Robot kuchenny – pomocnik każdej gospodyni

Obecnie, robot kuchenny jest w posiadaniu praktycznie każdej gospodyni domowej. Jednak nie każda z nich potrafi docenić jego walory i korzystać z jego pomocy. A naprawdę warto. Bo to jedno urządzenie potrafi bardzo dużo i może nas wyręczyć w wielu codziennych czynnościach skracając tym samym nasz czas spędzony w kuchni. Cóż takiego może dokonać owy pomocnik i na co zwracać uwagę podczas jego zakupu?

Rodzaje robotów kuchennych

W zależności od naszych oczekiwań i potrzeb robot kuchenny może być niewielkim urządzeniem lub wielofunkcyjnym kombajnem o dość sporych rozmiarach. Wśród robotów kuchennych na uwagę zasługują rozdrabniacze, miksery oraz urządzenia wieloczynnościowe, inaczej nazywane malakserami. Rozdrabniacz, inaczej zwany blenderem, to stosunkowo niewielkie urządzenie, ale niezwykle przydatne podczas codziennych zmagań w kuchni. Składa się z pojemnika wyposażonego w nóż obrotowy i przytwierdzonego do korpusu zawierającego silnik. Dzięki niemu możemy na przykład bez łez rozdrobnić cebulę, posiekać zioła, poszatkować warzywa na sałatkę, zrobić aksamitnie gładki sos lub krem, zmielić zupkę dla dziecka czy też gotowane mięso, a nawet pokruszyć kostki lodu.

Miksery przydatne są przede wszystkim w czynnościach związanych z przygotowywaniem wypieków. Dzięki nim z łatwością zrobimy jednolitą, gładką masę do tortu czy też dokładnie zmieszamy składniki ciasta. Najpopularniejsze są tradycyjne miksery ręczne, ale o wiele większy komfort zapewniają miksery nie wymagające pracy naszych rąk , których korpus przymocowany jest na stałe do podstawki wyposażonej w misę. Nowoczesne miksery wyposażone są w system mieszania wielokierunkowego polegającego na obrocie końcówek wokół własnej osi oraz dodatkowo wokół misy. Malaksery, to urządzenia potrafiące właściwie wszystko. Na tradycyjne wyposażenie malaksera składa się pojemnik wyposażony w przeróżnego rodzaju, wymienialne noże umożliwiające siekanie, krojenie w plastry, obieranie warzyw, przecieranie,  mieszanie, ubijanie piany czy też zagniatanie ciasta. Dodatkowo, malakser może być wyposażony w blender, przystawkę do mielenia mięsa, młynek do kawy czy też sokowirówkę.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Wybierając robota kuchennego musimy przede wszystkim zastanowić się czego od niego oczekujemy. Inne funkcje będą nam przydatne, gdy jesteśmy miłośnikami pieczenia, a inne gdy lubimy przyrządzać sosy i zupy. Czasami bardziej praktyczne jest mniejsze urządzenie, niż wielki kombajn, którego połowy funkcji i tak nie wykorzystujemy. Ważną sprawą jest również wielkość pojemnika, w którym przygotowywane są produkty. Gdy gotujemy tylko dla siebie wystarczy nam urządzenie z mniejszym pojemnikiem, ale gdy dla całej rodzinny, to lepszy będzie pojemnik większy.

Urządzenia kuchenne posiadają różną moc. Jeśli zamierzamy w malakserze wykonywać „ciężkie” prace, na przykład wyrabiać ciasto, to powinna być ona jak największa. Dobrym rozwiązaniem jest również regulowana prędkość obrotów. Otwór, przez który do malaksera będziemy wkładać produkty do obróbki powinien być na tyle duży, abyśmy nie musieli tracić czasu na ich drobne krojenie. Nie bez znaczenie jest również hałas, jaki wytwarzany jest podczas pracy urządzenia. Jeśli na przykład w kuchni urzędujemy wieczorami, gdy dzieci już śpią, to przy zakupie warto zwrócić uwagę na urządzenia jak najcichsze.

Jeśli nasz robot kuchenny stoi zapomniany w szafie, bo ciągle wydaje nam się, że ręcznie wszystko zrobimy szybciej, to czym prędzej przywróćmy go do łask i pozwólmy sobie pomóc. A jeśli dopiero planujemy jego zakup, to najpierw zastanówmy się jakie funkcje będą nam niezbędne. Najlepiej kupować sprzęt sprawdzonych firm. O pomoc w wyborze dobrze jest również poprosić sprzedawcę w sklepie z urządzeniami AGD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *