Sposoby na ukrycie kabli

W dzisiejszych czasach w każdym domu znajduje się kilkanaście urządzeń elektrycznych podłączanych do prądu. A to oznacza plątaninę kabli. Szczególnymi pod tym względem miejscami są stanowiska komputerowe, kuchnia, czy też kącik telewizyjny. Siadając przy biurku, na którym stoi komputerem musimy uważać, aby nie zahaczyć krzesłem czy nogami o kable, których w tym miejscu może być naprawdę dużo. W kuchni natomiast stoi wiele urządzeń podłączonych na stałe, między innymi ekspres do kawy, krajalnica, radio, mikrofalówka, a przewody elektryczne często zwisają bezwiednie nad blatem i przeszkadzają w pracy. Kącik telewizyjny to prawdziwy “kłębek nieźle poplątanej włóczki” – kabel od telewizora, anteny, odtwarzacza dvd, dekodera telewizji cyfrowej, czy też głośników. Niektóre rodzaje kabli biegną przez kilka pomieszczeń, na przykład kable telewizji kablowej, internetowe, czy telewizji cyfrowej. Jak poradzić sobie z tym “kablowym” bałaganem, które nie dość, że przeszkadza, to jeszcze nie wygląda zbyt estetycznie?

[ad name=”gora”]

Krótkie kable, duży kłopot

Czasami można dostać oczopląsu, gdy zaglądniemy za stolik z telewizorem lub komputerem. Wbrew pozorom krótkie kable o wiele trudniej jest ukryć, niż te mające po kilka metrów. Często za ich pomocą podłączane są urządzenia przenośne, zatem kable muszą być cały czas dostępne i nie można ich całkowicie ukryć. Ale możliwe ich uporządkowanie i posegregowanie. Jeśli listwa zasilająca jest w pewnej odległości od komputera czy telewizora, to lepszym jest rozwiązaniem jest zastosowanie przedłużacza i umieszczenie listwy tuż za stolikiem RTV czy też. pod biurkiem. Wynika to z wyżej wymienionego faktu, iż długi pojedynczy kabel o wiele łatwiej i prościej jest zamaskować. W takim przypadku pozostanie nam jedynie uporządkowanie plątaniny krótkich przewodów znajdujących się pod biurkiem lub za stolikiem. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie organizera na kable, który ma postać szerokiej i giętkiej plastikowej lub gumowej osłonki. Najpierw wszystkie kable należy spiąć specjalną klamerkę, a następnie wpuścić je do osłonki. Tym sposobem z kilkunastu poplątanych przewodów robi nam się jeden. W przypadku pojedynczych krótkich przewodów stosowanie takich osłon nie ma sensu. Zwisający luźno przewód można poprowadzić przy najbliższej powierzchni i przymocować go do niej za pomocą ozdobnych, różnokształtnych klipsów.

Kable na ścianie

Ostatnimi czasy bardzo modne i popularne jest wieszanie telewizora na ścianie, a to oznacza, że razem z telewizorem na naszej ścianie będą również wisieć różne kable łączące telewizor z innymi urządzeniami video i audio. O ile sam telewizor zamocowany w ten sposób wygląda bardzo elegancko i nowocześnie, o tyle dyndające przy ścianie kable niekoniecznie. Obowiązkowo należy je ukryć. Dobrym rozwiązaniem jest wykucie w ścianie podłużnego rowka, umieszczenie w nim kabli i ponowne zagipsowanie i zamalowanie ściany. Ale musimy mieć świadomość, że każda zmiana sprzętu będzie wymagała ponownego kucia, no i nie zawsze taka przeróbka jest możliwa do wykonania. Bardziej elastycznym i prostszym rozwiązaniem jest zamontowanie podłużnych maskownic. Kolor i rodzaj maskownicy należy dostosować do wystroju pomieszczenia. Najpopularniejsze są maskownice drewniane, pasujące do klasycznych wnętrz oraz metalowe, które będą się dobrze prezentować w nowocześnie urządzonych pomieszczeniach. Kolejnym sposobem na ukrycie pełzających po ścianie kabli jest obudowanie ich cienkimi płytami gipsowo – kartonowymi.

Z jednego końca mieszkania na drugi

Pojedyncze długie kable, które biegną przez znaczną część naszego mieszkania, na przykład kabel idący od zewnętrznej anteny telewizji cyfrowej nie sprawiają zbytnich kłopotów, gdyż można je tak poprowadzić, aby były jak najmniej widoczne. Aczkolwiek nawet kabel biegnący wzdłuż styku ściany z podłogą, sufitu ze ścianą, czy styku dwóch ścian warto zamaskować za pomocą specjalnej listwy przykręcanej do ściany.

Poplątane i wszędobylskie kable wcale nie muszą straszyć ani domowników, ani naszych gości. Estetyczne maskownice, listwy, klipsy, czy organizery nie tylko zapewnią porządek wśród naszego okablowania, ale jednocześnie mogą pełnić funkcję dekoracyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *