Rodzaje baterii umywalkowych

Kupując baterię umywalkową można dostać zawrotu głowy od ilości jej rodzajów, typów i wzorów. Wybór odpowiedniej baterii może mieć duże znaczenie podczas jej późniejszego użytkowania. Obecnie, dużą uwagę zwraca się na stosowanie praktyk umożliwiających jak największą oszczędność wody. Ma to znaczenie zarówno ekologiczne, jak i finansowe, gdyż jest to dość istotna sprawa dla naszego portfela. Kiepska bateria może powodować niekontrolowany wyciek wody podczas jej nieużywanie, czyli tradycyjne “kapanie”. Patrząc z innego punktu widzenia, dobrze dobrana bateria zapewnia nam komfort mycia rąk podczas korzystania z niej. Należy zwrócić uwagę, na sposób montowania baterii, mieszania wody, uruchamiania wypływu wody oraz odpowiednią ilość otworów.

[ad name=”gora”]

Sposób montowania baterii umywalkowych

Baterie umywalkowe mogą być montowane na dwa sposoby. Wyróżniamy baterie ścienne oraz sztorcowe (stojące). W starym budownictwie spotkać można głównie baterie ścienne, chyba, że właściciel mieszkania przeprowadził generalny remont i przystosował instalację do montażu baterii sztorcowej. Obecnie stosuje się zarówno baterie ścienne, jak i sztorcowe ze wskazaniem na te drugie, które kojarzą się z nowoczesnością oraz elegancją. Baterie ścienne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na zamontowanie umywalki o dużej powierzchni odkładczej pozwalającej na montaż baterii stojącej. Wyboru sposobu instalacji baterii należy dokonać już przed zakupem umywalki, gdyż te pod baterie sztorcowe mają przygotowany specjalny otwór pozwalający na bezpośredni montaż tego typu baterii.

Bateria jedno- czy dwuuchwytowa?

Tradycyjne baterie dwuuchwytowe wypierane są coraz częściej przez baterie jednouchwytowe. Niewątpliwą zaletą tych pierwszych jest ich stylowy wygląd. Mosiężne uchwyty oraz wylewka są niezastąpione w domu, którego właścicielem jest miłośnik stylu retro. Jeśli jednak zależy nam na jak najmniejszym zużyciu wody, to powinniśmy zapomnieć o istnieniu baterii dwuuchwytowych, a skupić się tylko i wyłącznie na bateriach jednouchwytowych. Baterie te są bardzo wygodne w użytkowaniu, za jednym pociągnięciem uruchamiamy oraz zamykamy wypływ wody. Regulacja temperatury wody jest o wiele prostsza w bateriach jednouchwytowych, niż w bateriach dwu uchwytowych.

Tanie lanie wody

Nowoczesne rozwiązania zastosowane w bateriach umywalkowych pozwalają na zaoszczędzenie naprawdę dużej ilości wody. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo wody marnuje się w nawet kilkusekundowych przerwach pomiędzy korzystaniem z niej. Aby zapobiec laniu się nadmiernej ilości wody można wybrać na przykład baterię z perlatorem. Jest to urządzenie powodujące napowietrzenie strumieni wody, co sprawia, że wydaje on nam się większy. Najbardziej oszczędnym, aczkolwiek drogim rozwiązaniem jest elektroniczna bateria bezdotykowa. Działanie tego typu baterii polega na uruchomieniu wypływu wody w momencie podłożenia pod wylewkę rąk i jego zamknięciu po ich zabraniu. Alternatywnym tańszym rozwiązaniem jest bateria dotykowa odcinająca wypływ wody po określonym czasie, na przykład po 30 sekundach. Ograniczniki wypływu wody to kolejny sposób na jej zaoszczędzenie. Z kolei bateria termostatyczna uruchomi wypływ wody dopiero wtedy, gdy osiągnie ona ustawioną przez użytkownika temperaturę.

Nowoczesne baterie umywalkowe zachwycają swoją formą oraz wyglądem. Nikt dzisiaj nie jest już skazany na mało ciekawe baterie dwuuchwytowe z niebieskim i czerwonym kółeczkiem. Dzisiejsze uchwyty w niczym nie przypominają tych sprzed trzydziestu lat. Baterie jednouchwytowe, to z kolei koniec kłopotów z kapiącymi kranami i marnowaniem wody. Systemy oszczędzania wody stosowane w produkcji baterii umywalkowych mogą spowodować spadek zużycia wody nawet o 80%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *