Główna / Aranżacja wnętrz / Sposoby na oświetlenie schodów

Sposoby na oświetlenie schodów

Oświetlenie schodów spełnia kilka istotnych funkcji, używa się go bowiem nie tylko i wyłącznie  w celu uwydatnienia ich estetycznych walorów,  stosuje się je również dla samej poprawy bezpieczeństwa ich użytkowania. Dzięki niemu codzienne pokonywanie stopni okaże się dla nas bezpieczniejsze. Odpowiednie oświetlenie schodów wydobędzie naturalne piękno zastosowanych  materiałów i podkreśli dekoracyjne elementy balustrady. Ponadto oświetlenie schodów, podobnie jak oświetlenie innych pomieszczeń czy mebli pomoże stworzyć odpowiedni nastrój. Pamiętajmy jednak, że oświetlenie schodów nie powinno nadto rzucać się w oczy, a raczej dyskretnie podkreślać urok samych schodów.

Schody jak oświetlić

Jak oświetlać schody

Strumień światła powinien być skierowany na stopnie  co umożliwi bezpieczne przemieszczanie się miedzy kondygnacjami, minimalizując tym samym niepotrzebne zagrożenie. Oświetlenie schodów powinno być dyskretne, nie przytłaczać całej ich konstrukcji, a raczej dodać całej formie lekkości. Światło zastosowane przy schodach nie może też ,,kłócić się’’ z oświetleniem reszty domu.

Oświetlenie schodów – rodzaje

jaki wykorzystamy przy schodach może być różnoraki, i często uzależniony jest od rodzaju i charakteru samych schodów. I tak np. możemy Oświetlenie schodówzastosować:

 • Lampy dekoracyjne zwisające nad biegiem schodów,
 • kinkiety zamontowane przy ścianie przylegającej do chodów,
 • oświetlenie w ścianie, jest to możliwe wówczas gdy konstrukcja schodów przylega do ściany,
 • możemy również oświetlić tylko pierwszy i ostatni stopień oraz spocznik,
 • kolejnym rozwiązaniem jest zainstalowanie światła w podstopnicach,
 • możemy również lampy zainstalować  w stopnie  przy balustradzie bądź w słupkach podtrzymujących balustradę.

Rodzaj oświetlenie schodów warto zaplanować już na etapie projektowania i budowania domu, by  otwory na lampy i przewody przygotować w odpowiednim miejscu. Do oświetlenia schodów można wykorzystać różne rodzaje źródeł światła począwszy od tradycyjnych żarówek, przez energooszczędne świetlówki kompaktowe, po lampy halogenowe. Zastosowanie odpowiedniego rodzaju światła ma też znaczenie przy wizualnym odbiorze całości. Tak np. zwykłe żarówki dające światło zbliżone do żółtego zniekształcają kolorystykę wnętrza.

W takim świetle dobrze prezentują się drewniane powierzchnie, odcienie czerwieni i brązów. Natomiast nie poleca się ich do oświetlenia  elementów  metalowych, odcieni błękitów i fioletów. Często do oświetlenia schodów wykorzystywane są lampy halogenowe. Cieszą się one dużą popularnością ze względu na możliwości regulacji natężenia światła. Szczególnie ważne jest to w przypadku schodów znajdujących się w salonie bądź otwartym holu, zbyt intensywne światło może bowiem burzyć atmosferę tych wnętrz.
Oświetlenie schoów

Jeżeli natomiast zależy nam na racjonalnym zużyciu energii oraz obniżeniu kosztów eksploatacji wybierzemy energooszczędne świetlówki kompaktowe. Ich zaletą jest również mleczna bańka, która chroni przed zjawiskiem olśnienia. I poleca się je szczególnie w przypadku opraw z widocznym źródłem światła.
Odpowiednio dobrane oświetlenie schodów pełni funkcje użytkową, buduje odpowiedni klimat, i jest jednocześnie elementem dekoracyjnym.
Schody

2 komentarze

 1. Jacek Solka soled.pl

  Osobiście uważam, że najlepszym i najbardziej innowacyjnym sposobem oświetlenia schodów jest umieszczenie światła w podstopnicach.

  Można wykorzystać do tego energooszczędną technologię LED lub światłowody świecące bokiem.

  Obie metody niosą ze sobą zbliżone koszty materiałowe i montażowe.

  Światłowód świecący bokiem wymaga wprowadzenia światła (LED) w jeden z jego końców. Światło propaguje wtedy przez całą jego długość. Światło tego typu nie „razi” w oczy i jest wyjątkowo subtelne. Sam w sobie światłowód jest przeźroczysty a kolor świecenia nadaje mu wybrane źródło światła. Najlepiej jest przygotować wcześniej schody pod montaż światłowodu frezując odpowiednie korytko lub wykorzystać specjalne obejmy mocujące (prostsze, szybsze i tańsze).

  Pisząc o ledowym podświetleniu schodów miałem na myśli taśmę LED jednokolorową lub RGB (wielokolorową, której jasność i sposób świecenia możemy sterować z pilota). Stosując taśmę LED najlepiej jako akcesorium dodatkowe wykorzystać specjalny profil, który zamaskuje taśmę oraz będzie chronił ją przez uszkodzeniem. Zaślepka maskująca profilu równomiernie rozprowadzi światło przez co unikniemy punktów świetlnych, które byłyby widoczne przy zastosowaniu samej taśmy LED.

  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej to pisz do mnie:jacek.solka@gmail.com .

  Wiele ciekawych rozwiązań z wykorzystaniem LED i światłowodów znajdziesz na mojej stronie http://www.soled.pl.

 2. Od czasu mojego ostatniego komentarza oświetlenie LED znacznie staniało. Idąc za potrzebami klienta opracowaliśmy zestawy oświetlenia schodowego tworzonego na wymiar stopni, ilość i wymogi klienta. Zaletą ich jest to, że prawie wszystkie z nich możemy zainstalować na istniejących już schodach. Więcej o tym na stronie http://www.soled.pl. Ponad 30 zestawów oświetlenia schodowego mamy wystawionego w sklepie http://www.sklep.soled.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.