Główna / Aranżacja wnętrz / Sypialnia według feng shui.

Sypialnia według feng shui.

Sypialnia to pomieszczenie, które spełnia swoją ściśle określona funkcję, mianowicie ma za zadanie zapewnić nam zdrowy sen. O tym jak ważną funkcję pełni sypialnia świadczy fakt, że spędzamy w niej 1/3 naszego życia. Według feng shui sypialnia powinna spełniać tę zasadniczą funkcję i żadną inną. Nie powinna zatem być miejscem, w którym pracujemy czy miejscem gdzie oglądamy telewizję. Sypialnia powinna służyć głównie do spania, a oglądanie telewizji bądź praca  w sypialni niekorzystnie wpływa na sen. Aby zatem sypialnia spełniała swoją funkcję musi być odpowiednio urządzona.

Sypialnia według feng shui

Fengshui w sypialni

Najważniejszym meblem każdej sypialni jest łóżko. Od tego z czego jest ono wykonane i miejsca gdzie je ustawimy zależy nasz spokojny sen. Zarówno łóżko jak i materac powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Najlepszym materiałem na łóżko jest drewno, a materac powinien być wykonany z tworzyw naturalnych. Łóżko powinno być pozbawione ostrych kształtów, a pod łóżkiem powinna być wolna przestrzeń, nie należy tam gromadzić zbędnych przedmiotów gdyż bałagan pod łóżkiem może powodować choroby. Istotne znaczenie według feng shui ma ustawienie łóżka. Łóżko nie powinno stać na wprost drzwi wówczas bowiem przepływ energii może zakłócać nasz sen. Ustawienie łóżka między oknem a drzwiami jest również niekorzystne. Najlepsze ustawienie łóżka to skierowanie go głową do ściany tak żeby można się do niego dostać z trzech stron. By łóżko spełniało dobre feng shui powinno być ustawione przy ścianie równolegle lub prostopadle do drzwi.

Aranżacja sypialniWedług feng shui istotne znaczenie ma również samo otoczenie łóżka i przedmioty znajdujące się w pobliżu. Nad łóżkiem nie powinny znajdować się skosy ani belki stropowe. Sypialnia nie może znajdować się nad garażem czy warsztatem. Leżąc na łóżku nie powinniśmy widzieć żadnych ostrych kantów skierowanych w naszym kierunku. Według zasad feng shui zdecydowanie zabrania się umieszczania w sypialni luster, a już szczególnie stawiania ich w ten sposób by odbijała się w nim osoba śpiąca. Działa to zbyt pobudzająco i ma zły wpływ na jakość snu. Jeżeli już koniecznie chcemy posiadać w sypialni lustro to powinno się je na czas snu zasłaniać.

Kolorystyka feng shui

Nie bez znaczenia w kulturze feng shui jest kolorystyka sypialni. Istnieje wiele założeń dotyczących koloru ścian w sypialni. W myśl zasad tej kultury kolor powinien być dobrany do osobistego żywiołu osoby korzystającej z sypialni jak również do kierunku geograficznego samego pomieszczenia. I tak:

  • Sypialnia wschodnia oraz południowo-wschodnia to czerwień, biel i żółć.
  • Kolory zalecane w sypialni południowej to granat, błękit i biel. Dla sypialni południowo-zachodniej i północno-wschodniej odpowiednie okażą się kolory żółty, brzoskwiniowy, pomarańczowy oraz różowy.
  • Sypialnia zachodnia oraz północno zachodnia preferuje kolory biały, perłowy oraz jasny róż.
  • Jeżeli natomiast mamy sypialnię ulokowaną od strony północnej wybierzmy kolor biały czerwony bądź różowy.

 

Aranżacja sypialni według feng shui

Generalnie sypialnia powinna być pomalowana na jasne i lekkie barwy, natomiast uniwersalnym kolorem dla sypialni we wszystkich strefach jest kolor brzoskwini.
Najważniejsze przy aranżacji sypialni jest to aby spełniała ona swoją podstawową funkcję i stała się miejscem odpoczynku, relaksu i zdrowego snu, i  by nie stała się przy tym jednocześnie miejscem pracy.

Feng shui w sypialni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.