Główna / Aranżacja wnętrz / Przestrzeń w kuchni.

Przestrzeń w kuchni.

Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń, w którym chcąc nie chcąc umieścić będziemy musieli bardzo dużo sprzętów, warto więc zatroszczyć się o to, by dostępną przestrzeń zagospodarować jak najlepiej i jak najrozsądniej. Mowa tu nie tylko o odpowiednim ustawieniu mebli, ale również ich wykorzystaniu.

Jak rozplanować kuchnię

Kilka faktów o których warto pamiętać

Ergonomia w kuchni

Podstawową oraz oczywistą rzeczą, według zasad ergonomii  jest to że meble kuchenne powinny mieć zwarty charakter. Mają one przeznaczenie użytkowe a w tej formie sprawdzają się najlepiej. Na ile pozwala kształt pomieszczenia kuchennego stosuje się różne rodzaje zabudowy – w linii prostej, w kształcie L, lub U. Rozrzucenie mebli po całym wnętrzu może okazać się bowiem niefunkcjonalne. Istnieje jedyny wyjątek od tej reguły którym jest wyspa kuchenna, jednak i jej pozycja nie powinna być dobierana drogą przypadku.

Urządzając kuchnie warto również pomyśleć o stole, który zagwarantuje nam przestrzeń, przy jakiej będziemy mogli wspólnie z rodziną zasiadać do codziennego posiłku. Nie każdy ma bowiem na tyle duże mieszkanie, by móc pozwolić sobie na wydzielenie pomieszczenia jadalnego. W takim wypadku rozsądne umieszczenie stołu w kuchni będzie bardzo istotne.

Kolejnym krokiem jeśli chodzi o wykorzystanie przestrzeni kuchennej, warto również zatroszczyć się o to, jak zagospodarujemy nasze szafki. Dość rozsądnym, prezentowanym w wielu poradnikach dla gospodyń domowych rozwiązaniem jest umieszczanie naczyń i innych przyrządów strefami. Garnki i patelnie warto umieścić w szafkach, znajdujących się w pobliżu kuchenki, dzięki temu znacznie poprawi się komfort naszej pracy w kuchni.

Zmywarkę bardzo dobrze jest umieścić w pobliżu szafek z talerzami i szklankami, co pozwoli nam uniknąć sytuacji, w której będziemy musieli biegać z jednego końca pomieszczenia na drugą, by przenieść czyste czy też brudne naczynia.
Zmywarka w kuchniJeśli chodzi o osoby, które mają niewielkie kuchnie, warto tu zadbać przede wszystkim o funkcjonalność, wydzielenie przestrzeni, w której będziemy mogli swobodnie przyrządzać codzienne posiłki, zadbać o to, by szafki nie były zagracone zbyt wieloma przedmiotami, gdyż to właśnie na nich będziemy musieli przygotowywać większość posiłków.

Czasami wskazane jest zrezygnować z niektórych sprzętów, by zapewnić sobie lepszy komfort pracy. Nie musimy w końcu pokazywać całemu światu naszych  garnków czy zestawu obiadowego.
Osobom które mają do swojej dyspozycji niewielkie pomieszczenie kuchenne można polecić decyduje się na mały trik. W znajdujących się w pomieszczeniu szafkach właściciele niewielkiego pomieszczenia trzymają tylko naczynia i sprzęty, których używają na co dzień, natomiast pozostałe, odświętne przyrządy umieszczone są w zabudowanych szafach na przedpokoju czy też w salonie.

Salon z kuchnią

Kolejną alternatywą jest połączenie salonu z aneksem kuchennym, wówczas w części salonu wydzielana jest przestrzeń, w której umieszczony jest stół jadalny, gdzie cała rodzina może wspólnie spożywać posiłki.
Jak już wspomniałam, w kuchniach znajdujących się w osobnym pomieszczeniu bardzo często również nie brakuje stołów, a jeśli nie są one używane do spożywania wspólnych posiłków, to przynajmniej można użyć ich do przygotowywania ciasta czy też przyrządzania większego, wielodniowego posiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *