Przykłady oświetlenia w kuchni.

Oświetlenie w kuchniOświetlenie to bardzo ważna część wystroju każdego wnętrza, należy pomyśleć o nim również urządzając kuchnie. Nie zawsze o oświetlenie będziemy musieli zadbać w taki sam sposób. Wszystko zależy od tego, czy kuchnia w naszym domu będzie osobnym pomieszczeniem, czy też będzie otwarta na salon bądź jadalnie. W pierwszym przypadku musimy patroszyć się o jak najlepsze oświetlenie wnętrza.
[ad name=”gora”]

Rodzaje oświetlenia

Najpopularniejsze są oczywiście lampy wiszące, które nie tylko nie zajmują dodatkowego miejsca, ale również, a może przede wszystkim dają znakomite oświetlenie całego wnętrza.Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie powinniśmy przygotować się na to, iż jest to wyjście dość drogie, gdyż coraz popularniejsze dziś lampy na świetlówki są dość drogie, a ceny lepszych modeli oscylują w okolicach co najmniej tysiąca złotych. Cóż, oczywiście zawsze możemy po prostu wkręcić jedną, tanią żarówkę i cieszyć się światłem, jednak bez wątpienia nasza kuchnia nie będzie prezentowała się wówczas zbyt elegancko. Jeśli zatem nie jesteśmy za wyborem kojarzących się niektórym ze szkolnymi klasami lamp, zawsze możemy wybrać nieco bardziej staromodny, acz wciąż powszechnie stosowany w wielu wnętrzach żyrandol.
Od nas zależy jaki model wybierzemy, warto wiedzieć jednak, iż w wielu sklepach z oświetleniem znajdziemy bogatą ofertę żyrandoli kuchennych. Jeszcze kilka lat temu bardzo modne były te, dzięki którym mogliśmy samodzielnie regulować wysokość zawieszenia lampy.

Światło w kuchniNie ulega wątpliwości, iż w kuchni bardzo rzadko będziemy mogli natknąć się na lampy stojące, są one bowiem bardzo mało funkcjonalne, a na dodatek zajmują trochę miejsca. Nie dają również zbyt rozległego światła, podobnie sprawa ma się z popularnymi ostatnio lampami halogenowymi, jednak w wielu kuchniach mogą okazać się one znakomitym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy w naszym mieszkaniu dominują skosy i na dodatek kuchnia nie jest zbyt duża.

Jeśli jednak nasza kuchnia połączona jest z salonem czy też jadalną, możemy nieco inaczej zaaranżować oświetlenie tego pomieszczenia. Główne źródło światła powinno oczywiście znajdować się w salonie czy też jadalni, jako że z pewnością tam będzie o wiele bardziej potrzebne. Wówczas w kuchni możemy wybrać nieco słabsze żarówki, czy też zainstalować mniej lamp. Warto również wiedzieć, że niektórzy wybiorą tylko jedną lampę dla całego pomieszczenia, a zatem kuchnia i aneks oświetlone będą przez to samo źródło światła. Takie rozwiązanie może okazać się funkcjonalne szczególnie w małych wnętrzach o niewielkim metrażu.

Jakiegokolwiek rozwiązania byśmy nie wybrali, warto mieć na uwadze to, iż wielkość i jasność oświetlenia w naszej samodzielnej czy też połączonej z innym pomieszczeniem kuchni zawsze będziemy mogli regulować za pomocą żarówek o odpowiedniej mocy, czy też z odpowiednio barwionym szkle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *