Główna / Aranżacja wnętrz / Rodzaje czerwieni we wnętrzu

Rodzaje czerwieni we wnętrzu

Kolor czerwony posiada bardzo wiele skojarzeń, jest to barwa symbolizująca namiętność, ogień, krew, energię oraz niepokój. W dawnych czasach kolor czerwony kojarzył się przede wszystkim z niebezpieczeństwem. Dlatego do dnia dzisiejszego znaki drogowe zakazujące bądź ukazujące zagrożenie, mają zazwyczaj czerwone tło. Czerwony z pewnością należy do barw dominujących, wręcz prowokujących oraz kojarzących się z ciągłym ruchem.

Czerwony we wnętrzu

Zastosowanie czerwieni w aranżacji wnętrz

Najczęściej ma swoje zastosowanie w aranżacji wnętrz salonowych, jadalnianych, ale również w sypialniach. Kolor czerwony ma właściwości zachęcające do rozmów, dlatego powinien pojawiać się w typowo dziennych pomieszczeniach, a ponieważ wywołuje namiętność, również stosowany jest we wspomnianych wyżej sypialniach. Mówi się, że czerwień wpływa znacznie na psychikę ludzką, pobudza apetyt, pożądanie oraz chęć do rozmów i spotkań towarzyskich.

Czerwona szafkaGdybyśmy chcieli odnaleźć czerwień w naturze, nie występuje ona tak wyraziście i jaskrawo, raczej przejawia się w delikatnych akcentach, na przykład jako zachód słońca, plam rudawej przechodzącej w czerwień ziemi, jarzębiny w porze jesieni oraz pól maków i innych kwiatów na łąkach. Inaczej czerwień widziana jest w sztuce, gdzie artyści często uzewnętrzniają ten kolor i pokazują go w czystej postaci, jest to kolor wywołujący wiele natchnień oraz energię w artystach.

W wystroju wnętrz powinno używać się barwy czerwonej z umiarem, aby nie przesadzić i za bardzo nie nasycić aranżowanego pomieszczenia. Lepiej jest zastosować czerwień jako delikatny akcent na tle innego koloru, niżeli na odwrót. Czerwień częściej stosowana jest w klimatach miejskich, ponieważ wiejskie domy są częściej wyposażane w kolory natury. Jeżeli chodzi o odcienie czerwonego koloru, to możemy powiedzieć że ciemny, czyli bordo i karmin dodaje wnętrzom ekstrawagancji i przepychu, czysta barwa czerwona idealnie nadaje się zaś do tworzenia czystych i wyrazistych kontrastów. Czerwień w postaci purpury bywa agresywny, jeżeli użyjemy go w zbyt dużej ilości. Niezależnie od tego jakiego odcieniu tego koloru użyjemy, powinniśmy go tonować i stosować z wyjątkową rozwagą.

Czerwień z czernią w salonieW wystroju wnętrz warto korzystać z palety barw czerwonych występujących w przyrodzie, są one łagodniejsze i cieplejsze, dzięki czemu dom staje się przytulniejszy. Terakota w kolorze czerwonego brązu czy mahoniu idealnie nadaje się do wszelkich wnętrz, dodając im nie tylko ciepła, ale również uroku oraz specyficznego klimatu. Również wypalana ceramika to czerwień w naturalnych kolorach przyrody, dzięki czemu wnętrze jest łagodne i przyjazne dla wzroku. Również szkarłat jest odcieniem czerwieni, który z jednej strony jest wyrazisty, z drugiej zaś łagodny i przyjazny, dzięki czemu nadaje się zarówno do jadalni, salonu oraz sypialni. Dodatkowo można go oświetlić blaskiem nastrojowych świec.

Rodzaje czerwieni

Gdybyśmy chcieli rozróżnić rodzaje czerwieni, możemy powiedzieć o czystej czerwieni, bordo i karminie, odcieniu różu oraz o szkarłacie. Najjaskrawsza i najjaśniejsza jest oczywiście czysta czerwień, najbardziej kojarzy się ona z ruchem, energią oraz namiętnością. Kolor ten stosuje się w wystroju wnętrz z wyjątkową ostrożnością, jego nadmiar natomiast może wyjątkowo męczyć wzrok. Kolory bordo oraz karmin są równie intensywnymi odcieniami czerwieni, jednak zawierają zdecydowanie mniej jaskrawości. Kolory te są wyjątkowo eleganckie, sygnalizują przepych, a jednocześnie podkreślają wystrój wnętrz. Kolory te kojarzą się ze stylem rustykalnym, idealnie nadają się do łączenia z błękitem, zielenią bielą oraz złotem. Ostatnim rodzajem czerwieni jest róż, który z jednej strony jest czerwienią, z drugiej zaś tworzy zupełnie inną barwę. Różowy pod zawsze jest kolorem ciepłym, miłym i przyjaznym dla wzroku. Kiedy odpowiednio złamiemy odcienie różu we wnętrzu, uzyskamy wyjątkowy efekt ciepła oraz energii. Różowy nadaje się do łączenia z bielą oraz barwą żółtą, jednak musimy uważać, aby nie przesadzić z tym kolorem we wnętrzu, bowiem często kojarzy się z damską bielizną oraz sferami seksualnymi.

Jak stosować czerwień we wnętrzach

Sofy w czerwieniZ zasad o wystroju wnętrz powinniśmy zapamiętać, że różowa barwa nadaje się najbardziej do słabo oświetlonych pomieszczeń, jest to bowiem najjaśniejsza czerwień spośród powyżej opisanych. Warto czerwień wprowadzać poprzez dywany z aplikacjami w tych barwach, dodają one bowiem wyjątkowego ciepła urządzanemu wnętrzu. Jeżeli sami malujemy przedmioty dekoracyjne, warto je pomalować właśnie na czerwono, bowiem idealnie komponują się we wnętrzu i zwracają na siebie szczególną uwagę. Zaś czerwień w odcieniu bordo oraz karmin idealnie komponują się ze złotem, dlatego taki kontrast warto zastosować w wystroju wnętrz reprezentacyjnych. Jeżeli pragniemy nasze wnętrza wyposażyć w łagodne i nie rzucające się oczy barwy, warto zastosować naturalne odcienie czerwieni, które nadają się do wystroju wnętrz w stylu rustykalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.