Główna / Aranżacja wnętrz / Sposób na oświetlenie i wystrój przedpokoju oraz holu.

Sposób na oświetlenie i wystrój przedpokoju oraz holu.

Wejście do naszego domu to oczywiście przedpokój oraz hol, to właśnie te pomieszczenia stanowią wizytówkę naszego domu, zapraszają do środka, dlatego powinny być urządzone ze szczególną dbałością oraz gustem. Jeżeli potraktujemy przedpokój jako mało znaczące pomieszczenie, bez wyrazu i stylu, każdy kto będzie wchodził do naszego domu, nawet my sami będziemy już na wejściu czuli niesmak oraz widzieli zły efekt urządzonego pomieszczenia. W następnej kolejności oczywiście przechodzimy do kuchni bądź salonu, lecz po złym wrażeniu z początku, czasem nawet najlepiej wyposażone i udekorowane nasze wnętrza mogą nie zrobić na gościach żadnego wrażenia. Nie bez powodu znane jest przysłowie, że „liczy się pierwsze wrażenie”, tak jest zarówno w przypadku poznania drugiego człowieka oraz w przypadku poznania nowego wnętrza.

Wystrój przedpokoju

swiat-przed3Przedpokój od zawsze był traktowany jako pomieszczenie wyłącznie funkcjonalne, jednak należy również pamiętać o jego indywidualnym wystroju, aby funkcjonalność i praktyczność nie przytłumiła i nie zachęciła nas na samym wejściu do domu.Ponieważ pomieszczenie będące przedpokojem oraz holem w naszym domu, ma ogromne znaczenie dla dekoracji całego domu, równie ważne jest również jego odpowiednie oświetlenie. Sposób oświetlenia przedpokoju oraz holu powinien być z jednej strony funkcjonalny, z drugiej zaś powinien zapraszać do środka spokojem, przytulnością i harmonią.

Najlepsze w tym przypadku będą zarówno lampy wbudowane bądź kinkiety na ścianach, jako oświetlenie ogólne, jak również lampy stojące będące oświetleniem miejscowym podkreślającym miejsce rozbierania się oraz pozostawiania wierzchniego okrycia. Przedpokój oraz hol zazwyczaj bywają pomieszczeniami bez okien, które są wąskie i długie, dlatego kameralne i wyjątkowo jasne oświetlenie będzie tutaj jak najbardziej odpowiednie. Musimy bowiem pamiętać, iż pozostałe pomieszczenia domu posiadają oświetlenie naturalne, czyli są za dnia jasne, zatem również nasz przedpokój powinien być kontrastowo dobrany do reszty jasnych pomieszczeń. Należy tutaj unikać szoku oświetleniowego, jaki niestety najczęściej spotykany jest w zwyczajnych przedpokojach oraz holach. Źle oświetlony przedpokój sprawia, że przechodząc do kolejnych pomieszczeń zostajemy porażeni nagłym światłem naturalnych, w efekcie czego mamy przez pewien czas mroczki  i cienie przed oczami. Najlepsze oświetlenie dla przedpokoju to jasne reflektory oraz lampa stojąca, która daje niesamowity blask i sprawia wrażenie naturalnego oświetlenia.

Oświetlenie przedpokoju

Oświetlenie przedpokojuMimo, że na przedpokoju oraz w holu spędzamy najmniejszą ilość czasu, jest to tak samo ważna część domu, jak inne pomieszczenia, a jego oświetlenie oraz wystrój powinny być dostosowane do całości wnętrza, tak aby poszczególne pomieszczenia łączyły się ze sobą w jedną, spójną całość. Najlepiej kiedy przedpokój jest urządzony w ciepłych i przyjaznych barwach, aby pierwsze wrażenie było prawidłowe, aby goście wchodzący do wnętrz naszego domu czuli się ciepło i przytulnie.

Takie poczucie ładu oraz spokoju z pewnością zapewni szafa ubraniowa, bądź cały zestaw szafy, szafki na buty oraz półek z wieszakami, gdzie będziemy mogli zostawiać okrycia wierzchnie oraz buty. Jeżeli wnętrze przedpokoju oraz holu jest wyjątkowo dobrze oświetlone możemy pokusić się o nieco ciemniejsze kolory mebli, jednak zazwyczaj powinniśmy wystrój przedpokoju zachować w jasnych i ciepłych barwach, aby już ciemnych pomieszczeń dodatkowo nie przyciemniać. Z pewnością na miejscu będzie tutaj umalowanie ścian na biało bądź kremowo oraz zastosowanie wielu jasnych elementów dekoracyjnych, jak obrazy, rzeźby czy duże wazony stojące na ziemi. Wszystko oczywiście zależy od powierzchni jaką dysponujemy, im większa powierzchnia przedpokoju, tym ciekawiej możemy ją zaaranżować.

Wracając do oświetlenia przedpokoju oraz holu, zastanówmy się podczas budowy domu, czy nie mamy możliwości wstawienia w suficie bądź którejś ze ścian małego świetlika czy okna, nawet niewielki otwór z wyjściem na świat zewnętrzny może nadać pomieszczeniu zupełnie inne oświetlenie, dzięki czemu nasz przedpokój będzie widny i jeszcze bardziej przyjazny. Najgorszy efekt jaki możemy stworzyć na korytarzu, to ciąg drzwi, niczym jak w hotelu, należy go wtedy ukryć poprzez pomalowanie niektórych drzwi w kolorze ściany oraz poprzez wyróżnienie innych przez ciemniejsze tonacje i barwy.

swiat-przed2Jeżeli pomieszczenie przedpokoju jest wyjątkowo duże, a rozstaw drzwi prawidłowy, możemy swobodnie pomiędzy nimi ustawiać meble oraz inne przedmioty dekoracyjne, które będą efektownie tworzyć wystający bądź cofnięty wystrój wnętrza. Idealnym wyjściem jest również zamontowanie podwieszanego sufitu z drewna, bądź optyczne jego obniżenie, poprzez pomalowanie go tynkiem nadającym prześwit łuku. Jeżeli zaś chodzi o podłogę na przedpokoju i w holu, pamiętajmy aby była ona zrobione z wyjątkowo wytrzymałych materiałów, ponieważ jest to miejsce częstego przechodzenia przez wiele osób, również w ciężkim obuwiu.

Widzimy zatem jak wiele jest rozwiązań na wystrój przedpokoju i holu, aby były one idealną wizytówką naszego domu, zapraszającą gości do pozostałych pięknie urządzonych pomieszczeń, jak kuchnia, salon, czy jadalnia.

Jeden komentarz

  1. Oczywiście wszystkie zasady „tworzenia” światła tu opisane są jak najbardziej prawidłowe. Chciałbym dodać, że warto zastanowić się nad opuszczeniem sufitu w przedpokoju lub holu w celu wstawienia po jego obwodzie taśmy LED. Taśmę LED można dobrać pod kątem jasności świecenia jednak z doświadczenia wiem, że standardowa jej wersja wystarczy, aby spokojnie się ubrać, czy po prostu poruszać się po domu. Koszt 1mb taśmy LED dobrej jakości to max. 20 zł brutto. Zestawy tworzone są na wymiar. Taśma LED to nie jedyna forma nowoczesnego i energooszczędnego podświetlenia holu czy przedpokoju. Technologia LED daje wiele możliwości pod kątem samego produktu jak i barwy światła. Trzeba jednak uważać, bo na rynku jest bardzo dużo produktów niskiej jakości z zawyżonymi parametrami świetlnymi, a ich zakupienie jedynie rozczarowuje. Przed zakupem, czy większa inwestycją rady najlepiej zasięgnąć u specjalisty. Opłaci się.

    http://www.soled.pl
    http://www.sklep.soled.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.