołów, a jeśli nie są one używane do spożywania wspólnych posiłków, to przynajmniej można użyć ich do przygotowywania ciasta czy też przyrządzania większego, wielodniowego posiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.