Główna / Aranżacja wnętrz / Sposoby oświetlenia mebli i pomieszczeń.

Sposoby oświetlenia mebli i pomieszczeń.

Bez względu na to czy budujesz swój dom czy przeprowadzasz remont i wymieniasz meble, rozmieszczenie jak i rodzaj światła będzie kluczowym elementem zarówno pod względem użytkowym jak i wizualnego efektu końcowego każdego wnętrza. temat wstępnie można podzielić na dwa segmenty oświetlenie naturalne i sztuczne. W tym artykule postaramy się opisać te najbardziej popularne rozwiązania spotykane przy projektowaniu światła sztucznego w pomieszczeniach, a także podać kilka prostych aczkolwiek przydatnych wskazówek dotyczących sposobów na oświetlenie wnętrz, mebli oraz elementów dekoracyjnych.

Dobór oświetlenia

Rodzaje oświetlenia mebli

Jeśli chodzi o oświetlenie mebli to zostało ono praktycznie zdominowane przez lampy halogenowe charakteryzujące się bardzo jasnym i skupionym światłem. Lampy tego typu doskonale nadają się do oświetlania wyznaczonych obszarów pomieszczenia lub mebli, a także detali dekoracyjnych które chcielibyśmy wyeksponować . Producenci oświetlenia oferują lampy halogenowe w wielu wzorach i rozwiązaniach konstrukcyjnych.

 1. Najprostsze to tak zwane lampy wpuszczane, są to lampy przystosowane do umieszczania ich bezpośrednio w płycie regipsowej lub wieńcach szafek. Do tego typu lamp sprzedaje się różne dodatkowe akcesoria pozwalające na zamontowanie ich np bezpośrednio pod szafkami bez potrzeby wycinania w nich otworów, skonstruowane tak aby kierowały światło na całą powierzchnie blatu kuchennego.
 2. Kolejnym popularnym rozwiązaniem są lampy kinkietowe przytwierdzane nad górnymi szafkami dostępne w wielu wzorach stanowią istotny dodatek uzupełniający wystrój kuchni.
 3. Bardzo popularne są również żyrandole wykonane z wykorzystaniem lamp halogenowych, zaletą takich żyrandoli jest możliwość regulacji kierunku padania światła. Przy projektowaniu rozmieszczenia punktów świetlnych warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek.

Oświetlenie ledowe

Lampy ledowe, to kolejny sposób na oświetlenie mebli, sposób  który w ostatnim czasie ze względu na energooszczędność, wyjątkową elastyczność w wyborze koloru oraz natężenia światła, a także łatwość instalacji zdominował gałąź oświetlania oraz ekspozycji mebli. Na rynku dostępne są zarówno punkty świetlne przypominające lampy halogenowe, jak i wyjątkowo łatwe w instalacji taśmy ledowe także w wersji wodoodpornej stosowanej w łazienkach, lub innych miejscach narażonych na wilgoć.

Jak oświetlać pomieszczenia ?

 

Jak rozmieścić oświetlenie

 • unikaj zbyt gęstego rozmieszczania lamp halogenowych w rzędach na całej długości pomieszczenia, powstaje przez to nieciekawe wrażenie pasa startowego.
 • w sytuacjach kiedy chcesz wyeksponować i oświetlić jakiś detal (obraz, półkę,) umieść punkt świetlny w jego centrum, na dystansie około 25, 30 cm w głąb pokoju.
 • jeśli oświetlasz jakiś trójwymiarowy obiekt ja kwiat, rzeźbę czy kominek warto zastosować więcej uzupełniających się źródeł światła.
 • jeśli odpowiednio oświetlisz ściany niewielkiego pokoju będzie on się wydawał wizualnie większy.
 • warto instalować halogeny pod szafkami kuchennymi bardzo dobrze oświetlą normalnie zacienioną powierzchnie roboczą blatu.

Oświetlenie pomieszczeń

Więcej informacji na temat oświetlenia różnych części mieszkania zamieściliśmy w tekstach jak oświetlić kuchnię, lub typy oświetlenia.

Pamiętaj aby przed zakupem oświetlenia zorientować się w instalacji elektrycznej swojego domu. Zasięgnij porady u sprzedawcy jakiego rodzaju elementy dodatkowe jak okablowanie, czy transformatory będą potrzebne do właściwego działania i zainstalowania oświetlenia. Jeśli projekt jest zbyt skomplikowany nie wahaj się zatrudnić specjalisty, niewłaściwe podłączenie instalacji zagraża twojemu zdrowi, a także może skutkować zniszczeniem elementów świetlnych.

3 komentarze

 1. Lampy halogenowe pobierają dość sporo prądu, a co za tym idzie wzrastają nasze rachunki, coraz częściej możemy spotkać się z zastosowaniem opraw ledowych i powerledowych w zastępstwie halogenów, te drugie nie dość, ze maja zbliżony efekt świetlny do halogenów, możemy również wybierać z pośród ciepłej i zimnej barwy światła, pobierają od 1 do 3 Watt mocy, co zapewnia dużą energooszczędność.
  > —————————
  >
  > Piotr Nowacki
  >
  > Nowoczesne oświetlenie
  >
  > http://www.spotline.tomix.pl

 2. Pan Piotr ma rację. Nawet 1W żarówki diodowe wystarczą do oświetlenia półek, czy wnętrza szafy. Bardzo modne i zarazem niedrogie są drążki ubraniowe LED, które montuje się w szafach zamiast standardowych drążków. Oświetlenie LED umieszczone jest po całej jego długości (po jednej lub dwóch stronach). Produkt przygotowany jest na wymiar.

  Jacek Solka

  http://www.soled.pl
  http://www.sklep.soled.pl

 3. Prawdę mówiąc to mi się zawsze podobały lampki, tworzące tzw. pas startowy, ale mąż był przeciwny;) Ponieważ, że tyle razy postawiłam na swoim jeśli chodzi o kuchnię, to tym razem pozwoliłam, aby to jego sugestia była uwzględniona w projekcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.