Sposoby na urządzenie małej powierzchni w mieszkaniu

Dysponując małą powierzchnią wcale nie jesteśmy skazani na „szablonowe” urządzenie wnętrza, mamy bowiem wiele możliwości na zaprojektowanie przytulnego i funkcjonalnego mieszkania. Istnieje mnóstwo ciekawych i gotowych propozycji w czasopismach oraz specjalistycznych książkach, gdzie pokazane są metody wykorzystania małego metrażu. Ważne jest, aby w całym mieszkaniu wszystko ze sobą współgrało, czyli tworzyło ład i harmonię. Wnętrze domu powinno kojarzyć się pozytywnie, aby spędzany w nim czas należał do miłych i przyjemnych chwil naszego życia. Dlatego tak ważny jest sposób urządzenia wnętrza oraz panujący w nim klimat.

[ad name=”gora”]

Kolory i jeszcze raz kolory

Na ograniczonej powierzchni kolory na ścianach odgrywają istotną rolę całego wystroju, ponieważ wpływają na nasz nastrój i dobry humor. Mają również cechy optycznego pomniejszania bądź powiększania pomieszczeń. Barwy, jakie powinny mieć zastosowanie na małych powierzchniach to przede wszystkim jasne, pastelowe kolory, dzięki temu uzyskujemy większy obszar optycznie. Kolory są również rejestrowane przez zmysł wzroku, zatem powinniśmy stworzyć we wnętrzu pozytywną aurę. Zdecydowanie polecane są jasne barwy z akcentami ciemniejszych barw dla odpowiedniego kontrastu, jednakże powinna występować dominacja jasnego koloru. W ten sposób sprawiamy, że pokój ma odpowiedni klimat, duszę oraz prawidłową jasność. Chętnie spędzamy w nim zarówno czas za dnia oraz w długie wieczory i co najważniejsze – zawsze odpoczywamy. Kolor zbyt agresywny, odmiany głębokiej czerwieni może drażnić i powodować brak koncentracji i wyciszenia, a co za tym idzie może wzbudzić w nas agresję czy niepokój. Musimy również pamiętać, że gdy projektujemy kolorystykę małej powierzchni i zastosujemy ciemne kolory, możemy wywołać efekt klaustrofobii, przytłoczenia, a co za tym idzie negatywnego nastroju. Dlatego należy bardzo rozważnie podchodzić do stosowania palety barw agresywnych.

Wyznaczenie przestrzeni

Podział powierzchni mieszkania na poszczególne sfery to podstawa, by dalsze projektowanie i późniejsze urządzanie wnętrz zakończyło się powodzeniem. Każdy z nas musi mieć swoje miejsce, gdzie w spokoju będzie mógł odpocząć, wykonać pracę po godzinach, czy porozmyślać o dobrych i złych chwilach z minionego dnia przy filiżance dobrej kawy bądź herbaty. Tym miejscem może być kuchnia, pokój dzienny, czy sypialnia, dlatego tak ważne jest odpowiednie urządzenie prywatnego kącika do spędzania wolnego czasu. Niezależnie, w jakim pomieszczeniu się znajdujemy, powinien panować tam ład i porządek oraz winny być wyznaczone sfery pozwalające na swobodne funkcjonowanie. Zachowując te dwie zasady wystroju i projektowania wnętrz, a mianowicie dobór odpowiednich farb na ściany oraz uporządkowaną przestrzeń, można przejść do dalszego etapu, którym jest wprowadzenie do pomieszczeń odpowiednich mebli.

Meble do małych pomieszczeń

W tym przypadku również powinien być zachowany odpowiedni dobór mebli. Rozwiązaniem zaś jest kupno mebli, które mają w swojej budowie wiele szafek, szuflad oraz półek. Pozwolą one na uporządkowanie wszystkich rzeczy, a tym samym nie będą zakłócać przestrzeni. Znakomitym sposobem jest ustawienie mebli jak najbliżej ściany, jak również we wnękach, jeżeli takowe posiadamy w mieszkaniu, wówczas można każdy metr odpowiednio zagospodarować, aby wnętrze było przestronne, funkcjonalne oraz dekoracyjne. Dobrą radą jest wyszukanie takich mebli, które mogą spełniać podwójną rolę na małej przestrzeni. W zależności od potrzeby może to być łóżko schowane w regale, stolik składany, puf ze schowkiem, ścianka działowa wyznaczająca granice przestrzeni i inne elementy wyposażenia wnętrz. Aby lepiej zorientować się sposobach na zagospodarowanie warto zobaczyć także artykuł jak urządzić małą kuchnię a także jak urządzić małą łazienkę

Reasumując, nie ważne jest czy do dyspozycji mamy willę z kilkunastoma pokojami, czy małą skromną kawalerkę. Najważniejszą rzeczą jest to, by stworzyć sobie własny, niepowtarzalny azyl, do którego będziemy wracać z przyjemnością. Aby wnętrze zostało poprawnie zaprojektowane i wyposażone w odpowiednie do danej przestrzeni meble, albowiem bardzo łatwo jest stworzyć efekt „zagracenia” czy też „spustoszenia” we wnętrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *