Systemy spłukujące dla WC

Urządzając czy remontując mieszkanie można naprawdę osiwieć z nadmiaru produktów oferowanych przez producentów wyposażenia domów. Najtrudniejszym zadaniem jest chyba urządzenie łazienki, ubikacji i kuchni. Nie lada wyczynem może okazać się wybór urządzeń sanitarnych. Okazuje się, że nawet kupno systemu spłukującego dla WC nie jest ani proste, ani przyjemne, gdyż szeroka oferta różnorakich spłuczek może nas przyprawić o niemały zawrót głowy. Do wyboru mamy systemy spłukujące natynkowe i podtynkowe, dolnopłuki, górnopłuki oraz kompakty.

[ad name=”gora”]

GórnospłukSpłuczki zewnętrzne

 

  • Górnopłuki, to obecnie rzadko stosowane rozwiązanie w ubikacjach. Można je jeszcze spotkać w starych kamienicach lub domach urządzonych w stylu retro. Ich słabnąca popularność wynika przede wszystkim z dużego zużycia wody, gdyż w górnopłukach nie ma możliwości zastosowania takiego rozwiązania, które pozwalałoby zaoszczędzić wodę i za każdym razem do spłukania trzeba zużyć całą zawartość, zwykle do 10 litrów , pojemnika.
  • Dolnopłuki, do niedawna najpopularniejsze systemy spłukujące, to spłuczki klozetowe zawieszone nisko nad miską ustępową. Uruchamianie wypływu wody umożliwia przycisk znajdujący się zazwyczaj w pokrywie spłuczki.  W dolnopłukach istnieje możliwość zamontowania przycisku dwuczęściowego, który umożliwia wybór ilości wody, jaką chcemy zużyć. Zazwyczaj do wyboru mamy opcję 6 lub 3 litry wody. Innym rozwiązaniem jest tak zwany przycisk STOP, dzięki któremu w każdym momencie możemy zaprzestać spłukiwania, jednym słowem za każdym razem sami decydujemy o tym, ile wody przeznaczamy na spłukanie. Dolnospłuk

Montaż obu rodzajów spłuczek jest bardzo prosty i można go dokonać samemu. W nowszych modelach stosuje się wkłady styropianowe w celu wyciszenia pracy urządzenia, co ma szczególne znaczenie podczas korzystania z WC nocą. Wkładka styropianowa zapobiega również skraplaniu się wody na powierzchni urządzenia. Pojemniki na wodę wykonywane są z tworzyw sztucznych takich jak ABS czy polipropylen. Spłuczki tego typu są stosunkowo tanie.

  • Toaleta kompaktowaKompakty to całościowe systemy klozetowe, w którym miska ustępowa oraz spłuczka tworzą jedną całość. Integracja tych dwóch zespołów zapewnia ich jednolitość wykonania. Dzięki temu wszystko jest idealnie dopasowane do siebie, na przykład materiał, z którego wykonane są oba elementy, czy odcień bieli jest ten sam. Jest to dość ważna cecha dla estetyków. Kompakty wykonane są w całości z ceramiki. Funkcje przycisku spłukującego są takie same, jak w przypadku dolnopłuków. Cena kompaktów uzależniona jest głównie od marki produktu.

Spłuczki podtynkowe

 

  • Toaleta wbudowana ściennaSpłuczki podtynkowe, to nowoczesne systemy spłukujące zapewniające maksimum estetyki. Tego typu rozwiązanie pozwala na umieszczenie mechanizmu spłukującego, przyłącza oraz rury kanalizacyjnej w lekkiej zabudowie z płyt gipsowo-kartonowych. Zabudowa oraz użycie wkładu styropianowego znacznie zmniejsza hałas, towarzyszący chociażby napełnianiu się spłuczki wodą. Jedynym widocznym elementem całego systemu jest przycisk uruchamiający proces spłukiwania. Można nawet śmiało powiedzieć, że jest elementem dekoracyjnym. Przycisk spłuczek podtynkowych jest zazwyczaj stosunkowo duży w porównaniu do przycisków spłuczek zewnętrznych, dzięki czemu jego obsługa jest niezwykle wygodna i nie przysparza żadnych problemów dzieciom czy osobom niepełnosprawnym. Mechanizm oszczędzania wody działa tak samo jak w przypadku dolnopłuków czy kompaktów. Wadą tego typu systemów jest ich wysoka cena oraz konieczność burzenia zabudowy w przypadku awarii spłuczki.

Jak oszczędzać wodę w toalecie

Obsługa toalety może mieć istotny wpływ na zużycie wody w naszym gospodarstwie domowym. Dlatego warto zwróć uwagę na rodzaj toalety oraz zastosowanej w niej spłuczki. Pod tym adresem można znaleźć prosty kalkulator zużycia wody w toalecie, który pozwoli na wyliczenie potencjalnych oszczędności.

  1. Starsze modele potrafią zużywać nawet 10 litrów na jedno spłukanie, nowsze systemy dostosowano tak aby zużywały od 3 do 6 litrów w zależności od potrzeb.
  2. Jeśli nie stać Cię na zmianę toalety na nowszą sprawdź czy twój model syfonu ma możliwość regulacji poziomu wody w zbiorniku, metodą prób i błędów można ustalić optymalną ilość wody potrzebnej do właściwego spłukania.
  3. Jeśli syfon nie posiada regulacji poziomu wody można zastosować trik umieszczając w zbiorniku element o pożądanej objętości (balon,worek wypełniony wodą), dzięki czemu zbiornik będzie potrzebował mniej wody aby uzyskać poziom niezbędny do zamknięcia zaworu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *