Główna / Aranżacja wnętrz / Sposób zdobienia okien we wnętrzach.

Sposób zdobienia okien we wnętrzach.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę ze wszystkich walorów dekoracyjnych tkanin, tymczasem są one doskonałym dodatkiem do naszych wnętrz, a przede wszystkim idealnie pasują do ozdoby naszych okien. Zazwyczaj takie materiały nie są drogim wydatkiem, a sam efekt końcowy przyozdobienia okien zadowala nie tylko nas, ale również wszystkich gości zapraszanych do naszego domu. Tkaniny mają bardzo wiele sposobów na zastosowanie we wnętrzu, a jednym z najpopularniejszych jest zdobienie okien, którym zajmiemy się w poniższym artykule.

Firany

Materiały stosowane przy zdobieniu okien.

Zasłony

Jeżeli chodzi o materiały używane do zdobienia okien, to mogą to być wszelkiego rodzaju tkaniny, począwszy od delikatnej siatki, poprzez muślin, jedwab oraz bardzo grube i ciężkie tkaniny jak len czy płótno workowe. Niezależnie jednak od tego, jakiego materiału użyjemy do osłonięcia naszych okien, musi on pasować i wkomponowywać się w całość wystroju wnętrza, aby wszystkie materiały zdobnicze pasowały do siebie kolorystyką, gustem oraz stylem. Aranżacja całego wnętrza polega bowiem na odpowiednim dobraniu do siebie poszczególnych elementów zdobniczych, aby w efekcie tworzyły spójną całość. Zasłony

Wybór samej tkaniny oczywiście pozostaje naszym wolnym wyborem, bowiem wszystko zależy od konkretnego wystroju wnętrza, od stylu zastosowanego w danym pomieszczeniu oraz od zasobów naszego portfela. Jedyna zasada podczas kupowania materiału na zasłony brzmi, aby szerokość tkaniny kupowanej była dwa razy większa niżeli szerokość naszego okna, wtedy to tkanina najlepiej i najbardziej dekoracyjnie prezentuje się w oknie.

Po za tym warto wiedzieć, że tkaniny gładkie oraz cienkie, jak len czy bawełna, nadają całemu wnętrzu nowoczesności i indywidualizmu, natomiast jedwab pasuje do stylu romantycznego, grube i wzorzyste zasłony to styl historyczny, starodawny, zaś tkaniny z płótna workowego pasują idealnie do wystroju wnętrza w stylu rustykalnym. Kolejnym czynnikiem nadającym styl całemu wnętrzu jest sposób upięcia tkaniny oraz rodzaj zastosowanego karnisza.

Zasłony rzymskie

Zasłony RzymskieKolejny sposób ozdobienia okien naszych wnętrz to zasłony rzymskie, pasują one idealnie do wnętrz nowoczesnych, są bardzo funkcjonalne, a zarazem stanowią idealną dekorację, niezależnie od tego czy są opuszczone, czy też podciągnięte do pewnej wysokości. Zasłony rzymskie wykonuje się z różnego rodzaju materiałów naturalnych, podatnych na swobodne podnoszenie i opuszczanie na oknie, są one dopasowane idealnie do wymiarów okna, a można je uszyć samemu bądź zamówić w zakładzie krawieckim na miarę. W sklepach jeszcze rzadkością są gotowe zasłony rzymskie, jeżeli zaś występują są to standardowe wymiary zwyczajnych okien.

Jeżeli chodzi o wybór faktury tkaniny na takie zasłony, najlepiej jest wybrać fakturę gładką bądź o drobnym wzorze, aby wyglądały one tak samo efektownie przy ich rozwijaniu i zwijaniu na oknie. Takie zasłony rzymskie stanowią ciekawą dekorację wnętrz naszego domu, a przy tym są stosunkowo tańsze od tradycyjnych zasłon, ponieważ zużywa się na nie zdecydowanie mniej materiału. Dzięki wykorzystaniu do zdobienia okien niekonwencjonalnych zasłon rzymskich, możemy osiągnąć ciekawy efekt spójności oraz jednolitości w wystroju wnętrz, a podczas prawdziwe słonecznych dni będą one idealna osłoną przed uporczywym słońcem.

Rolety

RoletyInna metoda zdobienia okien to tradycyjne rolety żaluzjowe, które podobnie jak rolety rzymskie ściąga się na sznurku do góry okna, są one jednak najczęściej wykonane z materiałów drewnianych oraz drewnopodobnych, takich jak bambus, deseczki drewniane, odpowiednio pleciona słoma i inne. Można również rolety żaluzjowe wykonać z gładkiej tkaniny, która zwijając się w jeden rulon będzie tworzyć ciekawy efekt zdobniczy zarówno przy rozwinięciu, jak i przy zwinięciu. Rolety żaluzjowe występują w sklepach w standardowych wymiarach, możemy je jednak również zamówić na miarę, jeżeli posiadamy w domu nietypowe okna. Rolety żaluzjowe idealnie nadają się do osłaniania okien, ale również do osłaniania oszklonych drzwi, jeżeli pragniemy w danym pomieszczeniu  uzyskać efekt prywatności i odosobnienia.

 

Żaluzje

ŻaluzjeKolejnym sposobem zdobienia okien we wnętrzach są tradycyjne i wszystkim znane żaluzje, które mogą być wykonane z metalu, z drewna, z tkaniny bądź z plastiku, a każda z nich pasuje do innego wystroju wnętrza. Jeżeli posiadamy na przykład kuchnię w bardzo nowoczesnym stylu, z wieloma elementami metalowymi, również rolety wykonane z metalu będą tutaj idealnie pasować, jeżeli zaś nasza kuchnia jest w stylu rustykalnym, warto zastosować żaluzje wykonane z drewna bądź jakieś płóciennej tkaniny.

Żaluzje najbardziej jednak pasują do nowoczesnych wnętrz, w dużej mierze jest to uzależnione ich mechanizmem działania, bowiem tworzą one regularny układ cienkich poziomych pasków, które dzięki odpowiedniej regulacji możemy podnosić i opuszczać, jak również możemy podnosić do góry całą żaluzję, odsłaniając tym samym okno. Ten rodzaj zasłon jest bardzo funkcjonalny i praktyczny, szczególnie we wnętrzach, gdzie zależy nam na ciągłej regulacji natężenia światła naturalnego, napływającego ze świata zewnętrznego.

Firany

Dekoracja oknaWarto również wspomnieć o najbardziej tradycyjnym sposobie zasłaniania okien, jakim są firany, które mogą być wykonane z materiałów typu gaza, muślin, siatka nylonowa oraz bawełniana, jak również firany z batystu, organdyny i jedwabiu, bowiem firanki mają za zadanie jedynie delikatnie przesłaniać okna we wnętrzach oraz zdobić całe swoje wnętrze swoim wzorem i sposobem upięcia. Możemy przy tym upinać i drapować firany w dowolny sposób, wieszać na karniszach zupełnie gładkie materiały, bądź bardzo kolorowe, a każdy ze wspomnianych stylów idealnie przystroi nasze wnętrze i doda mu dodatkowego blasku i uroku.

Możemy również firany potraktować jako rodzaj zasłon, poprzez swobodne rozsuwanie ich i zsuwanie, możemy zamontować je na specjalnych sznurkach, tworząc z nich swoiste rolety, jak również możemy je połączyć z zasłonami, tworząc przy tym idealną kompozycję pasującą do wystroju całego wnętrza naszego domu.

 

Niezależnie od tego na jaki rodzaj osłon okiennych się zdecydujemy, zawsze powinniśmy pamiętać o doborze materiałów oraz rodzajów zasłon do reszty naszego wystroju, aby całość pomieszczenia komponowała się ze sobą, jak również wszystkie pomieszczenia razem tworzyły jeden określony styl. Tkaniny oraz materiały na zasłony mają niezmiernie wiele zastosowań, jednak wszystkie czynności dekoratorskie w naszym wnętrzu należy czynić nie tylko w zgodzie z naszą wyobraźnią, ale również w zgodzie z zasadami o dekorowaniu wnętrz oraz odpowiednim doborze kolorystyki i stylów dekoratorskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.